Niedziela
01.04.2012
nr 092 (2436 )
ISSN 1734-6827
Dziennik na gorąco
Z wokandy OSŁ w Zamościu autor: Stanisław Pawluk
Okręgowy Sąd Łowiecki w Zamościu w składzie: Henryk Kiesz - przewodniczący oraz Antoni Zygmunt i Jerzy Pal, przy udziale ORD Ludwika Buczka, w dniu 29 marca 2011 rozpoznawał sprawę kolejnego „działacza” PZŁ z okręgu zamojskiego, którzy w ostatnim okresie czasu popadli w konflikt nie tylko z przepisami statutu, ale także zdaniem prokuratury naruszyli normy prawne zapisane w kodeksie karnym.

Obwinionym w sprawie jest prezes Koła Łowieckiego nr nr 45 „Ponowa” w Hrubieszowie Stanisław P., a świadkiem obrony łowczy tego koła Krzysztof K., któremu decyzją dnia 5 stycznia 2010 WPA KWP w Lublinie cofnęło pozwolenie na posiadanie broni myśliwskiej ze względu na naruszenie przez niego przepisów prawa karnego. Prezes Stanisław P. został prawomocnie skazany w sądzie karnym za strzelanie do bażantów pod domem i przy karmiku dla ptactwa wykonanym i podkarmianym przez dzieci rolnika, pod domem którego zajście to miało miejsce. Przepisy statutu PZŁ nie pozostawiają sądowi łowieckiemu pola manewru w takim układzie i OSŁ na podstawie paragrafu 142 statutu obligatoryjnie wymierza karę zawieszenia w prawach członka zrzeszenia.
więcej>>
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia18.03.2012 - 24.03.2012
Redaktorzy pisząPoniedziałek 19.03.2012
Dlaczego PZŁ staje przeciw myśliwym? autor: Piotr Gawlicki
Nowy dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku, równocześnie myśliwy, zaprosił na dzień 2 marca br. do swojej siedziby grono osób mających wpływ na łowiectwo w województwie, żeby na naradzie przedyskutować sprawy dotyczącą gospodarki łowieckiej na terenie RDLP Gdańsk. Wśród zaproszonych byli przewodniczący Zarządów Okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego z województwa: z Gdańska Piotr Ławrynowicz, ze Słupska Marian Wilczewski i z Elbląga Wieńczysław Tylkowski. Oprócz dyrektora RDLP w Gdańsku i jednego jego zastepcy był m.in. gł.spec. RDLP ds. gospodarki łowieckiej i polowań Roman Wasilewski, równocześnie sekretarz Komisji Hodowlanej ORŁ PZŁ w Gdańsku, byli nadleśniczowie w liczbie jedenastu, kilku ich zastępców oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z Wydziału Środowiska i Wojewody w osobie komendanta PSŁ w Gdańsku. Reprezentacja Polskiego Związku Łowieckiego z najwyższej półki, więc można było oczekiwać, że krzywda myśliwych i kół łowieckich w województwie nie spotka. Czy rzeczywiście?

Wśród tematów m.in. sprawy związane z funkcjonowaniem populacji jelenia szlachetnego, w tym obowiązujących założeń uchwały nr 71/2009 NRŁ z dn. 08.09.2009 w sprawie okresowych zasad selekcji i zwiększenia udziału III klasy wieku byków oraz sprawy dokumentowania ubytków zwierzyny grubej wynikającej z zapisu § 3 ust.5 Rozporządzenia MŚ w sprawie rocznych planów łowieckich, które to ubytki ujmuje się w rocznym planie łowieckim roku następnego. Zapis ten będący powszechnie obowiązującym prawem brzmi następująco:

5. Stwierdzony ubytek zwierzyny grubej dokumentuje się protokołem stwierdzenia ubytku potwierdzonym przez pracownika Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe lub funkcjonariusza Policji, lub strażnika Państwowej Straży Łowieckiej, przechowywanym w dokumentacji dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.

