Piątek
25.01.2008
nr 025 (0908 )
ISSN 1734-6827
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia14.01.2008 - 20.01.2008
Redaktorzy pisząPiątek 18.01.2008
Przypadek najlepszym detektywem autor: Stanisław Pawluk
Kłusownictwo wykonywane przez myśliwych nie należy do rzadkości. Wykrycie sprawcy takiego czynu nie jest proste w sytuacji, gdy myśliwy ma pozwolenie na odstrzał i strzela legalnie. Strzelona sztuka nie jest następnie nigdzie wykazywana i znika, a ten pseudo-myśliwy jedzie do lasu po następną.

W okręgu lubelskim tajemnicą poliszynela jest to, gdzie do niedawna jeszcze znajdował się „bank łbów”, w którym można było za stosowną opłatą wymienić nie pasujące do oceny poroże rogacza, czy jelenia byka. Nie jest tajemnicą, które z najbardziej elitarnych kół, jednorazowo po polowaniu dewizowym, zakupiło tam 10 wybranych odpowiednio łbów, które na wycenie nie budziły żadnych wątpliwości. Bezkarność takich i innych czynów wynika – jak twierdzą myśliwi - z nieżyciowych przepisów prawnych, luk w rozporządzeniach, a także z faktu, że pełnienie funkcji kontrolnych przez zarząd okręgowy PZŁ jest fikcyjne i z nastawieniem udowodnienia, że krytykujący nieprawidłowości nie mają racji. O systemie wymiaru (nie)sprawiedliwości łowieckiej nie wspominając. Zasada w takich przypadkach jest prosta: swojemu wolno więcej, a najwięcej funkcyjnym. Czy tak będzie także i w tym przypadku? Poznajmy wpierw fakty.

więcej>>

FelietonŚroda 16.01.2008
Stawy autor: Pieter_81
Gołoledź i lekko prószący śnieg znacznie spowalniały samochód, chodź w nocy na drodze ruch był znikomy. Opuszczając miejskie zabudowania, Czakra instynktownie wyczuwała zbliżające się polowanie – już nie leżała spokojnie na tylnym siedzeniu, tylko stojąc cicho popiskiwała. Dziś po raz ostatni w sezonie mieliśmy stanąć nad suchymi już stawami, by zakłócić swą obecnością przelot na żerowiska kilkuset „spóźnionym” zbożówkom, które pomimo przymrozków nadal nocowały na niezamarzającym błocku.
więcej>>

Listy do redakcjiWtorek 15.01.2008
Selekcja kozłów – po sezonie. autor: sumada
Minął już sezon polowania na kozły. Jest to dobry czas aby zastanowić się nad tym, czy cele hodowlane realizujemy prawidłowo. Co jakiś czas ustalane są nowe zasady selekcji. Równocześnie trwają dyskusje o celowości tej selekcji. Ale jest pytanie, jak ta selekcja jest właściwie realizowana. Selekcja zwierząt domowych jest zdecydowanie łatwiejsza. Wybiera się rodziców dla przyszłego pokolenia i już. Wśród zwierzyny łownej nie jest już to taka prosta sprawa. W przypadku kozłów polega na eliminacji z łowiska rogaczy spełniających określone kryteria. Ale tak naprawdę to istotniejsze jest jaka grupa rogaczy zostanie ojcami przyszłego pokolenia. I czy są to rzeczywiście te rogacze, które chcielibyśmy obdarzyć tym zadaniem. Tego niestety nie wiemy. I nie bardzo wiadomo jak się tego dowiedzieć. O ile jeszcze przy sarnie polnej można wyobrazić sobie wykonanie zdjęć kozłów z danego obszaru przed okresem polowań. Później można porównać ten zbiór z parostkami kozłów pozyskanych i zobaczymy jakie kozły zostawiliśmy. Mało precyzyjne i niewygodne w wykonaniu ale zawsze coś. Przy sarnie leśnej jest to raczej niemożliwe.
więcej>>

Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
25-01-08 12:31
maciek s.
25-01-08 14:37
jakub354
12-01-08 18:14
lukasz38
12-01-08 18:03
lukasz38
25-01-08 20:11
Robi19
09-01-08 15:57
i.r.
Hyde Park Corner
 Ostoja.
 Witam
 PROŚBA O POMOC!!
 w intencji kol. Andrz...
 Przypomnienie !
 1 % do odpisu !!!
 Potrzebne zdjecia
 ZŁOM
 Wszędobylski plastyk
 Minister Środowiska
 Piotrze Gawlicki
 ...dalej ku przestrod...
 Uczcijmy pamięć ofiar...
 Odeszli
 Nowe pokolenie...
Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
ul Meissnera 1
80-462 Gdańsk
NIP 585-00-00-791
Sąd Rejonowy w Gdańsku
Wydz. XVI Gospodarczy
KRS: 0000229167
Kap. zakł. 51 500PLN
tel: (058) 340-93-98
Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 25.01.2008
Numer wydania:
025 (0908 )
ISSN 1734-6827
Psy myśliwskie
 Wyzeł niemiecki - w...
 Myśliwy do ułożenia...
 Ścieżka czyli jak t...
 "Panie Wojtku miał ...
 Dla milośników łajki
 co ja mam zrobic
 Reproduktor Mały Mu...
 Czy to jest takie s...
 Pies mysliwski
 Foksterier szuka do...
 Welsha oddam.
 Łajka - historia
 Węgierka odebrana.....
 Polujące psy
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Listy do redakcji
Humor
PORTAL
Naczelny
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Amunicja
   Tarcze
   Zawody
   Liga
   Archiwum
   Prawo
   Przystrzelanie
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Konkurencje
   Optyka
   Prawidła
   Wawrzyny
Polowania
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Sarnowice '05
   Połczyn 2005
   Wojcieszyce
   Sobótka
   Połczyn 2004
   Glinki
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
   Filatelistyka
   Falerystyka
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Aukcje
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Mapa
Dyskusje problemowe
 "Miejscowi"
 Pozyskanie - obłuda czy...
 KOZŁY KONKURSOWE
 pieczontka
 łowiska komercyjne - za...
 LOCHY, LOCHY....
Przepisy kulinarne
 Szynkowar
Myśliwskie akcesoria
 Aktywne ochronniki sł...
 Benelli Argo
 Modele lunet Zeiss
 proch
 Luneta Kettner 3-12x5...
 Broń na fotografii.
 Czeskie dubeltówki
 swarowski z6i - usa
 Wabik na lisa.
 winchester select ene...
 Montaż do 9,3 x 74R
 Montaż do ZKK-600
 cz 550 fs
 Amunicja MATCH 300 W...
 Vierling
 Przywabiacz lisów
 sila odrzutu
 9.3x62 amunicja
 Wabiki na cieczke lisa
Redaktorzy piszą
Czy w ZG PZŁ są ludzie kompetentni? autor: Piotr Gawlicki
Zarząd Główny Polskiego Związku łowieckiego stanowią trzy osoby: dr Lech Bloch - przewodniczący, Łowczy krajowy, prof. Zygmunt Jasiński - członek Zarządu i bez tytułu naukowego Zbigniew Boniuszko. Tym osobom powierzyliśmy, poprzez decyzje naszych przedstawicieli do Naczelnej Rady Łowieckiej, m.in. nadzór nad zarządami okręgowymi, dzieki czemu mogą oni kontrolować uchwały zarządów okręgowych i WZ kół, na zgodność z prawem i Statutem PZŁ. Tak odpowiedzialne zadanie nie mogłoby być realizowane, gdyby ZG nie miał wsparcia prawnego, które realizują dla niego prawnicy Marek Duszyński, Marcin Pasternak i Bogumił Wójcik. A jak realizują? Poniżej można się o tym przekonać. Wrócimy do sprawy Romana K., który przez niekompetencję organów koła, Zarządu Okręgowego w Opolu i teraz właśnie Zarządu Głównego PZŁ, pozbawiony już jest przez okres 3,5 roku praw członkowskich w swoim kole.

