Czwartek
30.07.2015
nr 211 (3651 )
ISSN 1734-6827
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
30-07-15 09:36
zozol
30-07-15 11:51
kukakamara
30-01-07 22:33
błażej
27-07-15 16:43
Michał W 88
Redaktorzy piszą
Prywatyzacja modelu łowiectwa w Polsce rozpoczęta autor: Piotr Gawlicki
Prywatyzacja ma być głównym zagrożeniem dla polskiego modelu łowiectwa, a Polski Związek Łowiectwa stawia siebie jako głównego obrońcę modelu i każdą najmniejszą sugestię zmian piętnuje jako zamach na prawo do polowania za małe pieniądze, co oczywiście odpowiada większości członków Związku. To oficjalnie, a nieoficjalnie i po cichu, PZŁ rozpoczął działania, które w ciągu 3-5 lat sprywatyzują polskie łowiectwo, pozostawiając myśliwym możliwość polowania tylko komercyjnego. A stanie się to poprzez uwłaszczenie się na obwodach łowieckich wpierw Związku, a w kolejnym kroku tych, których PZŁ wyróżni, czy to za zasługi, czy też za pieniądze.

Scenariusz tego jest prosty i polega na przejmowaniu obwodów łowieckich od kół przez PZŁ z mocy prawa, bez żadnych wyjątków, czy złej woli kogokolwiek, co zostało zapisane w dwóch projektach zmian do ustawy 'Prawo łowieckie', procedowanych obecnie w Sejmie. Rezultatem tego procesu będzie systematyczne zwiększenie się co roku liczby OHZ-ów, kosztem obwodów zabieranych kołom łowieckim i szybko rosnąca liczba myśliwych niezrzeszonych, zwiększających popyt na polowania komercyjne. A myśliwi z kół, które dzierżawiły dotychczas te obwody, będą mogli wykupić sobie polowania w miejscach gdzie wykonywali je dotychczas, o ile oczywiście będzie ich na to stać. Za to w OHZ-ach znajdą intratną pracę działacze PZŁ i leśnicy wytypowani przez regionalne dyrekcje LP oraz osoby powiązane z nimi znajomościami i więzami rodzinnymi, a posłowie i senatorowie, maja szansę na przejmowanie obwodów, szczególnie ci, którzy posiadają setki, jeżeli nie tysiące hektarów gruntów, na których teraz jakieś koło prowadzi gospodarkę łowiecką. Możliwość przekazywania obwodów PZŁ w prywatne ręce, to w przyszłości tylko kosmetyczna zmiana w ustawie 'Prawo łowieckie'.
więcej>>
Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
Budynek BPBK
ul. Jana Uphagena 27 lok. 703
80-237 Gdańsk

Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 30.07.2015
Numer wydania:
211 (3651 )
ISSN 1734-6827
Ogłoszenia
RodzajDziałPrzedmiotMiejscowośćCenaZdjęcie
SprzedażBROŃOWG kal.308Wskarżysko 999
InneRÓŻNE MYŚLIWSKIEpoprowadze kwaterewarszawa 
więcej>>
Prawo w pytaniach
Pytanie:
Czy ZK może prowadzić kontrole myśliwych poprzez montowanie różnego rodzaju kamer np. przy nęciskach zgłoszonych przez myśliwych?
Odpowiedź:
Zarząd prowadzi gospodarkę łowiecką koła i może robić cokolwiek, co nie narusza prawa powszechnie obowiązującego. Instalowanie kamer przy nęciskach nie jest zabronione przez prawo, a niezgodne z prawem może być późniejsze wykorzystywanie nagrań, gdyby miało naruszać dobra osobiste osób, na tych nagraniach występujących.
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia23.07.2015 - 29.07.2015
Redaktorzy pisząNiedziela 26.07.2015
Zjazd w Szczecinie, twórcze rozwinięcie VII Zjazdu PZPR autor: Piotr Gawlicki
Uchwała Nr 55/2015 Okręgowej Rady Łowieckiej w Szczecinie przesądziła o sposobie organizacji zjazdu i o projektach uchwał, które zaproponowano zjazdowi. Jej tekst to wypisz wymaluj powrót do lat 70-tych ub. wieku i czerpanie garściami z dorobku Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR jeżeli ktoś nie zna tego skrótu). Czy wszystkie organa Związku muszą bezmyślnie podporządkowywać się pomysłom urodzonym kilkadziesiąt lat temu, a robią to moim zdaniem nawet nie z przekonania, tylko z wygody i asekuracji, bo wypunktowanie oczywistych nonsensów prawnych spowoduje niezadowolenie góry i skończą się konfitury, do których przywykło się od lat.

