Środa
26.09.2012
nr 270 (2614 )
ISSN 1734-6827
Myśliwskie akcesoria
 Od kogo klingę?
 Zeiss ASV
 Komplet Graff
 Śmieszne pytanie o k...
 Pytanie o montaż do k...
 Wabik na lisy pisk my...
 Siedzisko
 Nóż Kizlyar
 Jaki celownik na samo...
 Buty Demar Ranger
 opinia od użytkownikó...
 Kalosze Tretorn
 Myśliwi i ich auta...
 Latarka na farbę
 Uniwersalna broń śrut...
Wiedza i edukacja
 ' Rejonizacja ' obwodu
 Polowanie z użyczonej...
 Na bobry.
 wylęgarnia bażantów
 Ile za preparację?
 Która głowa ?
 Dziczyzna dla resteur...
 Co z rykowiskiem
 Dodatkowy wpis w odst...
 Stanowisko przesłane ...
Psy myśliwskie
 Cieszę się będą mło...
 Szukam (kupię) jamn...
 9zemuz Lowiecki zdj...
 Żywienie
 Mały Munsterlander
 Hej podkładacze!!!!
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia16.09.2012 - 22.09.2012
Redaktorzy pisząWtorek 18.09.2012
Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.1 autor: Piotr Gawlicki
Nie należę do osób, które szerzej chwalą się sukcesami łowieckimi, nie publikuję galerii zdjęć, choć bardziej dociekliwi znajdą mnie na zdjęciach z polowań na stronach www mojego koła, czy też z polowań w innych kołach. Dla jednego polowania chciałbym zrobić wyjątek i to z jednego tylko powodu. Jest to polowanie, o którym polscy myśliwi wiedzą bardzo mało, a warto, żeby je bliżej poznali, ponieważ nie tylko jest emocjonujące, ale również może być dla nich dostępne, bo choć za granicą, w oparciu o warunki komercyjne, to jednak nie kosztuje tysiące euro, czy dolarów. Mam na myśli polowanie na czarne niedźwiedzie w Kanadzie. Zapraszam do tekstu w trzech odcinakach i do zobaczenia zdjęć i filmów video z wyjadu na takie polowanie.

Świat doby Internetu zmalał i zbliżył do siebie ludzi z różnych krajów i kontynentów. Nie zaskoczył więc mnie email z końca 2010 r. z pytaniem od obcego mi zupełnie Kanadyjczyka, czy nie byłbym zainteresowany polowaniem na czarnego niedźwiedzia wiosną 2011 r. w prowincji Québec w Kanadzie. Skłamałbym, gdybym powiedział, że o takim polowaniu nie myślałem wcześniej, szczególnie, że wobec populacji czarnych niedźwiedzi (baribali) w Kanadzie szacowanej na 450 tys. i znaczącym pozyskaniu w roku, ceny polowania nie zwalają z nóg. Propozycja ciekawa, ale tylko kilka miesięcy do ewentualnej podróży oraz inne plany na rok 2011 kazały mi podziękować i odmówić. Równocześnie zapewniłem Mike'a, od którego uzyskałem szczegółowe informacje dot. polowania i pobytu w Kanadzie, że planuję przyjazd na wiosnę 2012 i ma rezerwować dla mnie odstrzał.
więcej>>

