Piątek
13.11.2009
nr 317 (1566 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: wycena szkody w uprawach  (NOWY TEMAT)

Autor: lelek_nowy  godzina: 12:46
Zgodnie z Rozporządzeniem MŚ (www.lowiecki.pl/prawo/prawo_5.php): ...:Wysokość odszkodowania oblicza się, mnożąc rozmiar szkody przez cenę skupu danego artykułu rolnego, a w przypadku gdy nie jest prowadzony skup - cenę rynkową, obowiązującą w okresie szacowania i rejonie występowania szkody, pomniejszoną o nieponiesione koszty zbioru, transportu i przechowywania:... Pytanie. Co się pomniejsza o nieponiesione koszty zbioru, transportu i przechowywania. Dla jasności, a właściwie dla niezamierzonego przeze mnie zaciemnienia sprawy podaję, że w załączniku do w/w Rozporządzenia, stanowiącego wzór protokołu szacowania, nie ma rubryki dot. nieponiesionych kosztów zbioru, transportu i przechowywania, a rubryka dot. ceny opisana jest następująco: 9. Cena rynkowa/skupu* za 1 q plonu .......................... ...................... * Niepotrzebne skreślić

Autor: Cyfra  godzina: 21:56
Zadałem podobne kiedyś pytanie.Dotyczyło ono tego o ile procent pomniejszyć te nieponiesione koszty. Co się pomniejsza?Rozumiem,że chodzi ci tu o zbiory wszelkich zbóż,kiszonek i wszystkiego co ze zbiorem jest związane.

Autor: WIARUS  godzina: 22:17
Przepis ten stanowi, że wysokość odszkodowania oblicza się, mnożąc rozmiar szkody przez cenę skupu danego artykułu rolnego pomniejszoną o nieponiesione koszty zbioru. W praktyce przy ustalaniu owych nieponiesionych kosztów zbioru w sposób arytmetyczny odlicza się areał uszkodzony od całości plantacji i przyjmuje się, iż na tym areale nie trzeba wykonywać zbioru, co stanowi jakoby oszczędność kosztów. Jeżeli np. na plantacji o powierzchni 1 ha całkowicie uszkodzone zostało pół hektara przyjmuje się, że do zbioru pozostało tylko pół ha, natomiast na uszkodzonej części plantacji nie ponosi się kosztów zbioru. Rolnicy zwracają uwagę, że powyższa praktyka niezgodna jest z rzeczywistym stanem rzeczy. Najczęściej zbiór z uszkodzonej plantacji wymaga więcej czasu i nakładów, niż zbiór z plantacji nie uszkodzonej. Dotyczy to np. prac kombajnem w powalonym łanie zbóż. czy zbioru okopowych na plantacji o zniszczonym układzie rzędów i nierównościach spowodowanych działalnością dzików itd. Nie można zatem bezkrytycznie przyjmować tezy, że w przypadku uszkodzenia plantacji przez zwierzynę łowną oszczędza się na kosztach zbioru.

Autor: Cyfra  godzina: 22:37
Wiarus ma rację.Chodzi tu o nieponiesione koszty zbioru czyli o to co zostało zniszczone.Jeżeli zostało zniszczone to nie transportujesz,zbierasz itp.Trudne jest to do pojęcia bo i tak kombajn musi przejechać raz po razu.Tyle,że być może szybciej.Jak szybciej to rolnik zapłaci za niego mniej.Kilku to uważało za coś chorego.

Autor: lelek_nowy  godzina: 23:07
Chciałbym zauważyć, że wzór protokołu dołączony do w/w Rozporządzenia mówi dokładnie co przez co się mnoży, żeby wyliczyć szkodę. We wzorze (mnożenei 3 liczb) nie ma mowy o żadnych nieponiesionych kosztach zbioru, transportu i przechowywania. WIARUS, jeżeli nawet koszty zbioru na 1 ha pola, zniszczonym w 50% są podobne jak na polu niezniszczonym, bo maszyna, czy kombajn i tak powierzchnię tego 1 ha musi przejechać, to jednak koszt transportu, a na pewnio koszt przechowywania plonów (w tym np. suszenia kukurydzy) będą niższe, a więc zgodnie z w/w Rozporządzeniem coś powinno się pomniejszyć. Tylko co? Areał, procent zniszczenia, czy cenę? A jeśli da się wskazać, który czynnik, to jak to matematycznie zrobić?

Autor: Cyfra  godzina: 23:33
Lelek-przeczytaj dokładnie to rozporządzenie.Jest tam mowa o nieponiesionych kosztach.