W punkcie 4 a) uchwała zajmuje się delegatami. Zobowiązuje zarząd okręgowy do ..."sporządzenia list adresowych delegatów (....) i przekazania ich odpowiednim członkom Rady". Celem tego wykorzystywania danych osobowych członków PZŁ, bez zgody zainteresowanych, czego zabrania ustawa o ochronie danych osobowych, jest indywidualna indoktrynacja delegatów i wymuszenie na nich właściwego dla działaczy okręgowych głosowania. Odbywać się to ma poprzez zorganizowanie przez ..."właściwych członków Rady (....) spotkań przedzjazdowych delegatów w powierzonych ich pieczy regionach"... Kto jest "odpowiednim lub "właściwym" członkiem rady uchwała nie precyzuje, ale można się domyślić, że to są ci, którzy posiadają umiejętności wytłumaczenia delegatom jakie są ich zadanie na zjeździe i gwarantują, że delegaci przekazani ich pieczy nie będą na zjeździe wydziwiać, np. na temat regulaminu zjazdu, w sposób podobny jak prezentowałem to w dzienniku trzy tygodnie temu. Zresztą uchwała tego nie ukrywa, zobowiązując "właściwych" członków rady do przygotowania kandydatur do komisji zjazdowych i kandydatów na funkcje, które obsadzane są w głosowaniach na zjeździe. Kogo wybierze zjazd jest więc już wiadomym i koledzy delegaci z okręgu szczecińskiego mogliby podzielić się ta informacją na "Łowieckim".

Spójrzmy teraz na projekt porządku obrad i regulaminu zjazdu. Jak w każdym z takich dokumentów przygotowanych w okręgach, komisja mandatowa jawi się jako podstawa gwarantująca prawomocność zjazdu, bo ..."winna sprawdzić wszystkie uchwały poświadczające wybór delegatów i dokonać ich konfrontacji ze sporządzoną na tej podstawie listą"... czyli sprawdzić uchwały walnych zgromadzeń kół o wyborze delegatów, zrobić listę tych delegatów i następnie dokonać konfrontacji tej listy, stworzonej przez siebie, z uchwałami, na podstawie których listę stworzono. To bardzo twórcze zadanie, ale o tym, żeby myśliwi w jakimkolwiek okręgu znali nazwiska delegatów na zjazdy okręgowe, to nawet pomyśleć nie warto, bo w podobno transparentnym Związku jest to tajemnica, tłumaczona ochroną danych osobowych, których samemu się nie chroni i wykorzystuje.
więcej>>

Dziennik na gorącoSobota 25.07.2015
10 lat walki z kołem i PZŁ o dobre imię (video) autor: Janusz Kibic
Prawie 10 lat temu zaczęła się nagonka sekretarza zarządu KŁ "Orlik" w Łomży Wiesława Szlońskiego, prokuratora Prokuratury Okręgowej w Łomży i prezesa Okręgowego Sądu Łowieckiego PZŁ w Łomży, przeciwko Markowi Lisowi łowczemu i Zygmuntowi Wiktorzakowi, skarbnikowi w zarządzie koła, zakończona wykluczeniem nie tylko ich obu z koła, ale również członków rodziny Zygmunta Wiktorzaka. W tej nagoce niechlubną role odegrały też organa Polskiego Związku Łowieckiego. Pierwsze trzy lata tej sprawy opisaliśmy w cyklu ośmiu artykułów w dzienniku Jak dobro w Łomży, ze złem walczyło.

Marek Lis zrezygnował z walki o przywrócenie do koła, ale Zygmunt Wiktorzak był zdeterminowany, żeby konsekwencje świństw robionych mu przez Wiesława Szlońskiego i zarząd kierowany przez Ludwika Chełstowskiego, zostały cofnięte. Dzisiaj doczekał się satysfakcji, bo prawomocnie przywrócono mu członkostwo w tym kole, ale nie za sprawą organów PZŁ, tylko za sprawą sądów powszechnych, które jednoznacznie negatywnie oceniły postępowanie koła i ZO PZŁ w Łomży. Mimo tego negatywni bohaterowie z KŁ "Orlik" mają się dobrze. Wiesław Szloński, pełniący tę samą funkcję w Prokuraturze Okręgowej, jest dalej sekretarzem w zarządzie koła zarządu, tak samo jak Ludwik Chełstowski, wówczas i teraz prezes tego koła.

Po wielu latach, co w Polsce jest niestety normą, pokrzywdzeni, w tym nie tylko ci, których niesłusznie oskarżano, ale również członkowie ich rodzin szykanowani przez koło, doczekali się satysfakcji. Czy jednak można to nazwać satysfakcją, jak żaden z członków zarządu, ani żaden z członków koła zaangażowanych w pozbawienie ich członkostwa w kole nie zdobył się na choćby jedno słowo - przepraszam?

Zapraszamy do obejrzenia relacji video.


