Poniedziałek
14.09.2009
nr 257 (1506 )
ISSN 1734-6827
Redaktorzy piszą
Do NRŁ wybieramy tylko najlepszych, cz. I autor: Hubert Zentkowski
Wiele zapytań i skarg wpływa do redakcji w sprawie odmowy wydania upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego wobec tych członków koła, którzy zostali ukarani przez zarząd karą porządkową lub zostali wykluczeni z koła, ale uchwały te nie są jeszcze prawomocne, bo zainteresowani złożyli od nich odwołania, albo wcale nie ukaranych ani wykluczonych, którym bez żadnej formalnej podstawy odstrzałów też się nie wydaje. Jest rzeczą oczywistą, że osoby takie są pełnoprawnymi członkami koła, ale czy na pewno? W wielu tego typu przypadkach nieprawomocnie ukarani lub wcale nie karani, albo nieprawomocnie jeszcze wykluczeni z koła, traktowani są inaczej niż wszyscy inni członkowie koła. Nie można mieć w tej kwestii pretensji do Statutu PZŁ, bo nie uznaje on za winnego i nie karze przed wydaniem i uprawomocnieniem się orzeczenia o winie, a uchwały nieprawomocne nie obowiązują wg Statutu. Czy tak samo rozumieją Statut prominentni działacze Polskiego Związku Łowieckiego? Prześledźmy w tym celu sprawę dwóch członków KŁ „Nr 2 Leśnik” w Lublinie, w tym Piotra Mądrego, którego sprawa dała możliwość działaczom Zrzeszenia z okręgu lubelskiego, wykazania się wiedzą i kwalifikacjami na zajmowanych stanowiskach.
więcej>>
Wiedza i edukacja
 skup
 Wzór prośby ...
 AD Zmiany w zasadach ...
 Jak złapać kłusola i ...
 Co zrobić ?
 Reprodukcje obrazów w...
 Z wokandy rzecznika (...
 Okresowe zasady selek...
 CZY TO WŁAŚCIWE?
 borsuk
Strzelectwo
 Relacja z Finału Li...
 gospodarz strzelnic...
 VIII Memoriał W. Ma...
 Bukiet wyzywam Cię ...
 Nowy kurs Instrukto...
 FINAŁ LIGI KIELCE!
 zawody lisiarzy 26....
Przepisy kulinarne
 dereniówka
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Myśliwskie akcesoria
 Kolba od MANNLICHERa
 Torba
 Podziękowania dla Fir...
 skok gwintu lufa lot...
 Ddupleks Monolit 28g....
 Lufa 222 rem
 Lapua FMJ-TRAINER na ...
 Nóż....
 Sygnalowka Fürst Ples...
 Spiwór
 Jaki to montaż?
 kalosze jesienno - zi...
 mocowanie do butów
 Field of View @ 100 y...
 montaz do Merkla SR1
 9,3-62?
 Luneta 8x56 z podświe...
 Broni szczególnie nie...
 który kaliber kulowy ...
 Niezdecydowany miedzy...
Hyde Park Corner
 Myśliwy boi się lasu?
 JAK TAM ;RYCZĄ' ?
 Wypadek na polowaniu ...
 Znowu ("wyjątkowy") Ł...
 Kolo lowieckie
 Kolba do ZKK600
 Znowu niestety
 60-lecie Koła Łowieck...
 Lisy
 Informatorzy
 Podwyżka Składek
 gratulacje siatkarzom
 zakaz letninich polow...
 Uwaga na stożki
 preparator warszawa
 Mieli uśpić... łoś ni...
Dyskusje problemowe
 Nowa Uchwała w Gorzowie
 Parlamentarny Zespól do...
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia07.09.2009 - 13.09.2009
Redaktorzy pisząPiątek 11.09.2009
Pech komendanta autor: Stanisław Pawluk
Działanie Państwowej Straży Łowieckiej wywołuje zrozumiałe zainteresowanie środowiska łowieckiego. Oczekuje się wyników w zwalczaniu kłusownictwa, których jakoś nie widać. Wynika to min. z faktu, że na stanowiska komendantów powoływani są ludzie z klucza partyjnego, często nie mający żadnych predyspozycji do pełnienia tej funkcji. Nic więc dziwnego, że w obronie swych stanowisk, wobec słusznej krytyki mediów, sięgają po „argumenty” inne niż wyniki w pracy. Tak też postępuje powołany na to stanowisko działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego w Lublinie.

Stefan Kowalewski komendant Państwowej Straży Łowieckiej ma ostatnio pecha. Nie wyszła intryga przeciwko członkowi jego koła łowieckiego Piotrowi W. w której Stefan Kowalewski usiłował "wrobić" kandydata na łowczego w zastrzelenie lochy. Sprawę opisano na raz tutaj, a także tutaj. Nie wyszło także oskarżenie piszącego ten tekst Stanisława Pawluka o kradzież książek wejść w łowisko, w których jak wół zapisano, że Stefan Kowalewski zamiast pracować oddawał się przyjemnościom polowania, co opisałem w felietonie jednym oraz drugim.

