Środa
27.02.2019
nr 058 (4959 )
ISSN 1734-6827
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Strzelectwo
 PUCHAR ZIMY Compak ...
 ZAWODOWY TRENER W ...
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
25-08-18 10:05
andrzej_0077
27-04-09 20:06
pirate
Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
Budynek BPBK
ul. Jana Uphagena 27 lok. 703
80-237 Gdańsk

Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 27.02.2019
Numer wydania:
058 (4959 )
ISSN 1734-6827
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia20.02.2019 - 26.02.2019
Dziennik na gorącoWtorek 26.02.2019
Krajowy Zjazd Delegatów, cz.6 autor: Stanisław Pawluk
W tej części relacji video z Krajowego Zjazdu Krajowego przedstawione zostają wystąpienia w dyskusji nad projektem statutu następujących delegatów:

Witold Daniłowicz
Dariusz Zalewski
Jan Łuszczak
Arkadiusz Płotka
Marek Papuga


Widać merytoryczne wystąpienia dotyczące statutu zmęczyła delegatów, bo z wnioskiem formalnym o zamknięcie dyskusji zgłosił się Jan Budnik. Jego wniosek poparło 190 delegatów, 44 było przeciw i 3 wstrzymało się od głosu. Ten wynik głosowania dobitnie pokazuje, że ponad 80% delegatów obojętnym był kształt statutu, bo z góry przyjęli, że trzeba poprzeć jego projekt zgłoszony przez NRŁ. Scenariusz identyczny jak na wszystkich poprzednich zjazdach w PZŁ. Na zjazdach okręgowych nie wybierano delegatów, których poglądy na statut byłyby znane, z którymi mieliby wystąpić na zjeździe krajowym, co gwarantowało, że w każdej chwili zjazdu krajowego można zamknąć dyskusje i klepnąć taki projekt, który kierownictwo Związku położy na stole.

Relacja video poniżej.


Dziennik na gorącoNiedziela 24.02.2019
Krajowy Zjazd Delegatów, cz.5 autor: Stanisław Pawluk
Przedstawiając wiernie całość obrad Zjazdu dochodzę do piątej części relacji video, którą rozpoczyna wystąpienie przewodniczącego komisji statutowej NRŁ Andrzeja Skibińskiego. Nic nowego w stosunku do oczekiwań nie powiedział, bo przede wszystkim chwalił swoją komisję, informując przy tym, że na kształt statutu mieli wpływ dyrektorzy departamentów Ministerstwa oraz jego kierownictwo. Pisany dla ministerstwa i współdziałających z nim organów PZŁ, jeszcze mniej niż obecny statut, bierze pod uwagę szeregowych członków Zrzeszenia. W tym kontekście oczywistym dla wszystkich było, że jak w czasie wystąpienia Andrzeja Skibińskiego na salę wszedł spóźniony Minister Henryk Kowalczyk, to zdjęto Skibińskiego z mównicy, żeby głos mógł zabrać Minister.

Z kontynuowanego po przemówieniu Ministra wystąpienia Andrzeja Skibińskiego utkwiło mi najbardziej w pamięci zwrócenie uwagi, że w NRŁ spierano się o zapis § 6 projektu statutu. Zapis tego paragrafu w projekcie jest wyjątkowo krótki:
§ 6 Prawa i obowiązki członków Zrzeszenia są równe.
Co w tym zapisie takiego kontrowersyjnego lub jak chciano go zmienić i o co się spierano już nie zdradził.

Po wystąpieniu Andrzej Skibińskim ogłoszono przerwę obiadową, po której otwarto dyskusję. Pierwszym dyskutantem był przewodniczący ZO PZŁ z Gdańska Piotr Ławrynowicz, który do problematyki projektu statutu nic nie wniósł, ale za to przypomniał swoją walkę po 1989 r. o utrzymanie ustawy 'Prawo łowieckie' w kształcie nadanym w 1952 r.przez Bolesława Bieruta. Czy oprócz łowiectwa jest jeszcze jakaś dziedzina życia wolnej Polski, której udało się zachować komunistyczny rodowód, już nie wspomniał.

Zapraszam do relacji video.


Dziennik na gorącoPiątek 22.02.2019
Krajowy Zjazd Delegatów, cz.4 autor: Stanisław Pawluk
W ślad za artykułem i video Krajowy Zjazd Delegatów, cz.3, prezentujemy dalszy ciąg pełnej relacji z obrad zjazdu. W tym odcinku prezentowane są wystąpienia gości zjazdu, rozpoczęte przez Nadleśniczego z Jabłonnej Stefana Traczyka, realnego kandydata na Łowczego Krajowego, który odczytał list do zjazdu od byłego ministra Jana Szyszko. Po nim kilka nudnych i nic nie wnoszących wystąpień, trwających całą godzinę. Wyjątkiem w tej nudnej i niepotrzebnej części zjazdu było wystąpienie Michała Kołodziejczyka, prezesa ruchu AgroUnia, który obnażył wszystkie słabości łowiectwa. Po gościach przez 16 min. przemawiał prezes NRŁ Rafał Malec. Ta część obrad przebiegała dokładnie tak, jak w dzienniku "Łowiecki" przewidywaliśmy w artykule przed zjazdem.