Domniemam, że przepis powyższy nie satysfakcjonował leśników RDLP i na ich wniosek narada uzgodniła i uchwaliła wzór takiego protokołu, jakby wątpiąc, czy koła łowieckie lub pracownicy Lasów Państwowych potrafią same napisać taki protokół. W ten sposób powstał na tej naradzie wzór protokołu ubytków, który z akceptacją przewodniczących ZO PZŁ przekazano następnie kołom łowieckim do obowiązkowego stosowania. A więc nie jest to dokument wewnętrzny RDLP w Gdańsku, który zupełnie by mnie nie obchodził, bo niech sobie pracodawca wymyśla dowolne protokoły dla swoich pracowników, ale jeżeli zarządy okręgowe PZŁ uznają go za obowiązujący w kołach, to już jak najbardziej mnie on interesuje. Założono przy tym, że wzór protokołu może spowodować niejakie trudności interpretacyjne i dołączono do niego 6-cio punktową instrukcję stosowania. Przypatrzmy się bliżej inwencji autorów tego protokołu, zaczynając od instruk
więcej>>

Dziennik na gorącoSobota 24.03.2012
Dlaczego zmiany w zasadach strzeleckich PZŁ? autor: Redakcja "Łowiecki"
Na forum działu strzelectwa www.lowiecki.pl szeroką dyskusję wywołała Uchwała Nr 42/2011 ZG PZŁ w sprawie zmian w regulaminach oraz prawidłach strzelań myśliwskich. W treści zarządzenia, które opublikowano na stronach www PZŁ widniał m.in. zapis o ograniczeniu strzelania konkurencji zająca tylko z amunicji 28 gramowej. Uzasadnienia dla tego zapisu, jak i innych w tej uchwale nie opublikowano, dlatego redakcja zwróciła się w dniu 1 marca br. do Zarządu Głównego PZŁ z pytaniem, czym uzasadniała Komisja Strzelecką NRŁ te zmiany i czym kierował się ZG PZŁ wprowadzając je w/w uchwałą? Odpowiedź otrzymaną email'em w dniu 20 marca przytaczamy w całości:
więcej>>

Dziennik na gorącoŚroda 21.03.2012
Co Lasy Państwowe na protokół ubytków autor: Redakcja "Łowiecki"
Poniżej korespondencja, którą redakcja wymieniła z rzecznikiem prasowym Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych:

Do redakcji wpłynął protokół z ustaleniami i wnioskami z narady przeprowadzonej w siedzibie jednej z Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, na której przy obecności przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego ustalono wzór protokołu ubytków, o którym mówi §3 ust.5 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 13 listopada 2007 r. w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych [Dz.U. 20007 Nr 221 poz.1646]. Wzór tego protokołu z instrukcją wypełniania i postępowania w załączeniu. Redakcja próbowała ustalić kto jest autorem tego wzoru i instrukcji do niego, ale bezskutecznie, choć jedna z sugestii płynąca od osób indagowanych wskazała Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych. W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy załączone do niniejszego wzór protokołu i instrukcja stosowania powstały w Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i z niej trafiły do Regionalnych Dyrekcji LP oraz Polskiego Związku Łowieckiego?

2. Czy załączone do niniejszego wzór protokołu i instrukcja stosowania są zdaniem Generalnej Dyrekcji LP zgodne §3 ust.5 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 13 listopada 2007 r. w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych [Dz.U. 20007 Nr 221 poz.1646], szczególnie w aspekcie miejsca przechowywania takiego protokołu oraz obowiązku sfinansowania kosztów dokumentacji fotograficznej?

3. Czy załączone do niniejszego wzór protokołu i instrukcja mogą być przez jakikolwiek podmiot narzucone kołom łowieckim do obowiązkowego stosowania, a jeżeli tak, to przez kogo i na jakiej podstawie prawnej?

Z poważaniem

Piotr Gawlicki
Redaktor naczelny
Dziennik "Łowiecki"