W dzienniku z dnia 22 czerwca br. opisałem powtórne wykluczenie z KŁ „Bażant” w Prudniku Romana K. Powtórne, bo po pierwszym wykluczeniu, Roman K. zwrócił się do Zarządu Głównego, żeby ten w trybie nadzoru uchylił uchwałę ZO PZŁ w Opolu wraz z poprzedzająca ją uchwałę walnego zgromadzenia KŁ „Bażant”, ponieważ zastosowana przez koło i zaakceptowana przez ZO PZŁ procedura wykluczania była niezgodna ze Statutem PZŁ. Zarząd Główny swoją uchwałą Nr 14/2006 przyznał rację Romanowi K. i w uzasadnieniu tej uchwały, uchylającej uchwałę ZO PZŁ w Opolu, wskazał wszystkie uchybienia formalne, które nakazywały przywrócić Romanowi K. członkostwo w KŁ „Bażant” w Prudniku. Marna to jednak była nauka tak dla zarządu tego koła, jako i dla ZO PZŁ w Opolu, bo w zainicjowanej przez zarząd KŁ „Bażant” powtórnej procedurze wykluczania Romana K. z koła, popełniono te same błędy co za pierwszym razem. Nic więc dziwnego, że Roman K., pismem z dnia 30 lipca 2007 r. zwrócił się do ZG PZŁ z prośbą o zajęcie się w trybie nadzoru, jego powtórnym wykluczeniem z koła.
więcej>>
Komentarze czytelników
... do felietonów
16:22 fenekLowczy Czarnecki-czyli ostatni? zajazd zbrojny na Podlasiu. Podobno poszło już zawiadomienie do odpowiednich instytucj w celu dokładnego zbadania tej sprawy. Może będzie w konsekwencji o jednego BARONA mniej. Jak donosi Wojciech K. z "Dąbrowy", ten moralny i myśliwski autorytet został specjalnie zaproszony przez Sacharuka do uświetnienia kolejnej próby wykluczenia Tomasza R. z koła. Jeszcze myśliwi z "Dąbrowy" nie dowiedzieli się kto zapłacił za przegrany proces i apelację od wyroku, a już będą sięgali ponownie do własnych kieszeni w imię zaspokojenia chorych ambicji swego prezesunia, w przypadku przegłosowania, zgodnie z żądaniem Antosia, wykluczenia kolegi. Nie na darmo Antek ustalił termin NWZ w dzień powszedni na 17 po południu na wsi. Liczy na to że większość myśliwych z Białej Podlaskiej nie dojedzie bo pracują, natomiast zaufani zwolennicy przyjęci do koła przez Sacharuka w ostatnim czasie (ok.10 ), dotrą niezawodnie z Terespola odległego od miejsca NWZ ok. 10 km. Łowczy Czarnecki ma być moralnym gwarantem z ramienia ZO, prawidłowości wy....nia niewygodnego kolesiowi myśliwego. Taki autorytet! A jaki odważny! Na obcym terenie, w lesie, w nocy, z bronią, bohatersko ścigał myśliwego polującego na własnym obwodzie. Ile to wymagało pogardy dla śmierci i samozaporcia! Podziwu godne! O zachwycie i uwielbieniu nie wspomnę! Gratulacje składaliby z pewnością Karasiński, Sacharuk, Mączyński, Szpiler, Laszuk, ale skromny Czarnecki uciekł. Zapadł się pod ziemię, odnalazł się dopiero węsząc "krew" w "Dąbrowie". D.B.Tytuł:
Koło specjalnej troski
więcej>>
Strzelectwo
 Bedding
 Podpórka pod kolbę
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  Prawo w pytaniach
  Pytanie:
  W wyniku kolizji ze zwierzyną na drodze krajowej, poszkodowany żąda od koła łowieckiego odszkodowania powołując się na art.11 ust.2 pkt 8 Prawa łowieckiego. Czy jest to podstawa do wypłaty odszkodowania?
  Odpowiedź:
  Proszę zapoznać się z odpowiedzią na podobne pytanie. Art.11 ust.2 pkt 8:
  ..."8. ochrony zwierzyny przed zagrożeniem ruchu pojazdów samochodowych na drogach krajowych i wojewódzkich"... to zadanie dla projektantów i zarządców dróg, a nie koła łowieckiego. Prawo łowieckie szczegółowo określa, kiedy istnieje odpowiedzialność koła (zarządcy obwodu).

  więcej>>
  Ogłoszenia
  Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu