Wtorek
16.10.2007
nr 289 (0807 )
ISSN 1734-6827
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Listy do redakcji
Wiersze staropolskie III autor: jani
Czytając ten wierszyk zastanawiałem się, kto Autorowi tak się "przysłużył", że spłodził taki pamflet? Pewnie nie adresował go jednak do konkretnej postaci! Ja też nie przypisuję go personalnie, ot, tak zamieszczam dla poznania zamierzchłej poezji!!!

Nibyś osoba, cóż z tego, gdy mało
Do tej postaci rozumu się wlało.
Aniś ty mówca, ni działacz zupełny,
Pożytku jak z kozła: ni mleka, ni wełny.
więcej>>
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
16-10-07 05:23
Jozef Starski
22-05-06 20:45
Olaff22 - Paweł Konopacki (MT) :-)
04-07-07 20:09
=cheSter!
17-08-07 11:11
damiankuzdak
16-10-07 12:36
STRZAŁKA
16-10-07 12:40
STRZAŁKA
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Przepisy kulinarne
 Noże do kuchni
 Łzy Konika Polnego ...
 Rudy rydz.
Komentarze czytelników
... do felietonów
12:05 BOTANG"Test łosia" - jakie to proste: nie umiesz - nie polujesz. Ale możesz się nauczyć i zaliczyć test. Jeśli Ci się nie uda, to... "temu panu dziękujemy" - jesteś zbyt słabym strzelcem, żeby strzelać do zwierzyny! Masz cały rok na to, żeby poćwiczyć i nie stracić następnej szansy polowania na łosie... A u nas? Mamy wiele strzelnic, wyposażonych wręcz idealnie do przeprowadzania podobnych testów. I tak np.: "rogacz-lis" - wystrzelanie ustalonego limitu upoważniałoby do otrzymania zezwolenia na odstrzał indywidualny, a osiągnięcie odpowiedniego wyniku na "dziku w przebiegu" - do udziału w polowaniach zbiorowych. I tak co roku przed sezonem. A tymczasem... Zalecenia "organów" są ignorowane, a zarządzenia ZG nie mają żadnej mocy sprawczej. Bo co z tego, że trening strzelecki jest "obowiązkowy", skoro Zarząd Koła nie może wyciągnąć konsekwencji z nieudacznictwa swoich członków? Jakie znaczenie ma zaświadczenie o przystrzelaniu broni, wystawione przez "sędziego-instruktora", który sam nie umie strzelać i często nie wie, jak wygląda strzelnica, bo uprawnienia uzyskał po dwudniowym, teoretycznym kursie? Wydaje się, że w istniejącym porządku prawnym jedynym organem, który mógłby wyegzekwować treningi strzeleckie z prawdziwego zdarzenia jest Walne Zgromadzenie Członków KŁ. To ono bowiem ustala warunki wydawania zezwoleń na odstrzał i uczestnictwa w polowaniach zbiorowych w swoim łowisku. Pomyślmy o tym, żeby było logicznie, etycznie i przede wszystkim bezpiecznie. Pozdrawiam. Tytuł:
Jak w Szwecji polują na łosie
12:39 jaźwiec1965Wcale nie kadzę swojemu zarządowi ale w moim kole właśnie tak jest jak sugeruje Botang. W kwietniu przystrzelanie broni, do skutku bo nie będzie odstrzału. Natomiast we wrześniu strzelanie do biegnącego dzika, bo inaczej zbiorówki to tylko z pozycji naganiacza. Tytuł:
Jak w Szwecji polują na łosie
13:52 Step2"Test łosia" -dobry sprawdzian i posiadający odpowiedniki w Polsce. Właśnie "dzik" - idealnie, jak to opisuje BOTANG. Tylko, że czasami trudno jest wprowadzić do naszej rzeczywistości obowiązek opanowania sztuki strzelania do mknącego dzika. Co mamy kontr? Ano, ze lepiej potrenować w naturze... A strzelający dublety, nie daj Opatrzności moja jeszcze trypleta w dzikach na zbiorówce... O, to już może być powód do zawisci... Ale, wyjazdy uczą, uczą, uczą...... Tytuł:
Jak w Szwecji polują na łosie
14:44 MARSBOTANG z tego co pisze Piotr to nie jest tak jak piszesz: "Jeśli Ci się nie uda, to... "temu panu dziękujemy" - jesteś zbyt słabym strzelcem, żeby strzelać do zwierzyny! Masz cały rok na to, żeby poćwiczyć i nie stracić następnej szansy polowania na łosie..." lecz: "Strzelający może strzelać tak długo jak tylko chce, ale żeby strzelanie zaliczyć, musi mieć w danym dniu wykonane trzy serie bez żadnego pudła. Jak nie zaliczy trzech serii, może spróbować w następnych dniach i na dowolnej strzelnicy." Myślę że u nas gdyby strzelac do bólu to jakoś by to wiekszośc zaliczyła. W końcu egzaminy też jakoś zdają. Tytuł:
Jak w Szwecji polują na łosie
19:26 SpringAutorowi gratuluje przezyc i podoba mi sie ten "test losia", z jednej strony bezwzgledny warunek, z drugiej organizacyjnie dopracowana mozliwosc spelnienia tego warunku. W naszych warunkach, wazniejsza bylaby zaciekla dyskusja, kto mial prawo cos takiego zarzadzic, tak jakby to mialo wieksze znaczenie niz zdrowy rozsadek.Tytuł:
Jak w Szwecji polują na łosie
więcej>>
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Psy myśliwskie
   Szkolenie posokowcó...
   Poznań 2007
   Jack Daniels VM wys...
   Biesiada-BIS Kroto...
   Wyniki konkursu wyż...
  Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia08.10.2007 - 14.10.2007
  Redaktorzy pisząŚroda 10.10.2007
  Czy tylko sprawa jednego lisa? cd. autor: Stanisław Pawluk
  Okazuje się, że nadany dość spontanicznie tytuł materiału z dnia 31.07.2007 "Czy tylko sprawa jednego lisa?" okazał się przewidujący. Aby obronić prezesa Okręgowego Sądu Łowieckiego w Białej Podlaskiej Stefana Karasińskiego, brać myśliwska gotowa jest uczynić wiele: zwłaszcza kłamać. Jak na etycznych myśliwych przystało!