więcej>>

Myśliwskie akcesoria
 6,5x55 SE a 6,5x55 Sw...
 leupold vx3l 4,5-14 x...
 smar na lornetce??
 CZ 527 kal 223
 Zeiss Diaviari Classi...
 8x60
 Wyciągarka do samocho...
 Leica Magnus 2,4-16x5...
 Do posiadaczy lornetk...
 Kolba syntetyczna do ...
 Geco Target a Teilman...
 Luneta na dryling
 KAHLES CSX 3-12x56 VS...
 geco 8x57 js TM 12 gr.
 Składana ambona
 Amunicja DAG 308win
 Zeiss Classic Diavari...
Ogłoszenia
RodzajDziałPrzedmiotMiejscowośćCenaZdjęcie
SprzedażOPTYKASPRZEDAM LUNETĘ SWAROVSKI 2,5-warminsko-mazurskie 4500
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Komentarze czytelników
... do opowiadań
00:31 fretkaCzyta się jednym tchem. Polowanie z córką udane. Nie wiem skąd ten przesąd o kobiecie.... ale tu mamy dowód o niesłuszności "zabobonów"... Może z małej Julki wyrosnie myśliwy jak się patrzy??? pozdrawiamTytuł:
Udane polowanie.
... do zdjęć
00:22 Sewer gratuluje!!!
00:44 Karol zejsy dobre som! ;-)
00:46 Adler_89 Brawo!!! ;)
07:10 pronar1221
07:53 Kris W
08:27 Kapsel Nie Niemiec, a niemiecka pływaczka z NRD :)
08:33 Urtica Pozdrawiam cieplutko :)
08:33 Młody1996 Pełen śrut,50% kuli.Wpisowe to chyba 70 zł lecz nie jestem pewien.
08:34 Młody1996 Wiem, pracuje nad tym...:)
więcej>>
Wiedza i edukacja
 Osobowość prawna.
 „Spór o interpr...
 "Posądzenie" o kłusow...
 Polowanie indywidualn...
 szkoda a odszkodowanie
 Szacowanie szkód w rz...
 Miejskie zające i sło...
 plamka wietrznika
 pasożyty saren
 Mnich czy gomóła?
Hyde Park Corner
 Żniwa
 Zmiana ustawy łowieck...
 DEKRET
 GSŁ - Bydgoszcz 2012
 z cyklu znalezione na...
 rusznikarz Zwierzyniec
 NAJPIĘKNIEJSZA...
 Czy ktoś go zna ??
 Wilki na krajnie
 Listy Hamingwaya
 rogacze maj 12
 Dziwne spotkania
 Ile pracy ma Łowczy K...
 Coraz większe problem...
 Pieski
 Strzelba cywilna........
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
29-11-11 16:46
byk15.05
16-12-11 17:32
Becaz wn
27-03-12 20:41
czarny zwierz
01-04-12 09:51
Bambuk
01-04-12 09:39
Becaz wn
Prawo w pytaniach
Pytanie:
Czy wydanie zezwolenia do strzelania loch prowadzących przed 15 stycznia na polowaniu dewizowym jest zgodne z obowiązującym prawem? Wyniki z przedostatniego polowania (bardzo trudne warunki zimowe, pokrywa śnieżna, lód) 7 loch prowadzących, wszystkie prośne.
Odpowiedź:
Tak, jest zgodne z obowiązującym prawem.
Strzelectwo
 Pierwsza eliminacja...
 Mistrzostwa Okręgu ...
 Zawody o Puchar Bro...
 Kasowanie luzów - i...
 WOLNE MIEJSCE SUCHO...
 Hotel w poblizu Suc...
Przepisy kulinarne

Brak wpisów w tym wydaniu
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Dyskusje problemowe
   O CO WALCZYĆ I Z KIM???...
   BOWHUNTING PYTANIE
  Psy myśliwskie
   Kleszcze
   ZAGINĄŁ KOPOV okoli...
   Szczenięta mały mun...
   POSOKOWIEC BAWARSKI
   latawce -co trzeb...
   Pan Andrzej Brable...
   Jamnik Słowacja-PRO...
   O WYŻŁACH......
   Klub NTM Zaprasza C...
   jak wybrać najlepsz...
   IV OGÓLNOPOLSKI ZLO...
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Otwarta trybuna
  Na gorąco
  Humor
  PORTAL
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Wiedza
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Prawo
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Zarządzenia PZŁ
     Przystrzelanie
     Strzelnice
     Konkurencje
     Wawrzyny
     Liga strzelecka
     Amunicja
     Optyka
     Arch. wyników
     Terminarze
  Polowania
     Król 2011
     Król 2010
     Król 2009
     Król 2008
     Król 2007
     Król 2006
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Ośno/Słubice '10
     Osie '10
     Ośno/Słubice '09
     Ciechanowiec '08
     Mirosławice '08
     Mirosławice '07
     Nowogard '07
     Sieraków W. '06
     Mirosławice '06
     Osie '06
     Sarnowice '05
     Wojcieszyce '05
     Sobótka '04
     Glinki '04
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  ul Meissnera 1
  80-462 Gdańsk
  NIP 585-00-00-791
  Sąd Rejonowy w Gdańsku
  Wydz. XVI Gospodarczy
  KRS: 0000229167
  Kap. zakł. 51 500PLN
  tel: (058) 340-93-98
  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 01.04.2012
  Numer wydania:
  092 (2436 )
  ISSN 1734-6827