Wtorek
23.02.2021
nr 054 (5686 )
ISSN 1734-6827
Komentarze czytelników
... do felietonów
18:40 Artur123Sądzę, że i tak należy podziękować ministerstwu, że stanęło na wysokości zadania i jak najpoważniej odpowiedziało Piotrowi Gawlickiemu na zadane przez niego pytania. A że odpowiedziało jak potrafiło, to całkiem inne zagadnienie.Tytuł:
Ministerstwo odpowiada nt. rozporządzenia
18:41 Artur123Odpowiedź na pytanie trzecie, Aleksander Brzózka – zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Komunikacji, rozpoczął w oryginale od słów:

„Pozyskanie w rozumieniu przepisów rozporządzenia obejmuje liczbę zwierząt łownych pozyskanych w drodze odstrzałów i odłowów oraz liczbę ubytków zwierzyny grubej powstałych z innych przyczyn niż odstrzał i odłów”.

Problem w tym, że „pozyskanie w rozumieniu rozporządzenia” nie powinno różnić się od pozyskania w rozumieniu ustawy Prawo łowieckie, a w niej – w art. 8a ust. 6 pkt 4 ppkt „e” i „f” oraz w ust. 8 – rzecz w miarę dokładnie jest opisana. Z mojego punktu widzenia inaczej, niż tłumaczy to pan Brzóska. Ale nie różnica zdań jest tu najistotniejsza (odnotować należy, że w tym punkcie poglądy panów Brzóski i Gawlickiego pokrywają się), a argumenty, jakich używa odpowiadający w imieniu ministerstwa. Dla pana Brzóski zagadnienie zamyka się wyłącznie w zapisie § 4 pkt 2 rozporządzenia, a o ustawie nawet nie wspomina. Zupełnie tak, jakby jej w ogóle nie było. W kontekście innych zagadnień, o ustawie wspomina wyłącznie dwa razy, przywołując jedynie art. 27 ust. 1 i 17.
Tytuł:
Ministerstwo odpowiada nt. rozporządzenia
18:43 Artur123Uwagi Piotra Gawlickiego podzielam. Jest mi smutno, że urzędowa, ministerialna odpowiedź jest na poziomie, który wzbudza takie czy inne, ale wyraźne kontrowersje. Aż strach teraz zwracać się z wątpliwościami do ministerstwa, bo po otrzymaniu odpowiedzi może ich być znacznie więcej, niż przed wysłaniem zapytania. Tytuł:
Ministerstwo odpowiada nt. rozporządzenia
18:44 Artur123Jak się domyślam, Piotr Gawlicki wysłał do ministerstwa zapytanie również w kwestii uprawnień podkładacza z psem podczas polowania indywidualnego. Pewnie za kilka dni nadejdzie odpowiedź. No i jak teraz rozpoznać – ministerstwo prawdę jak cyganka mówi, czy nie czując problemu zmyśla? Jedno jest pewne – interpretacja ministerialna, choć nie obowiązująca myśliwych i kół łowieckich, jaka by nie była (lepsza czy gorsza) – zachęca (powaga urzędu) i poniekąd usprawiedliwia stosowanie się do niej, gdyby w efekcie końcowym jednak okazała się do bani.
Tytuł:
Ministerstwo odpowiada nt. rozporządzenia
... do zdjęć
19:21 sumada
19:21 sumada
Wiedza i edukacja
 Polowanie na drapieżn...
Hyde Park Corner
 Tak sobie myślę
 Czy jest psychiatra n...
 Jak lewactwo przebrzy...
 Lewica, skrajna lewica
 Wstydliwe TEMATY
 Religiancki poryp vs ...
 naginaczu, misiaczku....
 Lewackie parcie na el...
 Strajk kobiet
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
09-05-18 10:22
Felek
02-08-15 16:22
sumada
Przepisy kulinarne

Brak wpisów w tym wydaniu
Dyskusje problemowe
 Wizerunek PZŁ przede ws...
 Diana Piotrowska w NFOŚ...
 blokowanie lowiska
 Sanitarne - wliczyć do ...
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia16.02.2021 - 22.02.2021
Redaktorzy pisząNiedziela 21.02.2021
Ministerstwo odpowiada nt. rozporządzenia autor: Piotr Gawlicki
Ponad dwa tygodnie temu w artykule Rozporządzenie i wnioski kół do śmieci wyraziłem swoje wątpliwości dotyczące Rozporzadzenia MKiŚ w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców. Wskazałem w nim kilka ewidentnych wad prawnych tego Rozporządzenia, naruszające zasady poprawnej legislacji i informowałem, że zwróciłem się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniami, na które udzielone odpowiedzi pozwoliłyby wyjaśnić powstałe wątpliwości. Pytań tych było sześć, a poniżej informacja, jaką uzyskałem w odpowiedziach na te pytania.

Pytanie pierwsze dotyczyło wskazania, jaki dzień należy przyjmować jako dzień "utworzenia" obwodu łowieckiego. Datą tą jest zgodnie z powszechnie przyjętą normą prawną data wejścia w życie uchwały o podziale województwa na obwody, bo dopiero wtedy można mówić, że obwody zostały utworzone. W odpowiedzi na to pytanie, czytamy:

Dniem utworzenia obwodu łowieckiego, (....) jest dzień ogłoszenia uchwały sejmiku województwa w sprawie podziału województwa na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do kategorii w dzienniku urzędowym województwa. Z tym dniem, tj. z dniem ogłoszenia uchwały w dzienniku, wchodzi ona do obrotu i porządku prawnego.

Prawnicy na pewno by się z tym nie zgodzili, bo do obrotu prawnego wchodzą akty prawne, które weszły w życie, ale zostawmy ten temat i zapoznajmy się z jeszcze jednym zdaniem odpowiedzi na to pytanie:

Dopiero wejście w życie uchwały daje podstawę do zawarcia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego pomiędzy wydzierżawiającym i kołem łowieckim.

więcej>>

Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Strzelectwo

  Brak wpisów w tym wydaniu
  Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  Budynek BPBK
  ul. Jana Uphagena 27 lok. 703
  80-237 Gdańsk

  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 23.02.2021
  Numer wydania:
  054 (5686 )
  ISSN 1734-6827
  Myśliwskie akcesoria
   Nowoczesne ubrania my...
   Buty z membraną Gore-...
   J a k i e o p o n y...
   6,5 Creedmoor taki eg...
  Ogłoszenia
  Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
  Psy myśliwskie

  Brak wpisów w tym wydaniu