Myśliwskie akcesoria
 Tikka tactical zablok...
 sako deerhead
 Terenówka w kamuflażu
 Jaka firma- ubrania
 Kłopot z wagą 5-0-5
 Nowa luneta Steiner R...
 Latarka
 Sauer 202 schwarzwild
 Film Wabienie Jeleni ...
 Delta czy Vortex
 Aimpint czy biegówka
 Zestaw jesienno zimowy
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Dyskusje problemowe
 Łowiecki Fundusz Odszko...
 Chyba nie jest dobrze
 Projekt ponownie pod lu...
Hyde Park Corner
 z forum do ORŁ
 Reflekcje nad "Łowiec...
 W jaki sposób???
 Dzika locha
 Wandzia
 Dentysta na polowaniu
 Kulczyk nie popełnił ...
 ZAPYTANIE PUBLICZNE d...
 Na Łowieckim nic nowe...
 Szerszenie
 Artur Hampel o nas.
 List przeciw mowie ni...
Przepisy kulinarne

Brak wpisów w tym wydaniu
Wiedza i edukacja
 koty domowe w środowi...
 Ministerstwo Środowis...
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Komentarze czytelników
... do felietonów
13:34 Pomorski ŁowcaJakkolwiek opisane przez Kolegę Piotra procedury budzą pewien niepokój to nie demonizowałbym ich. Wyobraźmy sobie przypadek, że koło traci obwód z powodu zbyt dużych szkód. I co się dzieje ? ZO przejmuje ten obwód i co robi ? Chętnych do polowania może i znajdzie ale czy za konkretne pieniądze ? Komu i za jakie pieniądze będzie się chciało by w tym obwodzie zabezpeiczać uprawy przed szkodami ? Jeżeli członkowie danego koła nie dawali rady z odstrzałami to jak ludzie z zewnątrz, bez znajomości terenu sobie poradzą ? Reasumując - przy przejęciu obwodu , w pierwszym roku potrzebne będą znaczne środki by w ten obwód zainwestować aby sprostać ustawowym obowiązkom prowadzenia gospodarki łowieckiej. Skąd PZŁ je weźmie ? I jeszcze jedna sprawa - jako organizacja społeczna możemy a nawet powinniśmy ustalić transparentne zasady przejmowania obwodów, przekzywania ich innym kołom w dzierżawę etc.;-) Zatem nie ma się czego bać ! Wszak władza w PZŁ to nasi przedstawiciele wybrani spośród nas ! Czyż nie ?Tytuł:
Prywatyzacja modelu łowiectwa w Polsce rozpoczęta
13:46 Artur1234Ty, Piotrze Gawlicki, to rozumiesz, ja to rozumiem, niemało innych także dostrzega istotę tego, co aktualnie rozstrzyga się w Sejmie, ale sądzisz, że mało mamy takich gości, którzy nie zauważają zagrożeń ze strony prominentnych osób z PZŁ lub je bagatelizują? Dla takich: „Żadnych zmian! Koło OK, Koledzy w porządku, Zarząd mi odpowiada, odstrzały na bieżąco, opłaty do wytrzymania, z pola nikt nie goni, rolnik pomoże postawić i ambonę i zwyżkę ( na swoim), zwierza kilkanaście razy w roku w łowisku spotykam. Mam chcieć zmian? Żadnych zmian”! Zawsze w takich sytuacjach zastanawiam się – szczerze mówi taki jeden z drugim czy raczej jest napuszczony? Tytuł:
Prywatyzacja modelu łowiectwa w Polsce rozpoczęta
13:48 Artur1234Cóż, Piotrze Gawlicki, podzielam Twoje uwagi. Także wtedy, kiedy o Podsekretarzu Stanu, Głównym Konserwatorze Przyrody w MŚ, wypowiadasz się w nie do końca pochlebnym tonie. Coś nas pan wiceminister z lekka zaczyna zawodzić. Będę się upierał – ma złych doradców. Doradców ... kolaborujących z PZŁ. Szkoda, że tego nie zauważa.Tytuł:
Prywatyzacja modelu łowiectwa w Polsce rozpoczęta
więcej>>
Aktualności z PZŁ
 30/07/2015  Link  
 W sobotę 1 sierpnia br. zjazd w Szczecinie wybierze nową ORŁ z kandydatów, których "właściwi" członkowie obecnej Rady wskazali delegatom na spotkaniach terenowych. Zgodnie z "demokratycznym" sposobem głosowania, kandydaci ci otrzymają pierwsze miejsce na listach i już można powiedzieć, że wybrani zostana ci sami, których przypominamy jako członków ORŁ w 2005 i 2010 r.
Psy myśliwskie

Brak wpisów w tym wydaniu
Strzelectwo
 PUCHAR LATA Compak ...
 III eliminacje ligi...
 Dorobienie kolby b7...
 Z A P R O S Z E N I...
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
  • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
  • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
  • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
    Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.