Piątek
16.12.2011
nr 350 (2329 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Interpreatacja użyczenia broni przez KGP  (NOWY TEMAT)

Autor: Krzych  godzina: 19:43
Witam W czerwcu obiecałem Koleżankom i Kolegom, że zwrócę się korespondencją elektroniczna do Komendanta Głównego Policji o interpretację przepisów uobia w sprawie użyczenia broni. Oto tekst mojego pisma: Komendant Głowny Policji w Warszawa ul. Puławska nr 148/150 02-624 Warszawa Szanowny Panie Generale! Z uwagi na to, że przepisy dotyczące pozwolenia na posiadanie broni są szczególnie restrykcyjne, a każde im uchybienie może powodować wszczęcie procedury administracyjnej skutkującej cofnięciem pozwolenia na broń, a w szczególnych przypadkach również odpowiedzialnością karną, zwracam się z prośbą o udzielenie mi wyjaśnienia obowiązujących przepisów ustawy o broni i amunicji w zakresie art. 28. Opisana w art. 710 kodeksu cywilnego instytucja użyczenia nie wymaga zawarcia umowy w formie pisemnej, czy zatem w świetle art. 28 uobia możliwe jest dokonywanie użyczenia broni bez zawierania umowy na piśmie. Jeśli tak, to jak w takim przypadku należy dokumentować legalność posiadania broni w razie kontroli, np. podczas jej przewożenia. Jednocześnie chciałbym uzyskać informację, czy w świetle obowiązujących przepisów możliwe jest użytkowanie użyczonej broni w sytuacji gdy osoba posiada decyzję administracyjną w sprawie zezwolenia na posiadanie broni, ale nie posiada żadnej jednostki broni zarejestrowanej na siebie. Proszę o udzielenie odpowiedzi na moją skrzynkę na ePUAP lub na adres poczty elektronicznej xxx@gmail.com Z poważaniem Ponieważ do sierpnia nie otrzymałem odpowiedzi wystosowałem w tej sprawie monit, ale bez skutku. Dopiero dziś miałem trochę czasu aby podzwonić śladem mojego pisma. Okazało się, że odpowiedź była gotowa już 27 lipca, ale przez pomyłkę wysłano ją na inny adres poczty elektronicznej. Dziś otrzymałem kopię tego pisma, którą załączam. Nie wiem na jakiej podstawie udzielający odpowiedzi wywiódł wniosek, że dokumentowanie broni odbywa się jedynie za pomocą legitymacji posiadacza, co wyraźnie kłóci się z dalszą częścią wywodu, gdzie można legitymować się umową użyczenia i legitymacją, w której przecież użyczonej broni nie ma. Ale nie zamierzam wchodzić w tej chwili w dyskusję z pismem. Podaje je jako stanowisko organu odwoławczego, jeśli doszło by do sytuacji, gdy organ szczebla niższego prowadziłby postępowanie o cofnięcie pozwolenia na broń z przyczyn niewłaściwego postępowania przy użyczeniu Niewątpliwie dopiero prawomocne orzeczenie NSA zamykałoby sprawę ostatecznie. Pozdrawiam Krzych

Autor: plex  godzina: 23:14
Jak słusznie zauważyłeś ta odpowiedź to ewnętrznie sprzeczne masło maślane. Skoro z żadnego przepisu nie wynika forma konieczna do zawarcia umowy użyczenia, to nie ma żadnych podstaw prawnych, żeby żądać formy pisemnej....i tyle. A dokumentem uprawniajacym do jej posiadania jest decyzjaadministracyjna pod tytułem "pozwolenie...". Jedynym negatywnym skutkiem, w mojej ocenie, w razie ewentualnej kontroli, będzie zatrzymanie broni posiadaczowi np. do depozytu i konieczność odebrania jej przez właściciela. Swoją drogą nie sądzę, żeby w razie ewentualnego odwołania od decyzji cofającej pozwolenie w przypadku użyczenia broni bez zachowaniaformy pisemnej- bo o takiej hipotetycznej sytuacji Kolega pisał - KGP jako instancja odwoławcza, bardzo mocno trzymała by się tego stanowiska i utrzymała w mocy decyzję organu I instancji. Po pierwsze z treści pisma in fine wynika, że sporządzenie takiej umowy jest "ZASADNE" a nie "KONIECZNE", a po drugie sam miałem okazję pisać koledze zażalenie na decyzję WPiA w sprawie cofnięcia pozwolenia ( z innego powodu ) i o dziwo, okazało się, że tam jednak używają rozumu, a decyzja organu I instancji została uchylona jako bezzasadna. Pozdrawiam i DB P.

Autor: witek  godzina: 23:19
Krzych pytać to tez trzeba umieć ! :-) może wystarczyło spytać "czy można uzyczaćbroń bez pisemnej umowy" i zaspokoic sie odpowiedzią, że "WOLNO" bo tak by odpowiedzieli starzy prawnicy mówią "nie pytaj, nie pytaj - bo dopytasz"

Autor: plex  godzina: 23:23
Ad. witek Dobre! nie znałem ;-D p.s. może temu, że nie jestem stary;-) Pozdrawiam i DB P.

Autor: Rafał J.  godzina: 23:38
Kompletnie niepotrzebne zapytanie Krzycha. Na Łowieckim tysiąc razy już wałkowaliśmy ten temat i w zasadzie nie było żadnych rozbieżności pomiędzy dyskutującymi. Po prostu jeden uzupełniał drugiego i powstał ogólnie przyjęty pogląd. Dużo bardziej jasny, niż zapytanie Krzycha i odpowiedź KG Policji. Poza tym, kto pyta KG Policji o interpretacje zapisów prawa? Przecież to - delikatnie biorąc - po prostu nierozsądne. A tak przy okazji: "W czerwcu obiecałem Koleżankom i Kolegom, że zwrócę się korespondencją elektroniczna do Komendanta Głównego Policji o interpretację przepisów uobia w sprawie użyczenia broni". Kto Cię o to prosił, że aż musiałeś obiecać?