Piątek
04.11.2011
nr 308 (2287 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: Poroża i osteoporoza

Autor: Radpio  godzina: 11:01
Bardziej od Mg czy Mn ważniejszy jest niedobór Ca. I to właśnie jego niedobór w diecie w powiązaniu z innymi czynnikami ( mało ruchu, dużo kawy i wódy).

Autor: sumada  godzina: 16:20
Rapio Ale w tych artykułach pisali, że o tym jak wchłania się Ca decyduje właśnie ... Mg czy Mn (sądzę że Mg) Ta samo jak ze wspomnianą przez ciebie wódą. Jak jest w butelce to się nie wchłania trzeba ja wlać. Tam też sam Ca nie starcza trzeba pomocnika.

Autor: Radpio  godzina: 22:03
O wchłanianiu Ca decyduje wit D, ekpresja receptorów dla wit D (VDR) i inne. Do tych innych można zaliczyć np. receptory estrogenowe. Ja nie neguję znaczenia Mg i Mn w metabolizmie tkanki kostnej, bo ich rola jest szeroko udokumentowana, ale nie pełnią one kluczowej roli. Po za tym w Polsce istnieje przekonanie o konieczności "żarcia" różnych substytutów diety (mam na myśli te wit-mineralne). Tutaj pojawia się pytanie czy każdy ich potrzebuje w takiej ilości jaką one w sobie zawierają. Nie popadajmy w przesadę. Normalnę odżywianie, podkreślam normalne (warzywa, owoce, mięso-w tej właśnie kolejności) dostarczają nam wszystkiego co potrzeba. Jedynie Mg, przy zwiększonym spożywaniu kawy, stresie, przemęczeniu może (powiniem) być uzupełniany. I gorzka czekolada jest dobra. Panowie nie zachowujmy się jak hipochondrycy, czy lekomani. Lobby przemysłu farmaceutycznego jest silne, a my na zdrowiu nigdy nie oszczędzamy, ponosząc nieuzasadnione koszty. W końcu osteoporozę klasyfikuje się jako chorobę wynikającą z rozwoju cywilizacyjnego tj. ta sama półka co nowotwory, cukrzyca, zawał, udary. Skoro z rozwoju cywilizacyjnego to znaczy, że w głównej mierze sami jesteśmy sami sobie winni. W zapobieganiu osteoporozie najważniejsza jest odpowiednia podaż Ca oraz ruch. Nie bez znaczenia wymyślono filozofię 5000 kroków/ dzień jako zaleceni dla osób starszych. Tak więc Panowie jeść zdrowo i ruszyć dup... tyłki. Basen, jogging etc. i dieta pozwolą cieszyć się zdrowiem wam i waszym Paniom przez wiele lat. Wyjątek stanowią predyspozycje genetyczne. Prezentu od przodków nie da się odmówić. Dlatego ważne jest by kontrolować Gęstość Mineralna Kości (BMD). Nasze Panie powinny zacząć po 35 roku życia. DB Radpio