Czwartek
13.10.2011
nr 286 (2265 )
ISSN 1734-6827
Hyde Park Corner
 TVP HD w tej chwili -...
 POLSKA Vs Związek Rad...
 Duży dzik !!!
 Gęsi w Otmuchowie
 Co to jest??????
 Odbiór łowiectwa
 Na tropie - TvTrwam
 Palikot Guru!
 Walka wyborcza........
 o may good
 Krówka
 Nadleśnictwo karze my...
 "Myśliwi robią nową z...
Prawo w pytaniach
Pytanie:
Czy prowadzący polowanie komercyjne może zezwolić na odstrzał większej ilości zwierzyny niż zawarte to jest w ryczałcie, np. 15 sztuk zwierzyny grubej w ryczałcie a prowadzący zezwolił na pozyskanie 20 sztuk zwierzyny grubej. Jakie wynikają z tego konsekwencje?
Odpowiedź:
Konsekwencje wewnątrz koła w relacji zarząd - prowadzący. Jeżeli zarząd podejrzewa prowadzącego o możliwość wydania takiej zgody, to niech nie typuje danej osoby na prowadzącą polowanie.
Wiedza i edukacja
 Prezydent podpisał no...
 szkolenie
 Jak mierzymy odnogę
 Projekt z dnia 4 paźd...
 Odmowa rejestracji br...
 Użytek własny
 CZ 75 P-07 Duty
 WPA Kraków rejestracj...
 Znowu biedny stażysta...
Komentarze czytelników
... do dziennika na gorąco
19:37 Stanisław PawlukCzy jest jakaś dziedzina życia łowieckiego, której aktualna władza monopolistycznego związku w swoim zadufaniu i poczuciu bezkarności nie jest w stanie zepsuć lub skompromitować?Tytuł:
Cielęta, koźlęta i muflony w rocznym planie łowieckim
20:25 KrzychTo tylko jeszcze jeden z przykładów niechlujnej legislacji w prawie łowieckim. Kolejny przykład to zakaz polowania z użyciem "broni czarnoprochowej" - tyle, że takiej kategorii broni w prawie o broni i amunicji nie ma. Zaczynam się natomiast bać, czy aby legalnie poluję ze swoim mosinem, toć przecież na początku amunicja do tej broni była czarnoprochowa!Tytuł:
Cielęta, koźlęta i muflony w rocznym planie łowieckim
... do zdjęć
00:40 lesmar Bardzo ciekawy byk,ale trzykoronny osobnik to nie jest. Po prostu na prawej tyce opierak upodobnił się nieco do korony. Czyli niby jakiś tam myłkus jest. jednak byka na granicy II i III klasy obustronnie koronnego bałbym się strzelać. Po pierwsze szkoda , a po drugie ciężkim doświadczeniem jest wykonać na pierwszym byku ,już odstrzał naganny. Mimo to Darz bór i szczere gratulacje
01:16 Radek S. chce tam być...
06:03 Adrianooo
06:14 Adrianooo
06:16 natalka-29
07:23 Gonzo
07:24 Łukasz z lasu
07:24 Łukasz z lasu
07:24 Łukasz z lasu
więcej>>
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
ul Meissnera 1
80-462 Gdańsk
NIP 585-00-00-791
Sąd Rejonowy w Gdańsku
Wydz. XVI Gospodarczy
KRS: 0000229167
Kap. zakł. 51 500PLN
tel: (058) 340-93-98
Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 13.10.2011
Numer wydania:
286 (2265 )
ISSN 1734-6827
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
07-04-11 22:10
Kowal_11
15-05-11 09:19
pasjonata
22-08-11 15:35
krzysiek77
13-10-11 09:09
Przemek_82
Strzelectwo
 Regulacja Policzka
 Zawody w Olsztynie
 luneta - wielobój, ...
 8.10.2011 Lądek Zdr...
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Myśliwskie akcesoria
   Komis broni myśliwski...
   Rozważania lunetowe...
   Buty zimowe dlamskie
   Luneta Zeiss
   Hanzel czy Meindl
   Luneta z szyną czy be...
   kolimator - celowanie
   Ekspres kulowy
   Finwolf kal. 308 W
   Artemida...justowanie...
   Luneta IOR 10 x 56
  Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia02.10.2011 - 08.10.2011
  Redaktorzy pisząPoniedziałek 03.10.2011
  Sporu część dalsza autor: Andrzej Brachmanski
  Szanowny Kolego Piotrze!