Redaktorzy pisząŚroda 19.09.2012
Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.2 autor: Piotr Gawlicki
Jesteśmy już w Kanadzie pięć dni, które opisałem w pierwszej części tego artykułu. Polujemy od soboty i w niedzielę, drugiego dnia polowania, Marek postanowił zasiąść w ciągu dnia na znanej mu już z poprzedniego dnia zwyżce. To jedyne z widzianych przez nas stanowisk, które ma charakter śródleśnej łąki, na którą można z drogi wjechać samochodem. Jest też większa niż gdzie indziej odległość od nęciaka do zwyżki, bardziej przypominająca czatownie przy nęcisku na dziki. Marek siedział tam z 3 godziny w południe i odebraliśmy go z Mike'iem przed obiadem. Na wieczorne wyjście też nie chciał zmieniać stanowiska, bo bardzo mu odpowiadało to miejsce i widać było, że niedźwiedź tam bywa. Mike zawiózł go pierwszego, a potem, razem ze mną i Jerrym, pojechał na stanowiska ulokowane praktycznie na granicznej drodze pomiędzy prowincjami Québec i Ontario. Odwiedził te nęciska poprzedniego dnia w drodze do miasta i stwierdził, że żerują tam niedźwiedzie. Wrócić mieliśmy sami, dlatego zabraliśmy swój samochód. Pierwsze stanowisko wziął Jerry, a moje było jeszcze 8 km dalej. Zwyżka znajdowała się około 20 m od drogi po stronie Québec, a samochód parkowałem jakieś 100 m dalej na krzyżówce z drogą biegnąca w las po stronie Ontario. Przesiedziałem 4 godziny, ale niedźwiedzi nie ma. Las żyje głośno i tak samo jak w sobotę są ptaszki, wiewiórki, zające i jedyna atrakcja, to dorodny szop pracz, który też przyszedł na słodki deser. Wracając, zabieram Jerrego, który też niedźwiedzi nie spotkał. W domu jest już Marek. Gdy już się przebraliśmy, pyta nas, czy chcemy coś zobaczyć i prowadzi na zewnątrz do namiotu stającego nieopodal przy garażu. Szuka włącznika światła, zapala, a na stole leży niedźwiedź. Rzucamy się na niego z gratulacjami i wypominamy, jak mógł tak spokojnie siedzieć i oko mu nie drgnęło, że dzisiaj jako pierwszy z nas strzelił niedźwiedzia. Wracamy do domu i słuchamy o jego przygodach z misie
więcej>>

Redaktorzy pisząCzwartek 20.09.2012
Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.3 autor: Piotr Gawlicki
Moi koledzy strzelili już po niedźwiedziu, co opisałem w drugiej części tego artykułu. Piątego dnia polowania płynę przez jezioro na to samo stanowisko co poprzedniego dnia. Zasiadam na zwyżce, mając nadzieję, że oba misie widziane wczoraj znowu się pojawią. Widać, że nęcisko zostało w tym roku przeniesione i nie znajduje się na wprost zwyżki, gdzie bujnie krzewi się teraz roślinność na wysokość 2-3 m, tylko zrobiono je z prawej strony, a więc kierunek strzału byłby 90 stopni od kierunku siedziska. Okazuje się, że nie jest to problemem, bo zwyżka nie ma oparć i można na niej siedzieć bokiem, co w rezultacie nawet ułatwia oddanie strzału, bo można postawić wyżej lewą nogę na wzmocnieniu siedzenia i oddać strzał z kolana, a nie z wolnej ręki. Trochę wiało, co z jednej strony dawało oczekiwane ochłodzenia, ale z drugiej zagłuszało dźwięki, które miałem jednak zamiar wyłapać, gdyby nadchodzący niedźwiedź nadepnął na jakaś gałązkę. Szczęśliwie gdzieś około 20:00 wiatr ustał i zapanowała cisza, przerywana śpiewem ptaków lub skrzeczeniem wiewiórek.

Gdzieś około 20:40 słyszę jednorazowy dźwięk, który jest inny od słyszanych wokoło i może być sygnałem, że zbliża się niedźwiedź. Wpatruję się w miejsce, gdzie niedźwiedzie pokazały się wczoraj i nagle widzę, że bliżej, z lewej strony na wprost leżącej beczki od strony jej dna wychodzi niedźwiedź. Nie patrzy w moją stronę, a ja mogę spokojnie odbezpieczyć broń i podnieść ją do oka. Nie strzelam, bo niedźwiedź zaczyna się przesuwać w poprzek nęciska i odwraca się tyłem do mnie, pochylając się nad otwartą stroną leżącej beczki. Od tyłu nie będę do niego strzelał, a on dodatkowo siada na tylnych łapach i zaczyna konsumpcję. Mam czas zmierzyć do niego, a on raz pochyla głowę do ziemi, a raz ją podnosi, żeby przełkną
więcej>>

Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
19-09-08 15:29
lechu1
21-11-11 19:15
siemian89
03-05-12 14:37
cezetka527
02-05-12 09:19
Grzegorz Kulejewski
12-04-11 19:35
Becaz wn
Komentarze czytelników
... do felietonów
07:15 LoupsgarousWpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.Tytuł:
Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.3
08:31 azil IIWpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.Tytuł:
Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.3
... do dziennika na gorąco
13:21 JegerJak na razie niezła autopromocja...:)Tytuł:
Senator Gorczyca o łowiectwie, cz.1
15:17 GAGUŚMam nadzieję iż dożyję czasów gdy PZŁ / jesli w takiej formie będzie istniał/ w pełni zrechabilituje wielu członków których skrzywdził. Ten brak właściwych decyzji na poziomie ORŁ i wyżej jest dla szeregowych członków bardzo deprymujący.Dwadziścia lat w naszej organizacji zleciało mi wspaniale nawet zostałem odznaczony.Lecz ostatnie lata to koszmar zakończony wystąpieniem z koła,skazaniem przez sąd łowiecki.Ja liczyłem na sprawiedliwość a spotkałem się z arogancją ORŁ ,ignorancją rzecznika , wtedy to łowczy okręgowy powiedział mi że lepiej mu popierać zarząd koła gdyż on ma poparcie większości.Jak bym tego nie doświadczył na własnej skórze ,to bym nie uwieżył. P.S Jak długo jeszcze to będzie trwało ???Tytuł:
Sądy łowieckie przed Trybunałem Konstytucyjnym
19:02 Artur123„... wiem, że małymi krokami, w sposób ewolucyjny musimy dokonywać zmian w polskim łowiectwie ...”. W takim razie dla mnie już nie musi być części drugiej tego wywiadu - po prostu z panem senatorem nie jest mi po drodze i mało interesuje mnie pogląd, że być może za następnych dwadzieścia kilka lat będzie lepiej. W przyszłych wyborach do parlamentu z całą pewnością oddam swój głos na innego kandydata do Senatu.Tytuł:
Senator Gorczyca o łowiectwie, cz.1
20:40 lelek_nowyNie ma chętnych w rządzie i Sejmie na nawet małe kroki ewolucyjne, a tu znalazł się taki, co wierzy w możliwość zmian radykalnych, pod groźbą zagłosowania na kandydata prezesa. Tytuł:
Senator Gorczyca o łowiectwie, cz.1
21:34 Rafał WitkowskiPanie Gorczyca - nie wierzę w ani jedno Pańskie słowo.... w ani jedno. Tytuł:
Senator Gorczyca o łowiectwie, cz.1
więcej>>
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Hyde Park Corner
   Przyczepa - może być ...
   Pytanie do ornitologów
   PZPN czy PZŁ
   Amber Gold czy Amber ...
   kalendarz
   Nowy kaliber
   łopata daniela - prez...
   www.zmieleni.pl
   Leczenie pedofilii
   Interpelacja w sprawi...
   dziwny jeleń
   Tadys odszedł od nas
   Nowe w Pro-Bono
   Alus odszedł od nas
   Zaproszenie na polowa...
   Auto.....
  Strzelectwo
   Zawody o Puchar Wój...
   TADYS nie żyje!..
  Dziennik na gorąco
  Senator Gorczyca o łowiectwie, cz.1 autor: Redakcja "Łowiecki"
  Pierwsza część wywiadu mówi o osobistych doświadczeniach senatora z polowań. Jutro będzie o tym, co w polskim łowiectwie wymaga zmian.

  Ogłoszenia
  RodzajDziałPrzedmiotMiejscowośćCenaZdjęcie
  SprzedażBROŃCZ 527 222rem + BSA 4-16x50Białystok 2799
  SprzedażRÓŻNE MYŚLIWSKIEPERHYDROLPRZEMYŚL 10
  KupnoRÓŻNE MYŚLIWSKIEłuski 16Krotoszyn 
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  ul Meissnera 1
  80-462 Gdańsk
  NIP 585-00-00-791
  Sąd Rejonowy w Gdańsku
  Wydz. XVI Gospodarczy
  KRS: 0000229167
  Kap. zakł. 51 500PLN
  tel: (058) 340-93-98
  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 26.09.2012
  Numer wydania:
  270 (2614 )
  ISSN 1734-6827
  Dyskusje problemowe
   Kolejne już czwarte ryk...
   Jeszcze o szkodach
   Prawo łowieckie na woka...
  Przepisy kulinarne
   burgery z jelenia
  Prawo w pytaniach
  Pytanie:
  Jakie są podstawy prawne i czy zarząd koła kierujący wniosek w mojej sprawie bez uzasadnienia mojej winy i wykazania jej w sposób jednoznaczny do Rzecznika Dyscyplinarnego może zawiesić mnie w prawach członka do momentu wyjaśnienia zaistniałej okoliczności przez Rzecznika?
  Odpowiedź:
  Nie może.

  Podstawą jest §40 pkt 5 oraz § 36 ust.2 Statutu PZŁ. Ani prawo łowieckie, ani Statut PZŁ nie przewidują możliwości zawieszenia w prawie do polowania tylko dlatego, że rzecznik dyscyplinarny PZŁ prowadzi postępowanie.