Poniedziałek
21.06.2010
nr 172 (1786 )
ISSN 1734-6827
Dyskusje problemowe

Brak wpisów w tym wydaniu
Wiedza i edukacja
 Pytanie do myśliwych
 statut PZŁ
 Kolejna ocena wieku
 Wstrzymanie polowań i...
 Uchwała koła a bepiec...
Przepisy kulinarne
 dzik+kurki
 Stary rogacz
Redaktorzy piszą
Nie licz na rzetelność sądu łowieckiego autor: lorek
Coraz więcej szanowanych instytucji życia publicznego zaczyna interesować się sądownictwem łowieckim. Pisała o nim Helsińska Fundacja Praw Człowieka" 10 miesiący temu, a ostatnio zainteresował się nim Rzecznik Praw Obywatelskich, krytycznie wypowiadając się o obowiązujących w nim procedurach i prawach obwinianych. O istnieniu sądów łowieckich w Polskim Związku Łowieckim wie chyba każdy myśliwy. Wprowadzone do statutu Polskiego Związku Stowarzyszeń Łowieckich w 1936 r., jako koleżeńkie sądy dyscyplinarne, zamiast kontynuować ideę ich założycieli, dewaluowały się przez lata realnego socjalizmu, żeby obecnie przybrać formę straszaka i aparatu represji wobec tych, którzy nie odpowiadają szeroko pojętej grupie działaczy i organom PZŁ. Mało o nich w praktyce wiemy, bo tylko nieliczni mieli styczność z ich postępowaniem, a w szczególności mogli poznać je od tej najmniej przyjemnej strony, tzn. bycia obwinianym. Ponieważ złośliwi mówią, że na każdego paragraf da się znaleźć, warto zapoznać się jak w praktyce wygląda, z punktu widzenia obwinianego, postępowanie dyscyplinarne w PZŁ.