więcej>>

Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  26-11-06 16:12
  sauer8x68
  15-05-09 08:41
  ARGO-3006
  14-09-09 08:39
  maciej23
  14-09-09 09:01
  Bukiet
  29-06-09 15:48
  matsym
  14-09-09 11:39
  bolek6633
  Psy myśliwskie
   Jary - 12.09.2009
   Wyżeł
   Krajowy Konkurs Ret...
   Petycja w sprawie d...
   laser ||||
   Jest Jag
   IV Memoriał Ks. Ben...
   TRZECIA BIESIADA NA...
   Układanie :D :D :D
   Nowy prezes klubu GP
   Wyżły, kanapy, prób...
   ogary-polujące częś...
  Komentarze czytelników
  ... do felietonów
  13:14 192326wKolego Hubercie . Uważam postępowanie Czesława Kowalskiego (doktora)za w pełni uzasadnione. Jedynym błędem który popełnił, to to, że nie przestrzega regulaminowego ubioru i pokazuje się bez kapelusza myśliwskiego. Z tego powodu światły umysł doktora mógł narażony zostać na działanie zewnętrznych zjawisk atmosferycznych co w pełni uzasadnia jego postępowanie. PozdrawiamTytuł:
  Do NRŁ wybieramy tylko najlepszych, cz. I
  16:42 Łupur21Kol. Hubercie ! To, że sprawa została umorzona, nie oznacza, że nie można być wznowiona np. przez organy ścigania, jeżeli pojawią się jakieś nowe okoliczności. Myślę, że autor felietonu powinien przybliżyć czytelnikom np. czyny o jakie podejrzewano wykluczonych z w/w koła kolegów oraz opisać je w skrócie. Takie podejście byłoby o tyle prawidłowe, że pozwoliłoby zrozumieć motywy jakimi kierował się ZK oraz WZCK podejmując określone działania i uchwały. Należy pamiętać, iż koło łowieckie jest zbiorowością osób, które łączy wprawdzie wspólne hobby, ale pod względem charakteru, zachowania różnią się w/w osoby między sobą, co jest szczególnie widoczne w kołach o dużej liczbie członków. ZK w tak dużych kołach narażony jest na większą krytykę, gdyż z zasady wszystkich myśliwych nie jest w stanie w pełni zadowolić. Należy tu pamiętać, że w KŁ decyduje większość, a nie mniejszość. Fakt, iż członkowie ZK od wielu lat pełnią swoją funkcję, uzyskują poparcie członków koła, daje mnie podstawę do przyjęcia założenia, że ZK realizuje prawidłowo swoje obowiązki i jest przez myśliwych akceptowany. ZK musi podejmować decyzje zgodne z wolą większości dla dobra społeczności myśliwskiej, którą reprezentuje. Wskazanym byłoby - w opisanej sprawie - przytoczenie stanowiska ZK oraz informacji o głosach oddanych ( za i przeciw wykluczeniu ) przez WZCK w sprawie opisanych w felietonie myśliwych. Osobiście dodam, że mam przyjemność znać Łowczego koła oraz Sekretarza koła. Pierwszy z nich jest osobą ciesząca się dużym autorytetem i szacunkiem wśród lubelskich myśliwych, jest osobą o wielkiej wiedzy łowieckiej i doświadczeniu myśliwskim. Jego wieloletnia społeczna praca na rzecz koła, umiejętność zachęcenia członków koła do wspólnej pracy, doprowadziła do sytuacji, iż obwody łowieckie „Leśnika ” obfitują w zwierzynę. Drugi z Kolegów, Sekretarz koła, kontynuując tradycje łowieckie swoich przodków, także zapisał się chlubnie w historii koła. Łączy on pracę zawodową z hobby, aktywnie angażuje się w życie myśliwskie na Lubelszczyźnie, stara się dbać o integrację tego środowiska i zawsze jest gotów służyć bezinteresowną radą i pomocą młodszym kolegom. Wokół jego osoby skupia się spora grupa myśliwych, zainteresowanych rozwojem myślistwa. Znając więc część ZK oraz wielu Kolegów w tym kole polujących, znając ich starania i pracę jaką wkładają oni kultywowanie tradycji łowieckich, przestrzeganie prawa łowieckiego i zasad koleżeńskości, nie mogę uwierzyć, iż opisana w felietonie historia odzwierciedla w pełni stosunki panujące w tym kole łowieckim. Pozdrawiam. Darz Bór. Tytuł:
  Do NRŁ wybieramy tylko najlepszych, cz. I
  więcej>>
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Otwarta trybuna
  Humor
  PORTAL
  Naczelny
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Prawo
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Zarządzenia PZŁ
     Przystrzelanie
     Strzelnice
     Konkurencje
     Wawrzyny
     Liga strzelecka
     Amunicja
     Optyka
     Arch. wyników
     Terminarze
  Polowania
     Król 2008
     Król 2007
     Król 2006
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Ciechanowiec '08
     Mirosławice '08
     Mirosławice '07
     Nowogard '07
     Sieraków W. '06
     Mirosławice '06
     Osie '06
     Sarnowice '05
     Wojcieszyce
     Sobótka
     Glinki
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
     Filatelistyka
     Falerystyka
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Aukcje
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Mapa
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  ul Meissnera 1
  80-462 Gdańsk
  NIP 585-00-00-791
  Sąd Rejonowy w Gdańsku
  Wydz. XVI Gospodarczy
  KRS: 0000229167
  Kap. zakł. 51 500PLN
  tel: (058) 340-93-98
  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 14.09.2009
  Numer wydania:
  257 (1506 )
  ISSN 1734-6827