Poniedziałek
20.03.2023
nr 079 (6441 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Zastępca członka NRŁ  (NOWY TEMAT)

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 13:16
Po ilu zastępców członka Naczelnej Rady Łowieckiej wybrano w 2018 r. w każdym z 49. okręgów? Po jednym, po dwóch, po trzech...?

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 17:05
Albo spytam inaczej: Po ilu zastępców członka Naczelnej Rady Łowieckiej powinno być w 2018 r. wybranych w każdym z 49. okręgów? Po jednym? A może wcale? W może w ustalonej kolejności po dwóch, trzech, czterech czy pięciu..., w zależności od czegoś? Od czego? Wątpliwości te chętnie zgłosiłbym pod adresem pana E. Siarki, pana "HH" czy pana P. Lisiaka, ale jak domyślam się, zielonego pojęcia nie mają oni na ten temat, więc nie zgłaszam. Gdyby pojęcie mieli, nie robiliby takich głupstw, jakie ostatnio miały miejsce z ich udziałem.

Autor: WIARUS  godzina: 17:22
Kiedyś było to określone w § 49. 3 (www.lowiecki.pl/prawo/statut_pzl.php) i mówiło o wyborze "przedstawiciela do Naczelnej Rady Łowieckiej oraz jego zastępcy". Jednego! Potem na mocy uchwały XXI Krajowego Zjazdu Delegatów PZŁ z dnia 2 lipca 2005 r. do kompetencji OZD na podstawie § 124. 3) 3) (www.lowiecki.pl/prawo/statut/statut_new.pdf) należał wybór "członka do Naczelnej Rady Łowieckiej oraz w ustalonej kolejności jego zastępców, spośród delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów". Ilu zastępców - pewnie jakimiś wytycznymi to określono ale wynika z tego zapisu, że zapewne decydowano o tym pisząc w okręgach regulaminy obrad OZD. I tam zapewne trzeba by szukać odpowiedzi na to pytanie! Albo w uchwałach poszczególnych OZD odbytych przed wejściem w życie statutu z 2019 roku. Statut, przyjęty uchwałą XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 16 lutego 2019 roku powrócił do tych wcześniejszych rozwiązań i w § 97.6) c) (www.lowiecki.pl/prawo/statut/Statut_PZL_2019.pdf) do kompetencji OZD zalicza wybór członka Naczelnej Rady Łowieckiej oraz jego zastępcy. A więc ponownie, jak już kiedyś było - jednego! Literalnie jednego.

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 17:55
Dzięki Ci, WIARUS, za poważne potraktowanie sprawy. Polecimy zatem dalej? Może wspólnie znowu uda nam się dojść do jakiegoś istotnego dla problemu wniosku? Okres wyboru delegatów na zwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego, a także członków Naczelnej Rady Łowieckiej, przebiegał w 2018 r. w określonych warunkach prawnych, a zgodnie z zasadą Lex retro non agit (dziennik.lowiecki.plhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Lex_retro_non_agit) (z łac. prawo nie działa wstecz) czy Lex prospicit non respicit (z łac. prawo patrzy naprzód, nie wstecz), możemy chyba śmiało przyjąć, że „Do zdarzeń prawnych zaistniałych w określonym czasie, stosuje się przepisy prawa wówczas obowiązujące”. A jeżeli tak, to...? Pomożesz mi w bardziej konkretnej odpowiedzi na zasadnicze pytanie: Po ilu zastępców członka Naczelnej Rady Łowieckiej powinno być w 2018 r. wybranych w każdym z 49. okręgów? Po jednym? A może wcale? W może w ustalonej kolejności po dwóch, trzech, czterech czy pięciu..., w zależności od czegoś? Od czego?

Autor: WIARUS  godzina: 20:00
W Tarnobrzegu wybrano członka NRŁ i dwóch zastępców tego członka (pzl.tarnobrzeg.pl/wp-content/uploads/2019/09/uchwa%C5%82y-X-zjazdu.pdf)
PS Możliwe, że tylu właśnie zastępców członków NRŁ (dwóch) wybierano we wszystkich okręgach ale to tylko przypuszczenie.

Autor: starzec  godzina: 23:18
Temat może być ciekawy dla prawnika. Natomiast z całym szacunkiem dla twórców takich tematów jak ten, ale nie mają one praktycznie większego znaczenia w pzł, gdyż prawem i jego prawidłowym stosowaniem niewielu spośród tych w pzł, którzy powinni się na tym znać, się przejmuje? To trochę tak jak z wozem Drzymały. Taki kazus mógł zdarzyć się w Niemczech, ale już nie w Rosji a zwłaszcza Rosji sowieckiej. Tam nikt nie mierzyłby z centymetrem gdzie stoi wóz. W Rosji carskiej Drzymałą zajęłaby się czarna sotnia albo dostałby jakiś wyrok, raczej nie duży, z jakiegokolwiek powodu. W bolszewi kula albo gułag. Pzł powstał gdy stosowano podejście do prawa wypracowane w Rosji sowieckiej i o dziwo to podejście jest w tej organizacji ciągle żywe. Natomiast jestem pod wrażeniem wklejonych tu uchwał z Tarnobrzega. Co jedna to mem. Może przechcić ten pzł na Monty Python Grupa Komików.