Kolejne odcinki w następnych dniach.



Dziennik na gorącoŚroda 20.02.2019
Krajowy Zjazd Delegatów cz.3 autor: Stanisław Pawluk
Kolejna trzecia część relacji video z obrad zjazdu przedstawia wybory komisji skrutacyjnej, komisji mandatowej oraz komisji uchwał i wniosków. To co będzie można zobaczyć i wysłuchać jest jaskrawym przykładem całkowitego lekceważenia statutu PZŁ, nie tylko przez przewodniczącego obrad Sławomira Strzelczyka i prezydium, ale również przez wszystkich delegatów, może z wyjątkiem jednego, który przy trzecim głosowania nieśmiało zaprotestował, ale dał się przekonać stwierdzeniem, że ...."głosujemy przecież większością zwykłą".... Sęk w tym, że głosowanie na członków komisji mandatowej oraz komisji uchwał i wniosków nie było głosowaniem większością zwykłą, tylko większością względną.

Ale po kolei. Wypunktujmy wpierw mniejsze uchybienia, może niekoniecznie naruszające bezpośrednio statut PZŁ, ale kompromitujące prezydium i organizatorów zjazdu. Kandydatów do wszystkich trzech komisji nikt z sali nie zgłaszał, a ich nazwiska na wspólnej liście znalazły się jakoś w rękach przewodniczącego zjazdu. Jak wymknęło się Sławomirowi Strzelczykowi listy trafiły do niego zanim jeszcze zaistniał sekretariat zjazdu, ale nie podał, kto je zgłosił. Do tych list delegaci zgłaszali nowe nazwiska. Przy tym żaden z kandydatów, ani nie był przez kogokolwiek przedstawiony, jakie ma kwalifikacje i co dokonał, ani sam nie powiedział nic od siebie, więc delegaci głosowali na gołe nazwiska. Oczywiście nazwiska przewijające się przez lata w PZŁ były znane powszechniej, więc i wynik wyborów był jak zwykle na zjazdach przesądzony. Nazwiska starych działaczy przechodziły, a nieznane nazwiska przepadały. Dodatkowo, do pierwszej komisje przewodniczący nakazywał głosować osoby w kolejności zgłoszeń, ale przy głosowaniu osób do komisji uchwał i wniosków, nagle przeszedł na głosowanie w kolejności alfabetycznej. Dlaczego? Nie wiadomo, może dlatego, że co chwila podchodziła do niego i mówiła coś do ucha osoba z plakietką "Organizator". Skąd taki na sali, nie wiadomo, a regulamin obrad nikogo takiego na zjeździe nie przewidywał.

Przejdźmy teraz do samych głosowań. Kilkakrotnie powtarzanym przez Sławomira Strzelczyka zdaniem było, że głosujemy większością zwykłą, którą tłumaczył w ten sposób, że głosuje się "za", "przeciw" i "wstrzymujący", a przechodzą te osoby, które otrzymały najwięcej głosów "za". Nie było na sali nikogo, ale dosłownie nikogo, ani wśród członków NRŁ, ani wśród pozostałych delegatów, ani również wśród gości lub organizatorów zjazdu, kto choćby na ucho powiedziałby przewodniczącemu, że takiego sposobu głosowania nie ma w statucie. Choć można było znaleźć coś podobnego w punkcie 23 uchwalonego na zjeździe regulaminu obrad. Brzmienie tego punktu w regulaminie jest następujące:

więcej>>

Myśliwskie akcesoria
 tlumik
 tlumik odrzutu
 Recknagel z weaverem ...
 Merkel sr1 basic
 Narzędzia do elaborac...
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Wiedza i edukacja
 Statut zatwierdzony
 "Będą zjazdy, ale jak...
 Myśliwy rolnik
 Strażnik Łowiecki w K...
 Wątpliwości delegata ...
 Czy krople wody w luf...
Przepisy kulinarne
 zamykarka do puszek
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Komentarze czytelników
... do dziennika na gorąco
00:53 Artur JesionowiczNajpierw zwalaliście wszystko na Jenocha, potem na brak czasu, a teraz na konieczność... "zaspakajania ministra" :-) A jaka prawda jest, każdy widzi - NRŁ nie posiada ani woli, ani zasobów intelektualnych do stworzenia spójnego wewnętrznie i zgodnego z ustawą Prawo łowieckie aktu normatywnego o nazwie STATUT PZŁ.Tytuł:
Krajowy Zjazd Delegatów, cz.6
01:31 Artur JesionowiczTakim symbolem pewnej słabości intelektualnej członków NRŁ, jeśli chodzi o zdolności twórcze przy tworzeniu zapisów statutu, może być już sam początek wystąpienia pana Zalewskiego z Olsztyna (dalszą część jego mowy podarowałem sobie :-). Zaczął on namawiać delegatów do rezygnacji z poprawki nr 7, dotyczącej definicji Polskiego Związku Łowieckiego, zamieszczonej w § 1, na rzecz wersji z projektu przyjętego przez NRŁ dnia 25 stycznia 2019 r. Tę wersję „poprawkową” skrytykował totalnie. Miał pecha. Autorzy poprawek późno, bo późno, ale w końcu… uważnie przeczytali ustawę Prawo łowieckie, w której art. 32 znaleźli właśnie taką definicje Polskiego Związku Łowieckiego. Więc postanowili naprawić swój błąd, kopiując do projektu statutu (poprzez poprawkę) wersję ustawową. Pan Zalewski najwidoczniej nie znał ustawy lub… namawiał do zmiany ustawowego zapisu zapisem statutowym :-). Jak by nie patrzył, kompromitacja na całej linii. I ten człowiek podobno uczestniczył w pracach Komisji Statutowej NRŁ. Porażka totalna.


PS

Ustawa Prawo łowieckie:

„Art. 32. 1. Polski Związek Łowiecki jest zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych, które prowadzą gospodarkę łowiecką poprzez hodowlę i pozyskiwanie zwierzyny oraz działają na rzecz jej ochrony poprzez regulację liczebności populacji zwierząt łownych”.


Projekt statutu w wersji przyjętej przez NRŁ dnia 25 stycznia 2019 r.:

§1.1. Polski Związek Łowiecki, zwany dalej „Zrzeszeniem”, jest zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych, które prowadzą gospodarkę łowiecką, chronią środowisko przyrodnicze, kultywują tradycję, etykę i kulturę łowiecką”.


Poprawka nr 7:

ust. 1 otrzymuje brzmienie:
1. Polski Związek Łowiecki, zwany dalej ,,Zrzeszeniem”, jest zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych, które prowadzą gospodarkę łowiecką poprzez hodowlę i pozyskiwanie zwierzyny oraz działają na rzecz jej ochrony poprzez regulację liczebności populacji zwierząt łownych.
Tytuł:
Krajowy Zjazd Delegatów, cz.6
więcej>>
Hyde Park Corner
 Pakowarka próżniowa
 GGeoportal - jak znal...
 Styl esbecko - mafijny
 Odszedł kol. Henryk D...
 Przeprosiny Stanisław...
 Zimno
 Syn Naszego Kolegi po...
 GAL ANONIM
 Tragedia !
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
  • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
  • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
  • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
    Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
  • Dyskusje problemowe
     Tajne spotkanie w Sękoc...
     KŁ "Szarak" - swoi zara...
     OKRĘGOWE ZJAZDY DELEGAT...
     Czy kazdy może zostac Ł...
     Uchwała XXIV KZD PZŁ
     Mała Konstytucja PZŁ
     zarzad koła
     STATUT NRŁ
     MŚ zatwierdził statut P...
     Pawł Piątkiewicz - pyta...
     ŁOWCZY KRAJOWY - selekc...
     ORŁ
     14 kandydatów ?
     STEFAN TRACZYK RADA OCH...
     Katarzyna Sikora, pierw...
     NOWY ŁK
    Psy myśliwskie

    Brak wpisów w tym wydaniu
    Dziennik na gorąco
    Myśliwskie akcenty na kongresie autor: Stanisław Pawluk
    24 lutego 2019 r w Warszawie odbył się V Kongres OPZZRiOR. Jednym z poruszanych problemów była walka z groźną chorobą świń ASF, która przenoszona jest przede wszystkim przez dziki, które pierwsze zapadające na tę chorobę. Innym z poruszanych problemów było niewłaściwe funkcjonowanie Polskiego Związku Łowieckiego, dzierżącego monopol na prawo polowania i prawo do wykonywania polowania. Zrzeszenie to jest nękane wieloma zjawiskami patologicznymi, które powodują rosnący ostracyzm wobec myśliwych, a Ministerstwo Środowiska postrzegane jest jako nieudolne w sprawowaniu nadzoru nad PZŁ, co znalazło odbicie w wystąpieniu na zjeździe autora tej relacji.