  Rozpisałeś się Pan szeroko ale przecież obiecałem, że pola nie ustąpię. Więc do rzeczy.

  I. Mimo prośby o konkrety nie wskazał kolega gdzie to w moim tekście jest atak na krytyków PZŁ. Pan widzi gdzieś jakieś inctum między miedzy ..."obrzydzający PZŁ= chce prywatyzacji PZŁ”... ja twierdzę nadal, że w moim artykule tego nie ma. Trudno - czytelnik musi sam sobie wyrobić zdanie.

  II. Na dowód istnienia tego inctum cytuje pan zdanie; …pierwszym krokiem do prywatyzacji musi być rozbicie organizacyjne środowiska myśliwych, stąd nieustające od lat ataki na PZŁ, stąd wyolbrzymianie wszelkich nieprawidłowości”.... No to teraz ja powiem, że widzę inctum między totalna krytyką PZŁ a chęcią jej rozbicie organizacyjnego. Dowód: komentarz myśliwca 34. To Panie Piotrze takie same inctum jakie widzi pan:):)
  No ale dość przekomarzania. Ad rem

  Napisał Pan, że gdyby znalazły się siły pragnące sprywatyzować łowiectwo to zrobią to bez oglądania się na myśliwych. Ma pan rację. Tyle tylko, że w sytuacji istnienia jednego związku będzie to o wiele, wiele trudniejsze.

  Biblijna przypowieść o jednym kiju i wiązce gałęzi do złamania aż się prosi o przypomnienie.
  Zresztą dlaczego w Niemczech, Francji, Włoszech, Czechach i kilku innych krajach istnieje jedna reprezentacja myśliwych? Różnie zorganizowanych ale jednak jedna organizacja. Dlaczego uważają, że istnienie jednej organizacji jest rzeczą bezcenną? Są głupsi od nas, mniej demokratyczni?

  więcej>>

  OpowiadanieNiedziela 02.10.2011
  Mogłem postąpić inaczej... autor: Manek67
  Dojeżdżam do miejsca zbiórki na proszone polowanie. Jeszcze kilka kilometrów, przez roztoczańską puszczę i będę na miejscu. Wyjeżdżając z lasu oślepia mnie odblask milionów refleksów migoczący w miotłach traw wysrebrzonych listopadowym przymrozkiem. Słońce na bezchmurnym niebie rodzi podniosłą atmosferę wspaniałego polowania.

  Jadąc marzę o spotkaniu z czarnym zwierzem, którego w na tym terenie w bród. Rozkłady koła sięgają 250 sztuk rocznie, co daje nadzieję na spotkanie z ulubionym moim zwierzem. Poprzednie polowanie zbiorowe zakończyło się pokotem 18 „czarnuchów”, łani, i kilku lisów. Byłem tu już kilka razy, ale Hubert nie podarzył, nie oddałem dotychczas ani jednego strzału.

  Jestem na miejscu zbiórki. Większość myśliwych to już znani mi koledzy. Serdeczne i żartobliwe przywitania. „O Jonasz przyjechał” – każdy z nich już strzelił po kilka dzików w tym sezonie. „A masz dość patronów?” pyta jeden z nich. Luźna i przyjazna atmosfera. Prezes wita łowisko, gości, miejscowych Nemrodów i nagankę, przekazuje odprawę prowadzącemu. Tak się składa, że jest to zapraszający mnie kolega. Informacja o tym na co polujemy i losowanie. Mam 13-stkę – uwielbiam ten numer.
  więcej>>

