Poniedziałek
13.06.2011
nr 164 (2143 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Przechowywanie broni (szafy)  (NOWY TEMAT)

Autor: Tomek T.  godzina: 12:18
Witam. Mam pytania natury prawnej na temat przechowywania broni myśliwskiej. Sprawa przechowywania broni w miejscu swojego zamieszkania jest dla mnie oczywista. Pytanie moje jest takie: czy mogę przechowywać broń w innych miejscach? Chciałbym u siebie w pracy (mam takie warunki) postawić szafę na broń. Mam umowę najmu lokalu. Wyjeżdżam z domu, biorę broń. Przez cały dzień czeka na mnie w szafie, a po pracy biorę i jadę na strzelnice. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem? Drugi przypadek jest taki: na terenie obwodu łowieckiego mieszka moja teściowa. Wybieramy się z rodziną na weekend, zabieram ze sobą sztucer i wieczorem idę na polowanie. Na drugi dzień chciałbym móc wypić alkohol, ale chciałbym, aby broń była bezpieczna i żeby pod względem prawnym nikt mi niczego nie zarzucił. Czy mogę taką szafę ustawić w obiekcie (domu), który do mnie nie należy, a jestem tam tylko gościnnie (w tym domu nikt nie poluje).

Autor: sosnal  godzina: 12:28
witam możesz wszystko ale musisz poinformować o tym komendę policij i napisać u nich takie oświadczenie że w dniu tym i tym broń będzie znajdowała się pod innym adresem w którym jest szafa na broń oczywiście.

Autor: Tomek T.  godzina: 12:55
Dzięki za odpowiedź. Możesz mi powiedzieć z jakiego przepisu to wynika? Jaką komendę policji mam powiadamiać? Właściwą dla miejsca przechowywania? Właściwą dla miejsca zamieszkania?

Autor: witek  godzina: 13:19
nie ma za co dziękować ! bo ta porada psu na bude sie zda dobrze ż esosnal nie pracuje w KWP - bo by było UFFF

Autor: A223  godzina: 13:39
Witam Oczywiscie oswiadczenie musi byc za kazdym razem potwierdzone u notariusza :)))) DB A223

Autor: Tomek T.  godzina: 13:40
Witek :) może kolega nam sypnie paragrafem, z którego coś będzie wynikać. Poczekajmy z tą budą dla psa. Sprawa jest poważna (chodzi o broń przecież, o bezpieczeństwo, alkohol). Gdybym uzyskał odpowiedź, która byłaby uzasadniona to spokojniej bym podszedł do tego tematu, zakupił takie szafy i po flaszeczce ze szwagrem spał spokoje :) wiedząc, że żadna władze do mnie się nie przyczepi, że bronią po alkoholu dysponuję. Bo w myśl przepisów to nawet jak u siebie w domu jestem "po piwie" (np. Łomża Export lub Ciechan niepasteryzowane) to broni z szafy metalowej, atestowanej i przytwierdzonej do konstrukcji budynku wyjmować nie powinienem. :)

Autor: MARS  godzina: 14:08
Nie tylko nie wyjmować ale nawet nie możesz wiedzieć gdzie masz klucze hłe hłe hłe

Autor: Tomek T.  godzina: 14:20
albo musisz zapomnieć pin jeżeli zamek elektroniczny, szyfrowy :) Koniec żartów. Trzeba poważnie odpowiedzieć człowiekowi :)

Autor: Aro  godzina: 14:58
KWP powiadamiasz o zmianie miejsca zameldowania a nie miejsca przechowywania broni - i tyle na ten temat.

Autor: ALF  godzina: 15:29
Tomek T, jak przeszedleś badania jak ze szwagrem po flaszce chcesz spać :)))

Autor: sosnal  godzina: 15:59
komendę trzeba powiadamiać o miejscu zameldowania jak i również o miejscu przechowywania broni.Ja mieszkam gdzie indziej a broń przechowuję wogóle w innym miejscu.