W kolejnych czterech odcinkach tego artykułu, będzie można poznać przebieg jednego postępowania, nadającego się na materiał dyskusyjny nt. rzetelności organów dyscyplinarnych i roli, jaką spełniają w obecnej rzeczywistości Polskiego Związku Łowieckiego. Ubiegając materiał przedstawiony w kolejnych odcinakach, postawię tezę, że sądy łowieckie są aparatem represji wobec członków, wymyślonym w czasach realnego socjalizmu i pielęgnowanym do dzisiaj jako bat, którym można uderzyć każdego. Co dziwniejsze, osoby orzekające w sądach łowieckich, dopuszczają się w nich do takich działań, o których nie śmieliliby pomyśleć, pracując zawodowo w sądach powszechnych, a gdyby spróbowały je tam zrealizować, to czekałoby ich samych postępowanie dyscyplinarne, a może wykluczenie z zawodu. Ale przejdźmy do rzeczy.
więcej>>
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Myśliwskie akcesoria
 czeski nosler partit...
 Zeiss Duralyt 3-12x50
 Komplet ocieplany Gra...
 Grand Vitara
 Zakup pierwszej broni...
 Meopta Meopro
 Burris 4-12x42
 BERETTA 686 sporting,...
 klejenie okładek noża
 Bushnell Marine 7x50
 Luneta a wiatrówkę
 Jaki automat kulowy- ...
 Złamana uchwała Walne...
 Luneta dla początkują...
 RWS ID Clasic/TIG 11,...
 CZ-SPORTING
 "Świńskie ucho"
Psy myśliwskie
 Kluczbork
 Zaginęła suczka GP ...
 MSBL Jgt
 Hej podkładacze!!!!
 Skąd się wzieły?
 Labradory-kociokwik
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Komentarze czytelników
  ... do felietonów
  17:33 saampekobrońca i to tej klasy co kolega Piotr powinien wiedzieć ,że "nekając" sędziego nic nie wskóra a wręcz odwrotnie sprowokuje go do stronniczości w ferowaniu wyroków. Chyba nie o to chodziło obwinionemu. Niemniej przyznaję ,ze jest to okazja wykazania delikatnie mówiąc bałaganu w sądach koleżeńskich.Tytuł:
  Nie licz na rzetelność sądu łowieckiego
  17:37 saampekswoją drogą to w tym roku jedyna okazja aby nie dopuścić do wyboru w okręgu Gdańskim kol.Grochowieckiego do składu rady i do komisji.Tytuł:
  Nie licz na rzetelność sądu łowieckiego
  17:42 lelek_nowyJeżeli "nekanie" sprowokuje sędziego do stronniczości w ferowaniu wyroków, to dyskwalifikuje to tak danego sędziego, jak ORŁ, która takiego sędziego powołała do OSŁ. A jeżeli nie nękaniem sędziego można coś wskórać, to jeszcze gorzej, bo może przekupny.Tytuł:
  Nie licz na rzetelność sądu łowieckiego
  18:12 WIARUSMoże zacznijmy od początku. Z jakiego to powodu, zarówno młody jak i stary myśliwy ( przez duże M !!! ), rezygnują z osobistego przygotowania zdobytego trofeum do okazania do oceny komisji oceny prawidłowości odstrzału ? Zbyt marne ( w I klasie wieku rogacze i do tego szpicaki ) żeby osobiście się potrudzić ? Dlaczego interesują się zdobytymi trofeami dopiero na jeden a drugi na pięć dni przed terminem oceny ? Wcześniej się nie chciało czy zapomniało ? Dlaczego nie gwarantują sobie otrzymania od preparatora tego co mu dali do spreparowania ? Teraz wszyscy będą winni w ich ocenie ( i nie tylko!) ich kłopotów ! Kłamstwem , cwaniactwem, lenistwem i lekceważeniem powinności myśliwych po zdobyciu trofeum pachnie w tej pierwszej części reportażu a lenistwo i brak szacunku dla łowieckiej zdobyczy jest praprzyczyną ich kłopotów !!! Darz Bór!!!Tytuł:
  Nie licz na rzetelność sądu łowieckiego
  więcej>>
  Prawo w pytaniach
  Pytanie:
  Jakie są warunki / zasady stawiania ambon. W szczególności chodzi mi o odległości: od zabudowań, od prywatnego pola. Czy ambona może być skierowana w stronę budynków mieszkalnych i w jakiej minimalnej odległości może być od nich ustawiona?
  Odpowiedź:
  Nie istnieją przepisy regulujące te sprawy. Na postawione pytania odpowiada prawo ogólnie obowiązujące. Ambona nie może być postawiona bliżej jak 100 m od zabudowań mieszkalnych. W praktyce może być postawiona przy samej granicy prywatnego pola, a gdyby zechcieć się awanturować np. w gminie, to może wywalczy się odległość 4 m od granicy na podstawie prawa budowlanego. Kierunek "patrzenia" ambony nie jest niczym określony i może ona "patrzeć" dookoła szczególnie, ze konstrukcja ambon umożliwia najczęściej strzelenie w każdym kierunku. Oczywiście, strzał w kierunku zabudowań jest zabroniony.
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Otwarta trybuna
  Humor
  PORTAL
  Naczelny
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Prawo
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Zarządzenia PZŁ
     Przystrzelanie
     Strzelnice
     Konkurencje
     Wawrzyny
     Liga strzelecka
     Amunicja
     Optyka
     Arch. wyników
     Terminarze
  Polowania
     Król 2008
     Król 2007
     Król 2006
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Ciechanowiec '08
     Mirosławice '08
     Mirosławice '07
     Nowogard '07
     Sieraków W. '06
     Mirosławice '06
     Osie '06
     Sarnowice '05
     Wojcieszyce
     Sobótka
     Glinki
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
     Filatelistyka
     Falerystyka
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Aukcje
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Mapa
  Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  20-09-09 11:06
  Czarna Perła
  31-10-09 12:09
  Czarna Perła
  28-02-09 07:59
  kecaj
  06-06-04 08:33
  rysioh
  21-06-10 08:26
  łajka11
  21-06-10 13:06
  @g@
  Ogłoszenia
  Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  ul Meissnera 1
  80-462 Gdańsk
  NIP 585-00-00-791
  Sąd Rejonowy w Gdańsku
  Wydz. XVI Gospodarczy
  KRS: 0000229167
  Kap. zakł. 51 500PLN
  tel: (058) 340-93-98
  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 21.06.2010
  Numer wydania:
  172 (1786 )
  ISSN 1734-6827
  Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia14.06.2010 - 20.06.2010
  Redaktorzy pisząŚroda 16.06.2010
  VI Zawody Portalu, Osie 11-13.06.2010 r. autor: Bogusław Bauer
  VI Zawody portalu w strzelaniu myśliwskim odbyły się tym razem w systemie strzelań „Compact Storting”, a nie tradycyjnie w sześcioboju myśliwskim. Było to możliwe dzięki uprzejmości prezesa P.S.S.P. (Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego), Jerzego Kamińskiego i kolegi Pawła Pokrzywki, którzy użyczyli na te zawody maszyn oraz zabezpieczyli dozór techniczny. Pięć lat temu w Wojcieszycach, na II Zawodach portalu strzelanie parcurowe było dodatkową atrakcją, a dzisiaj całe zawody odbyły się w tej atrakcyjnej formule. Wymienionym wyżej Kolegom serdecznie dziękujemy.
  więcej>>