  Dziennik na gorącoPiątek 07.10.2011
  Kto może skracać okresy polowań autor: Piotr Gawlicki
  Użytkownicy forum dziennika i portalu "Łowiecki" zauważyli, że w niektórych okręgach PZŁ podejmowane są uchwały ograniczające okresy polowań, które zgodnie z ustawą łowiecką określa Rozporządzenie MŚ w sprawie okresów polowań na zwierzęta łowne. Jednym z przykładów takich uchwał jest uchwała ORŁ w Suwałkch, która ograniczała, a może ciągle jeszcze ogranicza, możliwość polowania na kaczki przez wszystkie dni tygodnia nakazując, że takie polowania mogą odbywać się tylko w środy, soboty, niedziele i święta w okresie do końca września. W związku z tym skierowaliśmy do MŚ następujące zapytanie:

  Biuro Prasowe
  Ministerstwa Środowiska

  Na podstawie praktyki stosowania Rozporządzenia MŚ z dnia 16 marca 2005 r.w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (Dz. U. Nr 48 z dnia 25 marca 2005 r. ze. zm.) ściśle definiującego okresy dozwolonego polowania na wymienione w tym rozporządzeniu gatunki zwierząt łownych, rodzi się praktyczne pytanie, które zadają nam nasi czytelnicy.

  Czy na gruncie ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie. (jednolity tekst Dz.U. 2005 Nr 127 poz. 1066 ze zm.) dopuszczalne jest, żeby organa Polskiego Związku Łowieckiego przywołane w Art. 32a ust. 1 lub ust. 4 w/w ustawy mogły swoimi uchwałami zmienić okresy dozwolonego dla myśliwych polowania zapisane w przywołanym wyżej rozporządzeniu MŚ, zmieniając daty rozpoczęcia lub daty zakończenia okresu polowania na wybrane gatunki zwierząt łownych określone w w/w rozporządzeniu. Jeżeli tak, to proszę o wskazanie na podstawie jakiego zapisu w/w ustawy jest to możliwe.

  Z poważaniem

  Piotr Gawlicki
  Redaktor naczelny


  więcej>>

  Dyskusje problemowe
   Stanisław Żelichowski n...
   ŁP przekroczył granice ...
  Psy myśliwskie
   Strzelanie z wiatro...
   Pytanie
   Polowanie na lisy w...
   Niemiecki tereier m...
   Konkurs w Przechlew...
   Czeskie konkursy
   czy pozwolić psu sz...
   Dlaczego nie lubimy...
   Krajowy Konkurs Wyż...
   22.10.2011 ZO PZŁ W...
   Młodej Dianie Breto...
  Przepisy kulinarne
   Tarnina
   ILE SOLI
  Dziennik na gorąco
  Cielęta, koźlęta i muflony w rocznym planie łowieckim autor: Piotr Gawlicki
  Rozporządzenie MŚ w sprawie rocznych planów łowieckich jest jednoznaczne. W planie mają się znaleźć:

  § 3. 1.
  4) dane dotyczące zwierząt łownych w obwodzie łowieckim, określone osobno dla każdego z gatunków tych zwierząt:
  .........
  h) liczbę zwierząt łownych zaplanowanych do pozyskania w roku gospodarczym z podziałem na gatunki, a ponadto w przypadku:

  - zwierzyny płowej - z podziałem na płeć,


  Na podstawie w/w rozporządzenia Dyrektor Generalny Lasów Państwowych i Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego podpisali w dniu 8 stycznia 2008 r. porozumienie dot. jednolitego wzoru rocznego planu łowieckiego, używane obecnie przez praktycznie wszystkie koła łowieckie i nadleśnictwa w Polsce. We wzorze tym zwierzyna płowa dzielona jest nie tylko według płci, ale również dodane są pozycje np. cieląt i koźląt, a muflony mają podział na płeć i dodatkowo jagnięta, choć w planie mają być tylko sumarycznie muflony.

  Podejrzewajac, że wzór planu, o którym wyżej, nie jest zgodny z przywołanym też wyżej Rozporządzeniem MŚ, skierowałem do rzecznika prasowego Ministra Środowiska następujące zapytanie:
  więcej>>