Piątek
30.04.2010
nr 120 (1734 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Co mówi statut?  (NOWY TEMAT)

Autor: Świt  godzina: 17:47
Ostatnio spotkałem się ze zdaniem że koło łowieckie nie może generować zysków a dokładniej że nie może nastawiać się na zysk. Krótko mówiąc że statut mówi, że ile koło zarobi tyle musi wydać. Szukałem, szukałem i nic nie znalazłem. Może ktoś pomoże. Pozdrawiam Darz Bór

Autor: jurek123  godzina: 18:40
Niepotrzebnie kolego szukałeś. Pozdrawiam

Autor: megaton  godzina: 20:58
może generować zyski ale nie może przeznaczać je na tzw konsumpcję. No i jeżeli wygenerowane zostaną zyski na koncie bankowym to trzba odprowadzić podatek od odsetek.

Autor: iwona  godzina: 21:30
fundusz statutowy ...i na cele statutowe - a to już wtedy bez podatku DB

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 23:44
Zasada ogólna jest prosta. Każdy podmiot prawa podatkowego generujący dochód (dodatnia różnica przychodu nad kosztami), płaci od niego podatek, o ile nie podlega zwolnieniu podmiotowemu lub przedmiotowemu. Koło łowiecke zwolnione jest z podatku CIT (19%) od tej cześci dochodu, który przeznacza na działalność statutową. Wiecej na ten temat tutaj (www.lowiecki.pl/prawo/min_fin.php). W praktyce wygląda to tak, że koło nie płaci podatku CIT, chyba, że ma w danym okresie rozliczeniowym koszt, który nie jest związany z działalnością statutową. Jeżeli taki koszt wystąpił, to koło płaci od niego 19% podatku CIT i jest z US rozliczone.