  Moje polowaniePiątek 18.06.2010
  Dzik autor: ANDY
  Stara rozpadająca się ambona, pierwsza w obwodzie wykonana jako kryta i ocieplona stanęła na odwiecznym wekslu. Najwęższa w tym miejscu przesieka, która oddziela dwa kompleksy leśne zaprasza wręcz do szybkiego przeskoku tak aby skryć się w leśnej toni. Jednak jest taki czas, że i ta otwarta przestrzeń nafaszerowana smakołykami w rodzaju zboża czy ziemniaków wabi skutecznie i wyciąga z lasu nawet najbardziej ostrożne pojedynki, które nie mogą się im oprzeć. W cieniu drzew, rzadko na zupełnie odkrytym, bardzo ostrożnie i czułe na każdy podejrzany dźwięk, jednak starają się uszczknąć jakiś smakowity kąsek doprowadzając do irytacji właścicieli poletek a koło łowieckie o ból głowy spowodowany odszkodowaniami. Myśliwych wreszcie do ‘łowieckiej’ pasji, bowiem skuteczne pozyskanie takiego gagatka to kwintesencja łowiectwa – czyli - często bardzo, to zupełny przypadek pozyskania go, dostępny zarówno wytrawnemu nemrodowi jak i nowicjuszowi, a z reguły wymaga ogromnego doświadczenia i wielu nocy na drzewie czy ambonie. Mamy bowiem do czynienia z graczem nie lada, który parę lat swego żywota jednak przeżył, skutecznie lawirując pomiędzy czyhającymi na niego niebezpieczeństwami. Reakcje tych samotników często jednak zupełnie są nieprzewidywalne...

  więcej>>

  Strzelectwo
   dwuspustowy bok
   Marocchi cup - Siem...
   XXXIII Mistrzostwa ...
   Górowanie sztucera
   Dzik w przebiegu
   SZUKAM rusznikarza...
   Marocchi Zero3 Spor...
   Zaproszenie - Czerw...
   KAMIZELKA STRZELECKA
   WYPOSAŻENIE STRZELN...
   Zakup broni (bok)
  Hyde Park Corner
   Miażdzący wynik Kaczy...
   Komorowski na dachu: ...
   " Na pewno nie strzel...
   Jak nas widzą dzięki ...
   GDZIE DO OHZ W MAŁO...
   Sarna była trzeźwa?
   Pierwszy Myśliwy
   Dzik-game
   Gęsi?
   Necisko-Lis
   KŁ Przepiórka Wrocław
   APEL do Dolnego Śląsk...
   Pytanie do myśliwych
   wynik wyborów
   Ogłoszenia z bronią
   TOMASZ RAPPE