Środa
30.01.2013
nr 030 (2740 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Salomonowe rozwiązanie ?  (NOWY TEMAT)

Autor: WIARUS  godzina: 10:13
Stanowisko przedstawiciela MŚ w sprawie szkód wyrządzanych np. przez gęsi, łabędzie czy żurawie :
    ....szacowanie szkód wyrządzonych w uprawach przez ptaki, np. przez łabędzie, jest niezwykle trudne. Zatem "należy skoncentrować się na podejmowaniu wszelkich możliwych działań w celu zapobieżenia powstaniu szkód, np. poprzez płoszenie zwierząt je powodujących, po uzyskaniu zezwolenia właściwego miejscowo regionalnego dyrektora ochrony środowiska na odstępstwo od zakazu umyślnego płoszenia i niepokojenia gatunków objętych ochroną.
Zanim rolnik uzyska zgodę na odstępstwo od zakazu ....... będzie miał gołą, zdeptaną przez ptactwo ziemię, na której była np. ozimina czy rzepak. Darz Bór!!! źródło (www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130130/ROLNICTWO01/130139999)

Autor: psubrat  godzina: 10:55
Byłem w ub. roku na spotkaniu poświęconym żurawiowi, rozwojowi jego populacji, wędrówkom,badaniom, stanom w innych krajach. Było to jedno z kilkunastu spotkań tego cyklu w kraju. Organizowało je stowarzyszenie o charakterze ekologicznym, takie o zacięciu naukowym i przez naukowców wspierane. Fachowa wiedza, bardzo dobre prezentacje, kolportowane darmowe wydawnictwa. Sami prowadzący podkreślali, że jest to dziś (żuraw), przynajmniej w Polsce, gatunek KONFLIKTOWY, choć chroniony. Że coś trzeba zrobić w sprawie szkód, bo te są coraz większe. Ciekawostką jest fakt, że mimo szerokiej reklamy i atrakcji w trakcie spotkania, pojawiło się na nim dwóch ornitologów (w tym jeden myśliwy!), dwóch myśliwych, leśnik, rolnik i jeden mieszkaniec wsi nad Notecią. ANI JEDNEGO przedstawiciela środowisk ochroniarskich! A może tym wszystkim zakłopotanym reprezentantom wszelkich władz podsunąć pomysł, żeby za szkody płaciły - choć w jakimś zakresie - organizacje mające wpisaną w statucie ochronę przyrody (my już swoje płacimy za szkody)...

Autor: Sebek  godzina: 11:57
ochroniarze liczyli ptaki i nie mieli czasu...

Autor: Bartas  godzina: 13:20
"....szacowanie szkód wyrządzonych w uprawach przez ptaki, np. przez łabędzie, jest niezwykle trudne." Sam proces szacowanie jest niezmiernie prosty, taki jak szkód łowieckich, tylko wypłata niezmiernie trudna, bo nikomu się to nie uśmiecha i nie ma podstaw prawnych.