|
|
Sobota
07.03.2026nr 066 (7524 ) ISSN 1734-6827 Wiedza i edukacja Temat: Wilk - uśmiercanie Autor: Robert123 godzina: 07:56 Zarejestrowany jako środek dla psów i kotów. Autor: Kadamus godzina: 11:07 Robert123 ma rację. Nie ma w Polsce ani jednego preparatu farmakologicznego dopuszczonego do uśmiercania ssaków dziko żyjących. Wskazania rejestracyjne to nie jest świstek do podtarcia tego i owego, lecz czasem być albo nie być w przypadku procesów. Lekarz, który z własnego wyboru lecząc chorobę X poda lek nie zarejestrowany do leczenia choroby X i pacjent umrze z powodu wstrząsu anafilaktycznego - może być skazany w procesie karnym, choć wystąpienie wstrząsu nie miało nic wspólnego z chorobą X. Tak to wygląda w państwie Tuska. Lekarz weterynarii też może mieć problemy gdy poda zwierzęciu preparat do uśmiercania bez wskazań rejestracyjnych. Żurkowiec oskarży o bezprawne zabicie zwierzęcia, justusiak wyrok klepnie. Sorry, taki mamy pełoski klimat. Autor: borowik godzina: 12:19 Wilk mieści się w psowatych. Istnieje Morbital (nie wiem czy produkcji Biovetu Puławy) stosowany w eutanazji dużych zwierząt. Płyn koloru niebieskiego dawniej był żółty. Autor: Kadamus godzina: 14:00 Wilk mieści się w "psowatych", ale nie jest psem. Dokument rejestracyjny mówi o psach, a nie o "psowatych". Oczywiście mówimy o kwestiach wyłącznie prawnych. Przez analogię: Szympans i człowiek mieszczą się w Naczelnych. Ale preparat dopuszczony do stosowania tylko u szympansów nie można wg prawa stosować u ludzi, nawet wtedy gdy są zachowującymi się niczym szympansy lewusami.😎 |