Piątek
14.01.2011
nr 014 (1993 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Koniec bażanta?  (NOWY TEMAT)

Autor: Liber  godzina: 13:22
Witam serdecznie. W aktualnej BŁ przeczytałem rtykul na temat jelenia sika. Okazuje sie, iz art.120 ust.1 ustawy o ochronie przyrody zakazuje wprowadzania oraz przemieszczania sie obcych gatunkow w środowisku przyrodniczym. Autor artykulu stwierdzil , iz cyt.,, na dzien dzisiejszy istnieje calkowity zakaz wprowadzania do srodowiska naturalnego m.in. takich gatunkow zwierzat jak: jeleń sika , muflon, daniel czy bażant". Jak koledzy uwazacie czy to oznacza, że nie możemy wpuszczać bażanta do naszych obwodów? Moim skromnym zdaniem interpretujac, powyzszy przepis nalezy zastanowic sie nad wyrazem ,wprowadzic" czyli ,,spowodować pojawienie się, obecność czyją albo czego" (Mały Słownik Języka Polskiego PWN pod red. E.Sobol). Biorac pod uwage niniejsze znaczenie wyrazu ,,wprowadzac" uwazam, iż w obwodzie w którym bażant wystepuje można wpuscic kolejne sztuki, poniewaz obszar ten juz jest zamieszkany przez bazanta natomiast na terenach gdzie bazant nie wystepowal albo wogole nie wystepuje nie wolno wpuszcac tego gatunku. Jakie sa wasze opinie?

Autor: MARS  godzina: 14:10
Jest jakiś akt normatywny określający listę gatunków obcych?

Autor: sanczopanda  godzina: 14:34
Gatunek rodzimy (native, indigenous, autochtonous species) to gatunek lub podgatunek występujący w obrębie swego naturalnego i potencjalnie dyspersyjnego zasięgu, takiego, w którym takson ten żyje lub może żyć bez udziału człowieka. Gatunek obcy; niekiedy spotyka się inne określenia: obcego pochodzenia, nierodzimy, allochtoniczny, introdukowany, wprowadzony, egzotyczny (alien, introduced, non-native, non-indigenous, foreign, exotic species) to gatunek lub niższy takson wprowadzony (przeniesiony) świadomie lub zawleczony przypadkowo przez człowieka poza zasięg, w którym występuje lub występował w przeszłości, włączając w to części, gamety, nasiona lub jaja, dzięki którym może on przeżywać i rozmnażać się. Nie dotyczy to jednak gatunków spontanicznie rozprzestrzeniających się poza ich dotychczasowe naturalne zasięgi, nawet gdy wynika to w jakimś stopniu z przekształcenia środowiska i krajobrazu (gatunki ekspansywne np. Pyšek i in. 2002), ani takich, które pojawiają się masowo nieregularnie i/lub w krótkich okresach (głównie owady i ptaki).

Autor: Mich  godzina: 14:53
projekt (www.mos.gov.pl/g2/big/2010_05/07bedaf9f10ea590ce42b1f3af7cee82.pdf) bażanta i muflona nie ma ale jeleń sika jest - pewnie z powodu podejrzeń krzyżowania się z naszym jeleniem - są dwa obozy naukowe... według jednych się krzyżuje a według innych nie:) pozdrawiam Mich

Autor: sumada  godzina: 16:54
Niechby sobie sika żył. Jak wyczytałem w książce "Sika kadyński" myśliwi którzy go mają w łowisku chcą go mieć dalej. Dlaczego jacyś obcy ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z sika mają im kazać go wystrzelać u siebie w łowisku. Że 200 lat temu go tam nie było. Nas też kiedyś nie było w Europie. Neandertalczyk był :-))

Autor: sumada  godzina: 16:59
O mulaka na szczęście można wprowadzać. :-)) Ale na poważnie to wymienili te gatunki co są już w Europie.

Autor: sanczopanda  godzina: 17:05
sumada, ludzie to trochę inna kategoria. Z całą pewnością pojawili się w Europie naturalnie :-) Argument o tym, że myśliwi chcą go mieć w łowisku uważam za mocno nietrafiony. Czy bizony, świnki wietnamskie i świniodziki też możemy "hodować" w lasach, bo ktoś by tak chciał? Czy na tej samej zasadzie psy i koty mają prawo do przebywania w stanie wolnym? Jak się mówi A na temat obecności w stanie wolnym szkodliwych gatunków (pies, kot), to trzeba powiedzieć B i dorzucić tutaj jelenia sika, daniela itd. Nie mam nic przeciwko trzymania pod kluczem gatunków obcych (nie wszystkich).

Autor: WIARUS  godzina: 17:09
Jak już o obcych gatunkach w Polsce to popatrzcie ile ich jest ! (www.iop.krakow.pl/ias/Baza.aspx) W tym miejscu jest sporo ciekawych informacji (www.iop.krakow.pl/gatunkiobce/default.asp?nazwa=wpro&je=pl) Darz Bór!!!

Autor: sanczopanda  godzina: 18:28
Szczególnie zachęcam do przeczytania wszystkich informacji z drugiego odnośnika. Pierwsza strona także warta uwagi. Zawierana aktualizowaną bazę.