Środa
16.09.2009
nr 259 (1508 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: AD Zmiany w zasadach selekcji jeleni!!

Autor: szyper  godzina: 21:59
Ad jany Dlaczego nie korzystacie z Art. 48 ustawy PŁ., który w pkt. 2 mówi kiedy szkód się nie wypłaca. " posiadaczom uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie dokonali ich sprzętu w terminie odbiegającym więcej niż 14 dni od dnia zakończenia okresu zbioru tego gatunku roślin w danym regionie, określonego przez zarząd województwa", jako, że w Twoim rejonie ten termin dla gryki został określony na 15 października, a dla terenów podgórskich na koniec tegoż miesiąca, plus oczywiście te czternaście dni. Pozornie daje to niby prawo rolnikowi do zwlekania ze zbiorem gryki aż do końca października (połowy listopada), ale pkt. 6 już mówi, że odszkodowanie nie przysługuje za szkody w uprawach rolnych założonych z rażącym naruszeniem zasad agrotechnicznych. Myślę, ustawodawca miał na myśli uprawy założone i prowadzone z rażącym naruszeniem zasad agro. Czyli jeśli uprawa była dojrzała do zbioru we wrześniu a rolnik zwleka z jej zbiorem ( zwłoka ze względu na pogodę, czy w oczekiwaniu np na kombajn itp, ale tu może być mowa o kilku dniach), i tym powoduje lawinowy wzrost szkód, to jest to właśnie rażące naruszenia tych zasad. I udowodnienie tego przez Koło nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Zgromadzona profesjonalnie taka dokumentacja i odmowa wypłaty odszkodowania takim rolnikom, plus ewentualnie przegranie przez nich kilku procesów sądowych, wyleczyło by ich i wszystkich następnych potencjalnych amatorów z takich nieuczciwych praktyk. Chyba, że godzice się z takim stanem rzeczy, bulicie im kasę, a potem psioczycie i lamentujecie. Bo ja jako rolnik innego wytłumaczenie nie widzę, żeby komuś nie opłaciło się zbierać tego co posiał, a zainkasowanie odszkodowania było bardziej finansowo intratne Za ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu, będę szczerze zobowiązany Pozdrawiam DB.

Autor: WIARUS  godzina: 22:15
szyper Nie w temacie ale o szkodach . Co Ty na to?? (www.przelom.pl/przelom-online.php?t=Dziki-zniszczyly-im-uprawy-chca-umorzenia-podatku-&p=4069) Albo o tym? (www.zycie.pl/informacje.php?region=Lubacz%F3w&nr=1764) Pozdrawiam. Darz Bór!!!

Autor: szyper  godzina: 23:02
Wiarus W tym "Co Ty na to??", to moim zdaniem, mogą liczyć na umorzenie podatku rolnego, jak właściwy wojewoda ogłosi na ich terenie stan klęski żywiołowej, spowodowanej przez dziki. Kto wie. jeśli w takim tempie jak ostatnio ich populacja będzie tak rosła, to może do plag uprawniających do róznych pomocy dla wsi i ta zostanie zaliczona. Na razie z tego co wiem to mój wójt umarza sporadycznie takie podatki i tylko w losowych przypadkach, pożar, choroba, zgon, itp. A swoją drogą ciekawym aspektem w przypadku dużych zniszczeń upraw przez np dziki, jest fakt nienależnego pobierania dopłat obszarowych przez poszkodowanych. Kto w takim przypadku powinien tym rolnikom je wypłacać. ARiMR twierdzi, że to nie ona. I co bedzie jak te tematy ujrzą światło dzienne po kilku latach, a rolnicy będą musieli te dopłaty zwrócić wraz z odsetkami. Realne to jest, bo o ile mi wiadomo w strukturach policji powołane zostały komórki d.s. wyłudzeń takich dopłat. Zaś co do "Albo w tym", to prawie nic dodać, nic ująć. No może poza rolnikiem posiadającym uprawnienia do szacowania szkód. Pewnie przeszkoliła go Izba Rolnicza i tak mu się wydaje. Pozdrawiam DB