Środa
11.12.2013
nr 345 (3055 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacjaTemat: dziesiątak czy dwunastak  (NOWY TEMAT)

Autor: domel_mk  godzina: 14:56
załóżmy że upolowaliśmy jelenia byka i liczymy: prawa tyka: oczniak, kikut po nadoczniaku(poniżej 3 cm), opierak, korona(3) lewa tyka: oczniak, nadoczniak, opierak, widlica i czy to jest dziesiątak regularny jednostronnie koronny czy dwunastak nieregularny jednostronnie koronny. czy kikut po odnodze (ułamany) liczyć czy nie liczyć? prawo łowieckie mówi że jeżeli tyka jest złamana to tą złamaną liczy się tak jak tą nie złamaną, a jak liczyć gdy złamana jest odnoga?

Autor: Pieter_81  godzina: 15:37
12 nr Odnogę uszkodzoną mechanicznie (w tym przypadku długości 3 cm) liczymy jako odnogę. Darz Bór! Piotr

Autor: domel_mk  godzina: 16:14
odnoga ma poniżej 3 cm !!!

Autor: MARS  godzina: 16:26
"W przypadku uszkodzenia mechanicznego jednej tyki oceny dokonuje sie na podstawie wygladu drugiej zakładajac, ze tyka uszkodzona miała taki sam kształt (zasada ta dotyczy wszystkich samców zwierzyny płowej"

Autor: quattro  godzina: 16:53
12-stak nieregularny jednostronnie koronny co do dlugosci odnogi to zalezy w ktorej jest klasie wieku I - min 3cm, II i III - min 5cm co do uszkodzenia MARS wyjasnil b. dobrze

Autor: marcino  godzina: 19:11
najważniejsze, że selekt :) ale to ciekawe - jest tam mowa o tyce ? myślałem, że ta zasada dotyczy także odnóg ale jakby co jest jeszcze inna zasada, której trzymają się komisje- liczyć tak żeby było na niekorzyść myśliwego:)

Autor: domel_mk  godzina: 22:19
byk na 100% jest w drugiej klasie i czy to jest 3 cm czy 5 cm nie gra roli, najważniejsze że jest widoczny kikut po odłamanej odnodze, w tym przypadku akurat jest to nadoczniak, a gdyby to była odnoga z korony?

Autor: marhunter  godzina: 23:09
Zadaj to pytanie Karolowi on jest najlepszym z najlepszych pod względem trofeistyjki o selekcji nie wspominając od przepiórki po byka D.B.