Czwartek
24.03.2011
nr 083 (2062 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: egzamin selekcjonerski  (NOWY TEMAT)

Autor: gonka91  godzina: 12:53
Koleżanki i Koledzy W czerwcu czeka mnie egzamin selekcjonerski :-) Jeżeli ktoś posiada jakieś testy, pytania proszę mi wysłać na maila. W necie szukałam i jakieś tam znalazłam zestawy do ustnej części i 75 testowych. Z góry dziękuje i pozdrawiam, Darz bór!

Autor: Bear  godzina: 14:23
testy testami, jak znajdę to podeślę. ale mam inne pytanie: jaka jest jedna (najlepsza) wg Was pozycja książkowa wyczerpująca temat selekcji w PZŁ?

Autor: FrYcU  godzina: 16:32
gonka91 a czy to jednak nie troszkę za szybko o rok??

Autor: ULMUS  godzina: 17:04
selekcja w PZŁ ? ... jednej pozycji książkowej nie ma ale w archiwach IPN poszukaj :))) Tak na serio, bardzo dobra dla początkujących (np. dla mnie ) jest ta książka którą dają na kursach przygotowujących "Ile ma lat" . Do rozpoznawania żuchw - broszura Pana Niczyporuka , której nie pamiętam tytułu(bardzo dobre kolorowe, duże, z opisami zdjęcia żuchw z podziałem na klasy itd, można się z niej na bank nauczyć rozpoznawania) do kupienia w Hubertusie na Ptasie w Wawie. Przy obecnych możliwościach, ideałem byłaby książka z filmem przedstawiającym zachowania , głosy zwyczaje i sylwetki kozłów i byków w naturalnym środowisku.

Autor: gonka91  godzina: 21:10
FrYcU nie:-) w czerwcu mijają 3 lata odkąd posiadam podstawowe uprawnienia do wykonywania polowania i właśnie w tym samym dniu egzamin selekcjonerski. ;-))) My dostaliśmy książkę pt. : Podręcznik selekcjonera zwierzyny, Tadeusz Pasławski. Tą broszurkę jeden wykładowca także nam polecał. Podobno ma być do kupienia w sklepach myśliwskich.

Autor: zoil  godzina: 23:39
W Olsztynie, kiedy sposobiłem się do egzaminu, rzeczony podręcznik Pasławskiego odradzano (wyszczególniając nieścisłości i mankamenty - tu m. in. siermiężne objaśnienia graficzne). Jest to kieszonkowa książeczka, taka sobie, choć stulecia temu pałętając się po łowisku podczas wakacji (jako "kandydat na kandydata") miałem ją zawsze w kieszeni. Dobre są dwie książki wydane przez pilskiego Grandla: ta (www.grandel.com.pl/ocena_wieku_zwierzyny.htm) i ta (www.grandel.com.pl/oferta_klucz.htm). Może być podręcznik Lochmana, szkoda tylko, że tablice niekoniecznie wiernie oddają stan uzębienia dla poszczególnych klas (nie są to fotografie a rysunki; ryciny przedstawiające zwierzęta są momentami "niewerystyczne"). Osobiście korzystałem w większości z publikacji w periodykach - "Łowcu Polskim" i "Myśliwcu Warmińsko-Mazurskim". Z punktu podać mogę namiary na trzy artykuły zamieszczone w "Łowcu": - D. Zalewski, Szacowanie wieku, nr 8/2005, s. 40-42 (zaprezentowane są tam jelenie "ząbki", aż po dwunasty rok życia), - D. Zalewski, Ocena wieku jeleni,, nr 9/2006, s. 12-17 (ocena przyżyciowa z fotografiami zwierząt), - M. Wojnicz, Zanim naciągniesz przyspiesznik, nr 11/2006, s. 14-17 (tyczący oceny wieku rogaczy - również bogato opatrzone zdjęciami, choć przyznać muszę, że ich opis jest na newralgicznym styku klas dość "nieostry"). Bardzo ciekawe (również graficznie) było solidne, ale i dość węzłowe opracowanie F. Banaszewskiego na temat oceny wieku jeleni (vide - "Zachodni Poradnik Łowiecki"). Poza tym przejrzyste tablice z żuchwami znaleźć można na stronie olsztyńskiego ZO. Wybór jest więc nie najuboższy choć - trzymać się należy przede wszystkim tego co zalecają prowadzący szkolenie. Podpieranie się inną bibliografią, w przypadku jakiegokolwiek potknięcia, w połączeniu z mentorskim podejściem egzaminatora to mało atrakcyjna kompilacja (hipotetyzując, bo zakładam, że ani potknięć, ani besserwisserów na egzaminie nie będzie). Jeśli cicerone w selekcjonerskim fachu popełnili jakieś publikacje w omawianej materii - wiadomo, literatura niemal obowiązkowa. Połamania.