Piątek
21.12.2012
nr 356 (2700 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Czaszka lisa....

Autor: miś  godzina: 07:38
Im starszy lis tym ma wiekszą czaszkę a wiek lisa najłatwiej jest poznac po oczach. DB miś

Autor: jaktia  godzina: 08:03
Bez problemu zrobisz dokładny pomiar na nie oskórowanym lisie. Oczywiście solidną suwmiarką. Różnice w pomiarze w skórze, a po preparacji to ok. 0,2 - 0,3 mm. Szerokość i długość czaszki jest mierzona na "wystających" kościach, potylicy, jarzmowych, czy uzębieniu. Tam ramiona suwmiarki bardzo dokładnie dolegają.

Autor: szuwar  godzina: 09:01
Ad. Servantess Podałeś wymiary czaszki srebrnomedalowej. Wystarczy 16 cm długości i 8 cm szerokości (lub inne proporcje dla sumy 24,00 mm - np. 16,5 + 7,5) i trofeum otrzyma medal brązowy. Ad. miś To nie jest prawda. Ssaki rosną tylko do pewnego momentu. Później już się tylko starzeją. Można spotkać zarówno lisa dorosłego ale młodego wiekiem - wyjątkowo dużego, jak i starego, znacznie mniejszego niż przeciętna. Podobnie jest u innych ssaków - to indywidualne cechy osobnicze (genetyka, pokarm podczas dorastania itd). Wiek lisa najłatwiej poznać po startych kęsach. Lisy stare mają kęsy mocno wytarte na powierzchni styku. Ale jak pisałem wyżej - wiek lisa nie ma większego znaczenia dla wielkości trofeum. Oczywiście, rozmawiamy o lisach dorosłych, a nie niedoliskach. Darz Bór

Autor: Jacek66  godzina: 12:05
Chyba będzie sreberko :)

Autor: szuwar  godzina: 16:35
Gratulacje !

Autor: Jacek66  godzina: 16:43
Ile czasu trzeba gotować czaszkę? Cholera moja już prawie dwie godziny i wszystko twarde ja podeszwa wojskowego buta, nic nie odchodzi od kości.

Autor: Tabasco  godzina: 17:24
B. Jasiewicz pisze, że gotujemy do czasu, kiedy tkanka mięsna zmięknie. Dokładnego czasu nie podaje. Ważne aby czaszkę zostawić w garnku aż do wystygnięcia wody. Nie hartować! Zapobiega to pękaniu kęsów.

Autor: szuwar  godzina: 17:38
W tej chwili gotuję właśnie kolejną czaszkę lisa. Czaszkę wkładam do zimnej wody, stawiam na gazie i pilnuję, kiedy woda się zagotuje. Po zagotowaniu się wody zmniejszam gaz (żeby tylko pykały bąble) i ustawiam "pomidora" na 40 minut. Nie zdarzyło się, aby czaszka była niedogotowana. Z tym, że moje czaszki są obrane do kości już do gotowania. Przed włożeniem czaszki do wody, usuwam wszystkie błony, mięśnie, gałki oczne i mózg. Pamiętaj, że lepiej czaszki niedogotować - pomeczysz się trochę przy czyszczeniu, niż rozgotować - rozejdą się kości, wypadną zęby, itp.

Autor: bladzieńki  godzina: 18:00
Wielkość czaszek drapieżników , które mogą kwalifikować się do medalu: długość czaszki w skórze w cm szerokość czaszki w skórze w cm Lis : 16-17 11-12 Borsuk: 15-16 9-10 Jenot: 13-14 9-10 Zaczerpnięte z artykułu który ukazał się w ''Łowcu Polskim'' Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego roku oraz połamania w Kniei :)

Autor: szuwar  godzina: 18:40
Nie czytałem artykułu, ale wydaje mi się, że te dane nie są precyzyjne - jakita zaniżył, tu są zawyżone. Moim zdaniem, przyjmując najniższą średnią do medalu brązowego (16 + 8): czaszka w skórze - długość 16,5 cm (suwmiarka oparta na siekaczach, a więc błąd pomiaru tylko na kości potylicznej), szerokość 9 cm (8 + 1 na skórę na kościach jarzmowych). Wszystkie większe rokują lepiej. Czy któryś z Kolegów zna aktualny rekord Polski ? Interesuje mnie czaszka lisa.

Autor: Szort  godzina: 22:02
też mnie ciekawi aktualny rekord ja ma jedna czache medalowa na brąz 24.13 a szfagier ma złoto 25.06 lisy strzelone rok temu w odstepie 3 dni praktycznie na jednym polu prawdopodobnie szfagra lis to rekord okręgu ostrołęckiego, czekam na certyfikat z wyceny jeszcze. Darz Bór

Autor: Szort  godzina: 22:21
katalog trofeów łowieckich tak wygląda na oficjalnej stronie PZŁ (www.pzlow.pl/palio/html.run?_Instance=www.pzlow.pl&_PageID=120&_RowID=237&_CheckSum=-1576620558) chyba dawno nie aktualizowany????