Piątek
30.04.2010
nr 120 (1734 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: lis - okresy polowań  (NOWY TEMAT)

Autor: haroldzik  godzina: 11:58
Koleżanki i Koledzy, Wiem, że temat był jakiś czas temu przerabiany ale nie mogę namierzyć na forum. W związku z tym zadam problem interpretacyjny. Proszę o podzielenie się wiedzą na temat interpretacji przez poszczególne ZO zapisu aktualnego Rozporządzenia MŚ w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne. Otóż rozchodzi się jak w temacie o § 1. 1. 9) lisy - od dnia 1 czerwca do dnia 31 marca, a na terenach obwodów łowieckich, w których występuje głuszec lub cietrzew lub prowadzono w ostatnich 2 latach kalendarzowych zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy - przez cały rok; W marcu tego roku introdukowaliśmy w jednym z naszych obwodów bażanta. Temat podjąłem na Walnym. Łowczy poinformował, że po zaciągnięciu języka w ZO Szczecin na lisy możemy polować przez cały rok dopiero po upływie dwóch lat od zasiedlania bażanta a więc od marca 2012. Czy jest to słuszna interpretacja ZO? DB

Autor: Aro  godzina: 12:21
Bardzo słuszna.. przecież jak wpuścicie bażanta i nakarmicie lisy to ich populacja wzroście no.. najwcześniej za rok , lisa znaczy się :-))))

Autor: Mich  godzina: 12:26
ja to rozumiem, że 2 lata od introdukcji mozna polowac na lisa przez cały rok, i to ma sens bo "swiezo" wpuszczona zwierzyna jest latwym łupem dla lisów wiec trzeba je strzelac... - zapewne taki cel przyswiecał tworcom tego rozporzadzenia a według wykladni, ktora cytujesz to ja nie wiem jaki to mialoby miec sens... -jakoś wierzyc mi sie nie chce, ze mozna to tak rozumiec... ...moze jak juz lisy sie najedza to moze beda trofealne heh zadziwiajace... pozdrawiam

Autor: Kocisko  godzina: 12:55
haroldzik Przez 2 lata OD MOMENTU WPUSZCZENIA. A nie 2 lata PO.

Autor: Pawel1234  godzina: 13:22
Ad.Kocisko Masz swieta racje jaki sens mialo by zasiedlanie bazanta ktory po wypuszczeniu w lowisko z woliery jest glupi jak but a lis cwany i zaraz jest to jego lup. Nie ma sensu wpuszczanie bazanta a dopiero 2 lata po uplywie czasu w ktorym wpuszczalismy bazanta czy jakas inna drobnice strzelanie lisa . Po tym uplywie czasuczyli 2 lata po zasiedleniu lis bedzie mial pelny zoladek i jego liczebnosc bedzie 2 razy tak ,a wy wydana kase na darmo i zero bazanta w lowisku DB!

Autor: martinez  godzina: 13:29
Ruszyli głowami w ZO PZŁ w Szczecinie i "wydalili' z siebie wykładnię. Pojechał Łowczy po poradę i ją dostał. Wolał się upewnić w organie, aniżeli u ustawodawcy. Swoją drogą tacy podpowiadacze mogą sprowadzić wątpiące Zarządy Kół na manowce. Polujcie Haroldzik w Kole z pełną odpowiedzialnością na lisy, żyjąc w przeświadczeniu, że czynicie dobrze, przez cały rok. DB!

Autor: Kocisko  godzina: 13:30
haroldzik Ten przepis wprowadzono po to aby zwiększyć szansę na UDANĄ reintrodukcję a nie zapewnić lisom lepszą bazę żerową.

Autor: Kosmaty  godzina: 15:22
Q.. , ja pie.. ~,co do chu... @#$&^*^*!@(&)&~!@*%@~!$^%$%@! Co za DEmoBILE nami rządzą. Brak słów a jak juz jakieś odpowiednie znajdę, to filtr tego nie puszcza. Jak długo coś takiego może funkcjonować? Dlaczego na każdym kroku mamy do czynienia z IDIOTAMI? Ręce i wszystkie inne kończyny opadają.

Autor: megaton  godzina: 21:17
kol. Haroldzik: jeżeli introdukowaliście w marcu tego roku bażanta to możecie(POWINNIŚCIE! i to intensywnie) polować na lisy od dnia ich zasiedlenia. 2 dlatego lata temu obowiązywał inny okres polowań na lisy. Założeniem nowego okresu polowań na lisy jest stabilizacja relacji :drapieżnik-ofiara, która nastąpiła po okresie 2 lat.

Autor: megaton  godzina: 23:02
może bardziej precyzyjnie: jeżeli bażanty wpuszczono więcej niż 2 lata temu to (teoretycznie) relacje drapieżnik - ofiara jest już ustabilizowana.

Autor: sanczopanda  godzina: 23:09
Ż E N A D A