Poniedziałek
02.08.2010
nr 214 (1828 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Kryteria odstrzału rogaczy

Autor: Hubert C  godzina: 13:04
A ja chciałbym się spytać.... dwa rogacze w drugim porożu - jeden słaby szóstak o odnogach długości ponizej 1cm(czyli szydlarz), masa tuszy 20kg - drugi, szóstak o odnogach długości 2cm, masa tuszy 15kg Dlaczego nasze kryteria selekcji promują tego drugiego, chociaż jest słabszy? Myśliwy, który z naturalnego punktu widzenia strzeli tego słabszego, dostanie czerwony punkt, a gdy strzeli tego mocniejszego, zielony. BZDURA!!!!

Autor: yogy  godzina: 13:31
ad Huber C bzdur w naszych zasadach selekcji jest co nie miara.. choćby te cm... ja mam na 100 metrów widzieć ile ma cm odnoga? Mając miarkę w ręce często wynik różni sie o milimetry.. a ja te milimetry mam widzieć na 100 metrów ;) Promowanie słabych byków koronnych zamiast brać pod uwagę kryterium masy wieńca. Strzelanie byków/kozłów w 1.porożu.. wiele jest rzeczy, które uważam za kuriozalne.

Autor: Hubert C  godzina: 19:45
yogi Dokładnie jak piszesz. Jeszcze do tego trzeba dodać wpływ silnej/słabej zimy. Mroźna zima i 90% kozłów selekcyjnych, słaba i proporcje odwrotne, 90% kozłów przyszłościowych. Ta cała selekcja to pic na wodę

Autor: megaton  godzina: 22:08
kol. Artur123 to mi ręce opadają gdy czytam takie kurioza świadczące czasem o indolencji nie tylko wykładni przepisów ale też ich znajomości. A stwierdzenie np. kol. yogy, że za odstrzał nieregularnego szóstaka nie powinno być żadnych kolorów to już groteska! Twoją uwagę, że "plotę od rzeczy" uznaję jako chęć sprowokowania mnie do dalszej polemiki. Jak już pisałem, nie zawsze mam okazję do natychmiastowej odpowiedzi (nie siedzę na okrągło przy kompie). I proszę , wnoszę : nie kłóćmy się o semantykę słów w zapisie prawa lecz skupmy się na wizerunku łowiectwa w Polsce, bez względu czy w aspekcie PZŁ czy Niezrzeszonych. Jeżeli kol. yogy z pretensją pyta : jak ma rozpoznać na 100 m czy odnoga ma 1 czy 2 cm , to pytam gdzie i jak odbył i ukończył! kurs selekcjonerski !? MA ROZPOZNAĆ ! Jeśli nie może - to NIE STRZELA !!!!

Autor: PeBe  godzina: 22:38
Czyli co? przepraszam. W 1 porożu widłak nieregularny i szóstak nieregularny nie powinien być strzelany czy wyceniany? wg tej szalonej interpretacji. To nie daj Bóg by trafił sie powyżej tej formy, pewnie trzeba by uznać go za myłkusa. Co? Widłak jest widłakiem niezależnie od tego czy mu dopiszą jakis przymiotnik czy nie. Dopiero w 2-gim porożu dodane są przymiotniki do szóstaka, które to rozgraniczają ocenę.