  W dniu dzisiejszym otrzymałem postanowienie ORD w Białej Podlaskiej, w którym czytamy:

  Okręgowy Rzecznik Dyscyplinarny (...) w Białej Podlaskiej Kol. Waldemar Szpiler po rozpoznaniu Stanisława Pawluka z Dziennika Łowieckiego w Lublinie w sprawie zastrzelenia lisa w dniu 24 czerwca 2007 r. w obwodzie łowieckim nr. 15 w okresie ochronnym przez Stefana Karsińskiego tj. o przewinienie łowieckie z art. 53 pkt. 3 Prawa Łowieckiego popełnione na szkodę..........
  na zasadzie $18 ust. 1 Regulaminu postępowania dyscyplinarnego w PZŁ postanowił: odmówić wszczęcia dochodzenia dyscyplinarnego we wskazanej wyżej sprawie.

  Uzasadnienie:
  W dniu 24 czerwca 2007 r. o godz. 3.30 Stefan Karasiński odpisał swój pobyt na polowaniu indywidualnym w książce ewidencji pobytu myśliwych w obwodzie łowieckim nr, 15 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr. 18 Ponowa w Białej Podlaskiej. O godz 6.00 tego dnia skończył polowanie i odpisał w tej książce pozyskanie lisa. Lisa tego pozyskał, jak mi tłumaczył, zgodnie z decyzją Ministra Środowiska z dnia 12 stycznia 2007 r.zezwalającą na pozyskanie lisa w okresie ochronnym do badań naukowych. 24 czerwca 2007 r. była niedziela, Lecznica zwierząt - zakład Weterynaryjny był zamknięty. Stefan Karasiński odstawił lisa do miejsca zamieszkania lekarza weterynarii Jacka Martyniuka o godz. 21.00. Jacek Martyniuk lisa nie przyjął, bo stwierdził już rozkład gnilny i kazał tuszę lisa zakopać. Ze względu, że lis był pozyskany w dobrej wierze, a okoliczności sprawiły, że nie mógł być przyjęty do badań postanawiam jak na wstępie. Nie mniej muszę stwierdzić, że myśliwy decydujący się na strzał do lisa w okresie ochronnym musi przewidzieć wszystkie perypetie z dostarczeniem tuszy do Lecznicy Zwierząt w stanie nadającym się do badań.
  (Tekst pisma rzecznika oryginalny.)
  więcej>>

