Środa
19.04.2017
nr 109 (4280 )
ISSN 1734-6827
Hyde Park Corner
 Skoro nas nie chcą .....
 Skoro nie chcą nas "r...
 Jeleń a Szyszko
 Oprócz boleriozy, szc...
 Zgłoszenie artykułu d...
 Krakowsla vs podróba ...
 Radosnych świąt wielk...
 Niepokojące działania...
 Czy PiS, PO i Nowocze...
 Targi Hubertus
Wiedza i edukacja
 Instrukcja prowadzeni...
 Odstrzał
 Sprawozdanie z działa...
 "Książka u łowczego"
 O ustawie, szkodach i...
 ankieta nt. danych os...
 Wilki w pobliżu Wrocł...
 Rolnicy działają - PZ...
 CWD
Ogłoszenia
RodzajDziałPrzedmiotMiejscowośćCenaZdjęcie
SprzedażTROFEAParostkiWieprz koło Andrychowa 2100
Dziennik na gorąco
Myśliwski życiorys, epizod 2 autor: Stanisław Pawluk
We wczorajszym materiale Myśliwski życiorys, epizod 2 przedstawiliśmy relację myśliwego z odbywania stażu w Kole Łowieckim "Oręż" w Braniewie. Z rozmowy dowiedzieliśmy się, jak to koło ściąga się ze stażystów pieniądze, jak zmusza przez 3 lata do pracy na rzecz koła, żeby potem, po zdaniu egzaminów łowieckich, zażądać od kandydata na członka koła oprócz wpisowego, obligatoryjnej "darowizny" 5 tys. zł., bez której do koła dostać się nie można.

Uzyskanie członkostwa w kole nawet w rejonach obfitujących w zwierzynę także nie jest ani proste ani oczywiste. Trudności te nie dotyczą osób wpływowych o czym najlepiej wie min. łowczy okręgowy w Olsztynie, który wiedząc, że nie zostanie wybrany delegatem na zjazd, co przy jego funkcji byłoby źle widziane, w krótkim czasie przyjął się do innego koła, gdzie natychmiast wybrano go delegatem. W niniejszej relacji znajdziemy kolejny podobny przypadek. Błyskawiczne przyjęcie w poczet członków koła i natychmiastowe wybranie delegatem przez walne zgromadzenie świadczy o jakości demokracji w Związku, na którą to władze zrzeszenia tak często się powołują.
więcej>>
Dyskusje problemowe

Brak wpisów w tym wydaniu
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Przepisy kulinarne
   Trwałość konserw w ...
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Otwarta trybuna
  Na gorąco
  Humor
  PORTAL
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Wiedza
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Prawo
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Zarządzenia PZŁ
     Przystrzelanie
     Strzelnice
     Konkurencje
     Wawrzyny
     Liga strzelecka
     Amunicja
     Optyka
     Arch. wyników
     Terminarze
  Polowania
     Król 2011
     Król 2010
     Król 2009
     Król 2008
     Król 2007
     Król 2006
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Ośno/Słubice '10
     Osie '10
     Ośno/Słubice '09
     Ciechanowiec '08
     Mirosławice '08
     Mirosławice '07
     Nowogard '07
     Sieraków W. '06
     Mirosławice '06
     Osie '06
     Sarnowice '05
     Wojcieszyce '05
     Sobótka '04
     Glinki '04
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  19-04-17 09:06
  Sebastian Ziem
  02-03-17 10:03
  rales
  19-04-17 16:28
  Smyk"
  02-08-15 16:22
  sumada
  26-06-12 23:32
  MP
  Komentarze czytelników
  ... do dziennika na gorąco
  08:44 ladacoaurora borealis,

  akurat w tym przypadku nie adresowałbym pretensji do Blocha.... takie mamy zarządy kół - jakie wybieramy. Oczywiście podniosą się głosy, że "zastraszanie członków" itp itd... ale - skoro dajemy się zastraszać - nie miejmy pretensji, że rządzą nami kacykowie i satrapy.
  Na poziomie kół - tu nikt chyba nie zakwestionuje zasad demokracji, bo każdy MOŻE głosować jak chce. A jak ma gacie pełne - no to niech potem nie lamentuje. Nie odnoszę się wprost do felietonu, tylko do "złych zarządów kół".

  DB
  Tytuł:
  Myśliwski życiorys, epizod 1
  09:51 Artur1234„..akurat w tym przypadku nie adresowałbym pretensji do Blocha.... takie mamy zarządy kół - jakie wybieramy”. Wybieramy tak, jak pozwala nam na to bardzo ułomny statut. Przypomnę – statut ani nie rejestrowany sądownie, ani nadawany przez ministra; statut uchwalony sobie przez KZD PZŁ, bez jakiejkolwiek zewnętrznej kontroli. Z tym uchwaleniem przez KZD to też fikcja, bo uchwala za wsze to, co mu się podsunie pod nos. Niezawsze nawet „wie”, co za bubla mu się podtyka. Statut podtyknięty w 2005 r. jest tego najlepszym dowodem. Nowelizacja w 2015 r. nie wyeliminowała wszystkich ułomności statutu. To nadal jest akt z zasadami dalekimi od zasad demokratycznych.
  Tytuł:
  Myśliwski życiorys, epizod 1
  09:55 Artur1234„Na poziomie kół - tu nikt chyba nie zakwestionuje zasad demokracji, bo każdy MOŻE głosować jak chce”. Akurat :-) Na poziomie kół zasady demokracji są również tylko iluzoryczne. Jeżeli w statucie przewiduje się głosowania tajne, powinny być zabezpieczone warunki do takiego rodzaju głosowania. Zabezpieczone najpierw w statucie, potem na sali obrad. Nie ma ani jednego, ani drugiego.Tytuł:
  Myśliwski życiorys, epizod 1
  12:51 Tytus AndronikusAch te bale myśliwskie na samo wspomnienie łezka w oku się kręci. Szczególnie jeden utkwił mi w pamięci i zasługuje niewątpliwie na kilka słów omówienia. Otóż nowowstępujący otrzymali zadanie zabawiania łowczego na takowym balu, to zadanie miało polegać na dotrzymaniu kroku w spożywaniu alkoholu. Stary niedźwiedź doprowadził całą czwórkę do utraty świadomości samemu pozostając ledwie napoczętym. Następnie manifestując swoje niezadowolenie z takowego obrotu spraw zawołał kilku zaufanych towarzyszy i słowami "Macie mi k..a z tych ciuli zrobić pokot", wydał swoje dyspozycje. Sprawstwo słów było wielkie w kwadrans delikwentów ułożono w gałązkach choinek przed lokalem, zdjęto spodnie i w jedyne sposobne miejsce zainstalowano złomy na podobieństwo zajęczych omyków. Jakaż była radość i duma nowowstępujących z tego żartu na drugi dzień czuli wdzięczność, że mogli rozbawić łowczego i towarzystwo do łez .... Czyż takie zwyczaje nie powinny wejść w kanon etyki łowieckiej PZŁ?Tytuł:
  Myśliwski życiorys, epizod 2
  14:43 Kal.30-06Głosować to można jak chce ZK , a nie jak się chce . W moim kole 70% członków to rodzina i kolesie łowczego .Każdy głosujący inaczej traktowany jest jak wywrotowiec i spychany na margines w kwestii odstrzałów i traktowania . Ludzie boją się szykan i ściskając odstrzały w garści wolą wycofać się na z góry upatrzone pozycje jak w ruskim przysłowiu ,, cisze jedzisz dalsze budziesz " .Tytuł:
  Myśliwski życiorys, epizod 1
  14:47 Kal.30-06Nic dodać nic ująć , samo życie .Jak widać wszędzie jest ta sama patologia , dno i wodorosty. Tytuł:
  Myśliwski życiorys, epizod 2
  więcej>>
  Psy myśliwskie

  Brak wpisów w tym wydaniu
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  Budynek BPBK
  ul. Jana Uphagena 27 lok. 703
  80-237 Gdańsk

