Środa
07.06.2023
nr 158 (6520 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Użytek własny w kole  (NOWY TEMAT)

Autor: labor  godzina: 14:22
Jak to powinno być z przejęciem tuszy zwierzyny łownej na użytek własny. No jest ten art 15 o tym: "Osoby wykonujące polowanie mogą odstąpioną im zwierzynę spożytkować według własnego uznania, z wyłączeniem odprzedaży". Czyli jest fakt odstąpienia, czyli dzierżawca sprzedaje temu polujacemu tę tuszę, którą ten myśliwy pozyskał. Dalej osoba upoważniona wypisuje fakturę i jest ona dowodem wejścia tej tuszy w posiadanie. Można jechać do domu. A jak było polowanie zbiorowe i nie ma osoby upoważnionej do wystawienia faktury to co?. Może tak być, że prowadzący polowanie jest upoważniony do zważenia tuszy i potwierdzenia tego na sporządzonym protokole przejęcia tuszy, przez tego który chce te tuszę kupić? I dalej czy taki protokół jest na tyle mocnym "dowodem" na posiadanie tuszy, przed wystawieniem faktury? Bo jakoś do domu trzeba dojechać, a policjant może bagażnik sprawdzić? Co w sytuacji jeżeli ten protokół nie "wystarczy" dla policjanta. Może powinnksie mieć potwierdzenie w postaci "świadectwa pochodzenia"? To znowu ten prowadzący polowanie musi takie świadectwa posiadać. A jak jest w Waszych kołach? I jeszcze jedno , co w sytuacji jeżeli dan osoba nie wykonywała polowania ale tuszę chce zakupić? Czy koło ma być przygotowane do sprzedaży bezpośredniej, czyli każdy może kupić tuszę?

Autor: labul  godzina: 19:39
labor temat był już przerabiany na forum. Oczywiście masz rację o świadectwie pochodzenia tuszy. Natomiast, np. kolega pozyskał dzika i rezygnuje z tuszy- kwestia dogadania się z nimi i zapłacenia za niego za tuszę. Nie komplikować.

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 23:37
Świadectwo pochodzenia jest standardowym drukiem i na polowaniu zbiorowym zarząd lub prowadzący taki druk powinni wypisać myśliwemu, który wiezie tuszę nie z polowania indywidualnego. Art. 15 ust.3 ustawy mówi o osobach wykonujących polowanie, a nie osobach, która dokonały odstrzału. Właściciel tuszy jakim jest koło, może odstąpić (sprzedać, oddać darmo) według własnego uznania, ale myśliwemu. Każdy będzie mógł od koła kupić tuszę, jeżeli koła spełni weterynaryjne warunki sprzedaży bezpośredniej.