Poniedziałek
15.10.2007
nr 288 (0806 )
ISSN 1734-6827
Co nowego o łowiectwie w sieci
 15/10/2007  Link  
 Poradnik Łowiecki - program komputerowy dla myśliwych
Co nowego w portalu
 15/10/2007  Link  
 Przydział zakwaterowania na polowanie gęsie w listopadzie
Redaktorzy piszą
Jak w Szwecji polują na łosie autor: Piotr Gawlicki
Na łosie w Szwecji polowałem w 2002 r. Od tego czasu co roku, mój przyjaciel Jerry namawiał mnie na ponowny przyjazd, bo ..."łosia jeszcze nie strzeliłeś".... W tym roku w końcu decyzja została podjęta. Zabieram żonę i syna, żeby zakwaterować się na tydzień 700 km na północ od Sztokholmu w domku wybudowanym specjalnie dla gości, przez Jerrego w okolicy miasteczka Asele. Jerry jest tam od niedawna członkiem 7 osobowego koła łowieckiego (jaktlag) i miał nadzieję, że pozostali członkowie zgodzą się na gościa podczas tegorocznego polowania na łosie. Jednak członkowie koła, stanowiący rodzinę z 86-letnim seniorem rodu nie chcieli obcego podczas ich polowania i mój wyjazd mógł zakończyć się zbieraniem grzybów i łowieniem ryb.
więcej>>
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
22-05-06 20:45
Olaff22 - Paweł Konopacki (MT) :-)
27-09-07 15:05
Step2
15-10-07 09:46
andrzej_
06-03-07 20:14
espoir
15-10-07 15:13
Hunter4036
15-10-07 17:15
maciek s.
Prawo w pytaniach
Pytanie:
Komisja rewizyjna złożyła wniosek o umieszczenie w porządku obrad punktu dot. oceny KR. Czy mógł poddać przedmiotowy wniosek po ocenę Walnego Zgromadzenie czy ma być umieszczony w porządku obrad?
Odpowiedź:
Zarząd nie jest uprawniony do merytorycznej oceny wniosku komisji rewizyjnej o umieszczenie wskazanego punktu do porządku obrad. Jeżeli zachowując procedury formalne KR zgłosi do zarządu wniosek o umieszczenie jakiegoś punktu w porządku obrad NWZ, to zarząd MUSI taki punkt do porządku obrad NWZ wstawić. Jeżeli tego nie zrobił naruszył statut i ZO PZŁ powinien uchylić uchwałę zarządu o przekazanie sprawy WZ.
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Przepisy kulinarne
 Noże do kuchni
 Łzy Konika Polnego ...
 Rudy rydz.
 Opieńka - czy aby j...
 Kanie
Komentarze czytelników
... do felietonów
15:05 cieniasWielkie i szczere gratulacje. Hasło "Szwecja" czy "Kanada", tak jak w przypadku przygody "janiego", rozpala od zawsze zmysły i budzi moje myśliwsko-wędkarskie emocje. Czytając, oczywiście o 6.00 rano codziennie byłem tam na stanowisku w oczekiwaniu na potężną dawkę adrenaliny. Gratuluję i zazdroszczę. Na marginesie, trochę w formie "pół-żartu", chcę podzielić sie refleksją o słuszności rygorystycznego przestrzegania obowiązku utrzymania broni i myśliwego w pełnej sprawności strzeleckiej, z oczywistych powodów. Obawiam się, że wśród moich znajomych, z których na szczęście, już tylko niektórzy, otwarcie potrafią wykpiwać potrzebę utrzymywania sprawności strzeleckiej broni i myśliwego, są tacy, którzy nigdy nie zapolują w Szwecji, poza innymi powodami, z tego powodu, że "obleją" egzamin strzelecki "na bank". Pozdrawiam. Tytuł:
Jak w Szwecji polują na łosie
15:11 Step2No ciekawie Panie Piotrze. Z Jerrym Killen-em polowałem w roku 1998 przez kilka dni w przecudnej scenerii zboczy Skandynawii. Niezapomniane wrażenia i niezapomniane chwile. Tak dla odmiany atmosfery PZŁ, sposób polowania i samodyscyplina szwedzkich myśliwych pozostanie do konca zycia niezapomnianym wspomnieniem... Ilosci ptactwa: kuraków na zboczach skalistych rumoszy i płn zboczy za kazdym krokiem w pierwszych dniach wprawiały w niemały "szok" trapera... a pracujacy elkhund czy greyhund do dzisiaj czasami przypomina swoje granie w tajdze północnej a to już dziewięć lat temu... Kilku z tych Przyjaciół-Szwedów dzisiaj jest po drugiej stronie, pozostała po nich w moim sercu pamięć i kilka pamiątek, którymi się wymienialiśmy w imię tej samej namiętności, jaką jest las i obcowanie z nim. Bylismy zakwaterowani na starej farmie Jerrego, tam się dobrze spało, tam sie interesujaco polowało.... DBTytuł:
Jak w Szwecji polują na łosie
... do zdjęć
00:19 KubaG gps - o co Ci chodzi ?
01:30 plex Gratulacje Łukasz! Robi wrażenie;-)
więcej>>
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Psy myśliwskie
   IV Międzynarodowy K...
   Jack Daniels VM wys...
   Biesiada-BIS Kroto...
   berneńczyk- poszuki...
   Wyniki konkursu wyż...
   Lepiej Tu:)))
   Masz Jagdterriera?-...
  Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia08.10.2007 - 14.10.2007
  Redaktorzy pisząŚroda 10.10.2007
  Czy tylko sprawa jednego lisa? cd. autor: Stanisław Pawluk
  Okazuje się, że nadany dość spontanicznie tytuł materiału z dnia 31.07.2007 "Czy tylko sprawa jednego lisa?" okazał się przewidujący. Aby obronić prezesa Okręgowego Sądu Łowieckiego w Białej Podlaskiej Stefana Karasińskiego, brać myśliwska gotowa jest uczynić wiele: zwłaszcza kłamać. Jak na etycznych myśliwych przystało!

  W dniu dzisiejszym otrzymałem postanowienie ORD w Białej Podlaskiej, w którym czytamy:

  Okręgowy Rzecznik Dyscyplinarny (...) w Białej Podlaskiej Kol. Waldemar Szpiler po rozpoznaniu Stanisława Pawluka z Dziennika Łowieckiego w Lublinie w sprawie zastrzelenia lisa w dniu 24 czerwca 2007 r. w obwodzie łowieckim nr. 15 w okresie ochronnym przez Stefana Karsińskiego tj. o przewinienie łowieckie z art. 53 pkt. 3 Prawa Łowieckiego popełnione na szkodę..........
  na zasadzie $18 ust. 1 Regulaminu postępowania dyscyplinarnego w PZŁ postanowił: odmówić wszczęcia dochodzenia dyscyplinarnego we wskazanej wyżej sprawie.

  Uzasadnienie:
  W dniu 24 czerwca 2007 r. o godz. 3.30 Stefan Karasiński odpisał swój pobyt na polowaniu indywidualnym w książce ewidencji pobytu myśliwych w obwodzie łowieckim nr, 15 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr. 18 Ponowa w Białej Podlaskiej. O godz 6.00 tego dnia skończył polowanie i odpisał w tej książce pozyskanie lisa. Lisa tego pozyskał, jak mi tłumaczył, zgodnie z decyzją Ministra Środowiska z dnia 12 stycznia 2007 r.zezwalającą na pozyskanie lisa w okresie ochronnym do badań naukowych. 24 czerwca 2007 r. była niedziela, Lecznica zwierząt - zakład Weterynaryjny był zamknięty. Stefan Karasiński odstawił lisa do miejsca zamieszkania lekarza weterynarii Jacka Martyniuka o godz. 21.00. Jacek Martyniuk lisa nie przyjął, bo stwierdził już rozkład gnilny i kazał tuszę lisa zakopać. Ze względu, że lis był pozyskany w dobrej wierze, a okoliczności sprawiły, że nie mógł być przyjęty do badań postanawiam jak na wstępie. Nie mniej muszę stwierdzić, że myśliwy decydujący się na strzał do lisa w okresie ochronnym musi przewidzieć wszystkie perypetie z dostarczeniem tuszy do Lecznicy Zwierząt w stanie nadającym się do badań.
  (Tekst pisma rzecznika oryginalny.)
  więcej>>