  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 19.04.2017
  Numer wydania:
  109 (4280 )
  ISSN 1734-6827
  Myśliwskie akcesoria
   Kapsel/Medalion pod u...
   zamek do Ruger Mini-1...
   Ładownica kal 12
   Lornetka dla kobiety
   wabik - róg bawoli do...
   Elaboracja amunicji 8...
   Buty wiosna jesień
   amunicja 7x64
   Tanie Repetiery
  Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia12.04.2017 - 18.04.2017
  Dziennik na gorącoWtorek 18.04.2017
  Myśliwski życiorys, epizod 1 autor: Stanisław Pawluk
  Wielu chętnych do stania się myśliwym musi pokonać szereg barier nie tylko określonych przepisami statutu Polskiego Związku Łowieckiego, ale także bardzo często wymyślanych przez domorosłych prawników na stanowiskach mających władzę i możliwość tworzenia własnych zasad odbiegających od przyjętych norm prawnych. Tworzenie dziwolągów w postaci stażu wstępnego, stażu właściwego i innych tego typu dziwolągów możliwe jest za sprawą monopolu na prawo szkolenia, naboru a następnie wydania uprawnień do wykonywania polowania, które jedynie z nazwy nazywają się uprawnieniami państwowymi.

  Stan taki bardzo często prowadzi do zjawisk patologicznych przy czym wymaganie od stażystów świadczenia pieniężnego, różnego rodzaju świadczeń w postaci budowy urządzeń łowieckich, świadczenia usług jako kierowca z własnym samochodem np. w podwózkach "działacza" na różnego rodzaju imprezy, także prywatne danego decydenta.
  więcej>>

  Dziennik na gorącoCzwartek 13.04.2017
  Dylemat starosty w Rykach autor: Stanisław Pawluk
  W niedawnej relacji dotyczącej niezadowolenia rolników ze sposobu prowadzenia gospodarki łowieckiej przez koło łowieckie dzierżawiące obwody na terenach powiatu ryckiego, zatytułowanej Wnioski o dzierżawy obwodów, przedstawiliśmy naszym czytelnikom przykład niepokojów społecznych jakie sprawa niewłaściwej gospodarki łowieckiej wywołuje. Chodziło o to, że władze centralne monopolistycznego Polskiego Związku Łowieckiego dość swobodnie szafują prawem dyktowania starostom komu dany obwód ma być wydzierżawiony, bez liczenia się ze stanowiskiem rolników, którzy wskazują na nieprawidłowości w kole, które forsuje PZŁ.

  W dniu 5 kwietnia 2017 odbyło się spotkanie starosty ryckiego Stanisława Jagiełło z protestującymi rolnikami, w którym udział wzięli przedstawiciele obu kół łowieckich ubiegających się o sporny obwód. W spotkaniu udział wziął także przedstawiciel Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego Andrzej Łacic oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Mizura, który ograniczył się jedynie do biernej obserwacji, bowiem ani razu głosu nie zabrał. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego spotkania, które dla kół w podobnej sytuacji może nasuwać interesujące wnioski.

  więcej>>

  Dziennik na gorącoŚroda 12.04.2017
  Koledzy z inicjatywą autor: Stanisław Pawluk
  Nie po raz pierwszy okazuje się, że w myśliwych jest tyle energii, chęci zrobienia coś dobrego i zwyczajnej pasji społecznikowskiej, że wystarczy im tylko nie przeszkadzać, aby sami zorganizowali wiele ciekawych przedsięwzięć. Jeśli jeszcze w jakiejś grupie znajdzie się ktoś z charyzmą, to efekty są wręcz zaskakujące. Jeszcze lepiej jest gdy tę charyzmę posiada kilkanaście osób jak to ma miejsce w Kole Łowieckim "Pustułka" w Ożarowie, którego myśliwi bez angażowania organów koła, nie oczekując pomocy organów okręgowych PZŁ sami zabrali się do pracy, a co z tego wychodzi można w wielkim skrócie obejrzeć na poniższej relacji ze spotkania grupy, która sama siebie nazywa: "Koledzy z inicjatywą"!

  Przed nimi - w co nie wątpię - jeszcze wiele ciekawych wydarzeń, o ile ich działania nie przerwie jakaś kolejna brutalna interwencja Jana Czuba, który najwyraźniej nie lubi działań o dobry ogląd łowiectwa w społeczeństwie co już odczuły koła łowieckie "Ryś" i "Leśnik", w których za dobrą pracę członkowie zarządu szykanowani byli karami statutowymi, a bezpodstawnej kary nagany nałożonej na KŁ "Leśnik" do chwili obecnej nie anulowano. Kolegom z "Pustułki" w Ożarowie wypada pogratulować i życzyć aby władza trzymała się od nich jak najdalej i jak najdłużej!
  więcej>>

  Strzelectwo
   zawody o Puchar Cle...
  Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl