Piątek
22.11.2013
nr 326 (3036 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Żydzi i żubry

Autor: jooopsa  godzina: 10:28
@sumada: W tym przypadku nie było pomyłki żubra z turem, gdyż zachowały się do dziś w British Museum rogi tura (pochodzące z tura pruskiego podarowanego królowi angielskiemu dawno po wymarciu turów polskich), a te rogi różnią się od żubrzych. No to cytat o pruskich turach (darowanych do Anglii), z opracowania naukowego Agnieszki Samsonowicz: "Nieco dłużej niż w Królestwie Polskim utrzymała się populacja tura na Pomorzu Wschodnim, nad Pregołą, między Welawą a Lubiawą, w lasach na południowy wschód od Tapiewa. Żyły tam one już tylko dzięki opiece, jaką otaczano stado, dokarmiając je w specjalnie budowanych paśnikach. Taki rodzaj rezerwatu funkcjonował do 1736 roku w Druskach, skąd wysłano w darze dla króla Anglii po dwa tury: w 1724 i 1733 roku. Wtedy też został obdarowany car Rosji przesłanymi mu dwoma bykami i sześcioma turzycami; w 1739 roku wyekspediowano mu ze stada w Tapiewie (liczącego jeszcze w 1705 roku 70 sztuk) następny dar. W latach 1729-1742 złowiono tam 42 tury, a zapiska z 1741 roku wymieniła już tylko obecność 16 sztuk w stadzie. W 1742 roku ich liczba zmniejszyła się do tylko dwóch sztuk, w 1755 roku już ostatni przedstawiciel tego gatunku w Europie zginął z rąk kłusownika"

Autor: sambar  godzina: 16:57
Mysle że nie można wykluczyć całkowicie prowdopodobieństwa występowania turów w Prusach. Fakt utożsamiania żubra z turem jest znany powszechnie i pomyłki w interpretacji mogły działać w obie strony. Tury nazywano żubrami ale i żubry turami. Zamieszczajac tą informacje badacze są tez raczej świadomi tego niuansu. Niewiem na ile odosobniony w nauce jest poglad wspomnianej autorki, a ilu ma zwolenników on posiada więcnie będe zajmował jednoznacznego stanowiska. Tak czy inaczej informacja o bytności turów w Prusiech , czy prawdziwa czy fałszywa dla mnie była nie lada ciekawostką. Jooopsa, czy to opracowanie to "Łowiectwo w Posce Piastów......"?

Autor: sumada  godzina: 17:26
Bardzo ciekawy cytat. Ktoś kto znał to opracowanie a wiedział więcej niż ja napisał, że to jednak pomyłka. Ale nie pamiętam gdzie to czytałem.

Autor: jooopsa  godzina: 18:49
Tak, cytat był z książki "Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów" Agnieszki Samsonowicz. Choć przyznam, że sprawdziłem informację o turzych rogach w British Museum na stronie internetowej tegoż muzeum - niestety, to nie są rogi tura z XVIII wieku, lecz z VI-go. Internet może wprowadzić w błąd... Rewelacje Agnieszki Samsonowicz są warte zweryfikowania - tylko gdzie?