Wtorek
16.08.2011
nr 228 (2207 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Kaczki - niebezpieczeństwa  (NOWY TEMAT)

Autor: szuwar  godzina: 12:10
Koledzy ! Dwa pytania związane z polowaniem na kaczki: Pośród występujących w Polsce kaczek, jest kilka gatunków chronionych. Jak ustrzec się przed strzałem do kaczki z gatunku objętego ochroną gatunkową ? Ciężko będzie o zmroku, na zlotach rozpoznać gatunek, szczególnie w przypadku samicy. Jakie konsekwencje grożą myśliwemu, który na polowaniu zbiorowym strzeli np. samicę świstuna. Trudno w takim wypadku domniemywać winę umyślną, jednak znając realia polskich kół, zaraz znajdzie się zyczliwy, który nada sprawie bieg. Co wtedy ?

Autor: rales  godzina: 13:34
>>kilka gatunków chronionych<< ?? Ponad dwadzieścia!! W mojej galerii pt "Szwedzka tajga.." załączam od jakiegoś czasu zdjęcia rzadszych gatunków kaczek i gęsi m. in. w celach dydaktycznych. Wkrótce dojdą dwa kolejne gatunki kaczek :-) W jednym z wywiadów telewizyjnych "krwawy Zenon" opowiadał o swych polowaniach na CYRANKI, z całokształtu można było wywnioskowac, że miało to miejsce po ograniczeniu gatunków kaczek łownych do czterech. I pomimo takiego publicznego przyznania się do złamania przepisów - o ile wiem - nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Zatem ten tak medialny przykład pokazuje jak to jest z konsekwencjami, w razie czego będzie się można na niego powołac.. W Szwecji z jednej strony znajomośc i rozpoznawanie gatunków kaczek, gęsi i traczy (łowne!!) jest naprawdę dobra, a z drugiej strony pomyłki są traktowane jako niezawinione i przypadkowe pozyskanie gatunku chronionego lub łownego w okresie ochronnym (różne sezony polowań na różne gatunki kaczek, a na gęsi zbożowe i białoczelne można polowac tylko do godz. 11) - z wyjątkiem bernikli białolicej, tu już nie ma miejsca na pomyłki :-( Darzbór!!

Autor: mokrzec  godzina: 15:43
Nie poluj na zlotach w towarzystwie życzliwych. Za dnia powinieneś sobie poradzic DB

Autor: Jamnik81  godzina: 19:57
Najlepiej Kolego nie poluj na kaczki>

Autor: szuwar  godzina: 20:05
Kolego Jamnik81. Mogłeś wziąć udział w dyskusji, a dałeś głos. Jak Cię powstrzymać przed kolejnym, nic nie wnoszącym postem ? Czy wszystkie merytoryczne wątki na Łowieckim, w którymś momencie muszą zmienić się w śmietnik ? Jak to jest, że ludzie, którzy nie mają zielonego pojęcia o meritum sprawy, odzywają się na Forum ? Jak nie wiem, to siedzę cicho. Czytam i się uczę. Prosta zasada, trudna jak widać do zapamiętania.