Autor: Artur123  godzina: 16:59
Ustawa o broni i amunicji (www.lowiecki.pl/prawo/prawo_3_1.php): ”Art. 32. 1. Broń i amunicję należy przechowywać i nosić w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych. Art. 26. Osoba posiadająca pozwolenie na broń [...], jest obowiązana w razie zmiany miejsca zamieszkania (miejsca stałego pobytu) zawiadomić o tym fakcie pisemnie, w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca zamieszkania (miejsca stałego pobytu) , organ Policji właściwy ze względu na nowe miejsce zamieszkania (miejsce stałego pobytu). Art. 51. 1. Kto [...], podlega karze aresztu albo grzywny. 2. Tej samej karze podlega, kto: 7) przechowuje oraz nosi broń i amunicję w sposób umożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych,” . Rozporządzenie MSWiA w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (www.lowiecki.pl/prawo/bron_amuni.php): ”§ 5. Osoby, o których mowa w § 1 pkt 2, posiadające broń palną i amunicję, są obowiązane przechowywać ją w kasetach metalowych na trwałe przymocowanych do elementów konstrukcyjnych budynku lub metalowych szafach albo sejfach, posiadających zamki atestowane, [...]” Pozdrawiam. PS Gdy na polecenie KWP odwiedzi mnie kiedyś jakiś policjant z miejscowej komendy i zapyta o broń, wtedy poinformuję go, że np. moja broń znajduje się w tej chwili w szafie metalowej, która stoi w pokoju tuż obok lub dowie się, że broń jest w szafie metalowej w mieszkaniu w miejscowości X, gdzie zajeżdżam na każdy weekend albo, że znajduje się w użyczeniu u kol. Y, a aby za bardzo nie wk.... pana policjanta, okażę mu umowę użyczenia. Może też zaistnieć jednocześnie każdy z tych trzech przypadków, kiedy będę posiadał trzy jednostki broni. Mówiąc szczerze, tak właśnie dokładnie jest w moim przypadku, w ciągu ostatnich kilku lat miałem dwie tzw. kontrole i odbyły się one w dość miłej atmosferze.

Autor: Artur123  godzina: 17:16
A najmniej podczas ostatniej "kontroli" zainteresowała panią policjantkę ta broń, którą wówczas miałem w użyczeniu. Wystarczyły jej tylko moje słowa. Zdziwiła się trochę, że podobno 3 minus jeden jest dwa, a gdy otworzyłem przed nią szafę, była tam tylko jedna jednostka. Udałem również zdziwionego, ale ... zaprosiłem ją do drugiego pokoju, gdzie obiecałem jej, że znajdziemy brakującą sztukę, bo leży w futerale. Nie chciała tam wejść (?) i poprosiła tylko, abym ją przyniósł. Tak też uczyniłem, a potem z uśmiechem zadała mi jeszcze kilka pytań dotyczących strony technicznej tej przyniesionej broni i raczej po prostu z czystej ciekawości. Na koniec zapewniłem ją, że bardzo miło będzie mi gościć ją również następnym razem. PS Na samym początku tej wizyty pani była sztywna i sprawiała wrażenie bardzo ważnej i nawet lekko posprzeczaliśmy się ("... Przyszłam skontrolować przechowywaną przez pana broń. Gdzie znajduje się szafa"), ale strasznie była ładna, więc szybko wybaczyłem jej, a ona ... mnie.

Autor: Marioo33  godzina: 20:18
Ja posiadam dwie szafy jedną w pracy drugą w domu nawet rejestrując broń zaznaczyłem że broń przechowuję w pracy nikogo to nie interesowało i tak przychodzą do domu ot Ci cała logika ;) ale nikt mi z tym problemów nie robi żeby było śmieszniej dom mam zaznaczony jako miejsce przebywania a w pracy /mieszkanie/ jestem zameldowany to przychodzą do miejsca przebywania tj dom jeśli zapiszesz że przebywasz w pracy tam będą Cię kontrolować Jedyne utrudnienie jest to że przy staraniu się o nowe jednostki broni wywiad jest po sąsiadach i tu i tam więc wszyscy wiedzą że jestem potencjalnym terrorystą ;)

Autor: witek  godzina: 20:35
Artur będzie CDN .Data: 13-06-11 17:16 . ????? bo zacząłes fascynująco ! :-) podkreśl jeszcze ze umowa UŻYCZENIA nie wymaga formy pisemnej !!! pisemnie jest wygodniej i bezpieczniej dla kazdej ze stron ale dopuszcalna jest też umowa USTNA !!

Autor: Artur123  godzina: 21:15
Niczego nie będę podkreślał, jeżeli nie będę widział tego wyraźnej potrzeby. Jeśli kogoś zagadnienie naprawdę zainteresuje, zawsze jest w stanie sam zauważyć pewien zapis Ustawy obroni i amunicji: „Art. 28. Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni można użyczać osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych” . Jeżeli będzie miał wątpliwości, zajrzy sobie TU (lex.pl/serwis/kodeksy/akty/64.16.93.htm) i problem się rozjaśni. PS Jeśli możesz, daruj sobie uwagi typu: „zacząłeś fascynująco”, bo mówiąc prawdę, nie spodobała mi się.

Autor: Tomek T.  godzina: 23:48
Czyli jest tak jak myślałem. Dzięki za odpowiedzi. D.B