  OpowiadanieCzwartek 11.10.2007
  Proza łowieckiego żywota autor: ANDY
  Końcówka września, mokry jakiś i wietrzny, zimno i nieprzyjemnie. Pomimo przeciwności wybieramy się z przyjacielem w łowisko. Dojeżdżamy dość późno i po dokonaniu niezbędnych przygotowań jedziemy w uroczysko Jaworze. Ten fragment obwodu jest obiecujący w każdej porze roku. Część jego przylegająca do granicy z sąsiadami i pozbawiona dróg zawsze kryje nieznane. Samochód zostawiamy poniżej pomnika AK i stoimy jeszcze chwilę razem paląc i pogadując. Stanisław postanawia iść wzdłuż ramienia głębokiego potoku w kierunku poletka – tzw. dużego a ja postanawiam obejrzeć fragment łowiska poniżej tzw. małego poletka i przysiąść na ambonce na wieczór. Zanosi się znów na deszcz bowiem z góry leci mżawka. Z liści kapią grube krople co wywołuje stukanie na ściółce, dodatkowo wpadając za kołnierz irytację. Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu optyki, nigdy nic nie wiadomo...

  więcej>>

  Listy do redakcjiWtorek 09.10.2007
  Reportaż z wojażu autor: jani
  To się tak zaczęło:
  Przeczytałem opowiadanie Joe Starskiego z St. Catharines w Ontario pt. "Niedźwiedzie i ropa naftowa", zamieszczone w Łowieckim . Dodałem komentarz na poły liryczny. Reakcja z Kanady była tyle natychmiastowa, co niespodziewana.
  Joe napisał:
  07-02-2007 18:43 Jozef Starski "Jani" - powiem krótko...Wiem, że marzysz o jarząbku. Te marzenia możesz zrealizować bardzo szybko. Wykup bilet, wsiadaj w samolot w drugiej połowie września br., i bądź moim gościem przez tydzień. W tutejszej puszczy na pewno strzelisz jarząbka (Ruffed or Sharptailed Grouse). Niech Tobie kanadyjska puszcza też zapachnie żywicą. Pozdrawiam - Joe.
  więcej>>

  Myśliwskie akcesoria
   Osadzenie pocisku a c...
   DOCTER 2,5-10x48
   RWS Evo??
   Ustawianie lunety
   Herbertz z damastu-uw...
   Czoki do IŻ 27-EM raz...
   Jak oceniacie tą lune...
   Czeski montaż
   Wabik CD
   Co z Lapuą????
   RWS DK vs Lapua Natur...
   zakup kniejówki
   ambona aluminiowa-gdz...
   Kolimator
   JAKA LUNETA MADE IN U...
   Lornetka Zeiss Conque...
  Strzelectwo
   czy są jeszcze jaki...
   Przemyślenia strzel...
   Najbliższa sobota -...
   PUCHAR DZIADKA -STA...
  Dyskusje problemowe
   Ważność kalendarza polo...
   Czy można tak polować?
   Gumowe kule- podstawa p...
   Pozyskiwanie saren-kóz.
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Listy do redakcji
  Humor
  PORTAL
  Naczelny
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Amunicja
     Tarcze
     Zawody
     Liga
     Archiwum
     Prawo
     Przystrzelanie
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Konkurencje
     Optyka
     Prawidła
     Wawrzyny
  Polowania
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Sarnowice '05
     Połczyn 2005
     Wojcieszyce
     Sobótka
     Połczyn 2004
     Glinki
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
     Filatelistyka
     Falerystyka
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Aukcje
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Mapa
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  ul Meissnera 1
  80-462 Gdańsk
  NIP 585-00-00-791
  Sąd Rejonowy w Gdańsku
  Wydz. XVI Gospodarczy
  KRS: 0000229167
  Kap. zakł. 51 500PLN
  tel: (058) 340-93-98
  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 16.10.2007
  Numer wydania:
  289 (0807 )
  ISSN 1734-6827
  Hyde Park Corner
   gęsie polowania
   Gdzie są dziki z tamt...
   Pojedynek
   Witam
   meostar R 1 7na56 po...
   odstrzal psow na polo...
   wybawca nadchodzi
   20-21 X w Poznaniu
   Pies na polowaniu zbi...
   Brak lunet ?
   Co zrobić z lisimi sk...
   Refleksje po wojażu
   Kuropatwy
   POTRZEBNA KREW DLA AG...
   "Legitymacja posiadan...
   smoła bukowa