  OpowiadanieCzwartek 11.10.2007
  Proza łowieckiego żywota autor: ANDY
  Końcówka września, mokry jakiś i wietrzny, zimno i nieprzyjemnie. Pomimo przeciwności wybieramy się z przyjacielem w łowisko. Dojeżdżamy dość późno i po dokonaniu niezbędnych przygotowań jedziemy w uroczysko Jaworze. Ten fragment obwodu jest obiecujący w każdej porze roku. Część jego przylegająca do granicy z sąsiadami i pozbawiona dróg zawsze kryje nieznane. Samochód zostawiamy poniżej pomnika AK i stoimy jeszcze chwilę razem paląc i pogadując. Stanisław postanawia iść wzdłuż ramienia głębokiego potoku w kierunku poletka – tzw. dużego a ja postanawiam obejrzeć fragment łowiska poniżej tzw. małego poletka i przysiąść na ambonce na wieczór. Zanosi się znów na deszcz bowiem z góry leci mżawka. Z liści kapią grube krople co wywołuje stukanie na ściółce, dodatkowo wpadając za kołnierz irytację. Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu optyki, nigdy nic nie wiadomo...

  więcej>>

  Listy do redakcjiWtorek 09.10.2007
  Reportaż z wojażu autor: jani
  To się tak zaczęło:
  Przeczytałem opowiadanie Joe Starskiego z St. Catharines w Ontario pt. "Niedźwiedzie i ropa naftowa", zamieszczone w Łowieckim . Dodałem komentarz na poły liryczny. Reakcja z Kanady była tyle natychmiastowa, co niespodziewana.
  Joe napisał:
  07-02-2007 18:43 Jozef Starski "Jani" - powiem krótko...Wiem, że marzysz o jarząbku. Te marzenia możesz zrealizować bardzo szybko. Wykup bilet, wsiadaj w samolot w drugiej połowie września br., i bądź moim gościem przez tydzień. W tutejszej puszczy na pewno strzelisz jarząbka (Ruffed or Sharptailed Grouse). Niech Tobie kanadyjska puszcza też zapachnie żywicą. Pozdrawiam - Joe.
  więcej>>

  Strzelectwo
   Weekend strzelecki ...
   Najbliższa sobota -...
   Przypomninie o spot...
   Krakowskie ostatki.
  Dyskusje problemowe
   Czy można tak polować?
   Gumowe kule- podstawa p...
   Pozyskiwanie saren-kóz.
   i znowu wpisowe
  Hyde Park Corner
   Pies na polowaniu zbi...
   Brak lunet ?
   Co zrobić z lisimi sk...
   Refleksje po wojażu
   Kuropatwy
   kudłate myśli
   HUBERTUS w Kielcach
   Kurs
   Koszt kursu dla selek...
   Polowanie na Słowacji
   POTRZEBNA KREW DLA AG...
   "Legitymacja posiadan...
   smoła bukowa
   KWP kieruje na badani...
   Czy PiS "ruszy posady...
   "Strachy na Lachy"
  Myśliwskie akcesoria
   RWS Evo??
   Ustawianie lunety
   Herbertz z damastu-uw...
   Czoki do IŻ 27-EM raz...
   Jak oceniacie tą lune...
   Wabik CD
   Nóż
   Czoki do IŻ 27-EM-1C ...
   Co z Lapuą????
   RWS DK vs Lapua Natur...
   Ekonomiczna duża tere...
   Chromowane lufy
   Kolimator
   Jahti-jakt
   JAKA LUNETA MADE IN U...
   Lornetka Zeiss Conque...
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  ul Meissnera 1
  80-462 Gdańsk
  NIP 585-00-00-791
  Sąd Rejonowy w Gdańsku
  Wydz. XVI Gospodarczy
  KRS: 0000229167
  Kap. zakł. 51 500PLN
  tel: (058) 340-93-98
  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 15.10.2007
  Numer wydania:
  288 (0806 )
  ISSN 1734-6827
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Listy do redakcji
  Humor
  PORTAL
  Naczelny
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Amunicja
     Tarcze
     Zawody
     Liga
     Archiwum
     Prawo
     Przystrzelanie
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Konkurencje
     Optyka
     Prawidła
     Wawrzyny
  Polowania
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Sarnowice '05
     Połczyn 2005
     Wojcieszyce
     Sobótka
     Połczyn 2004
     Glinki
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
     Filatelistyka
     Falerystyka
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Aukcje
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Mapa