Czwartek
07.02.2008
nr 038 (0921 )
ISSN 1734-6827
Redaktorzy piszą
Okapa zawinił - Sekułę powiesili! autor: Stanisław Pawluk
Okręg lubelski został w ostatnim okresie przegoniony w ilości kontrowersyjnych poczynań kół i organów okręgowych przez okręg bialski. Nie na długo. Pokazał się szerszej publiczności nowy „pretorianin” Zenon Okapa, prezesa Koła Łowieckiego nr. 40 „Nemrod” w Krzczonowie. Zenon Okapa rozpoczął właśnie krucjatę, która w roku jubileuszu 60-lecia jego koła, bez wątpienia zarówno kołu jak i okręgowi dostarczy wiele złej sławy.”


Błyskawiczny łowiecki awans

Zenon Okapa jako wysokiej rangi policjant, kiedyć milicjant, jest „kimś” w środowisku. W fakcie, że pełnił funkcje z-cę komendanta KM w Lublinie myśliwi upatrują łatwość uzyskania członkostwa w kołach łowieckich. Został członkiem KŁ nr 17 „Jeleń” w Żółkiewce i nr 67 „Krogulec” w Lublinie. Szybko jednak atmosfera wokół niego w KŁ „Jeleń” zaczęła się zagęszcza, od momentu kiedy zarząd koła nie był w stanie opanować ilości ubywającej z łowisk zwierzyny. Przyczyną tego członkowie koła upatrywali w działaniach Zenona Okapy. Sprawa niewłaściwego rozliczania się ze znaczników, brak przychodów z punktu skupu, w którym Zenon Okapa odstawiał zwierzynę stała się powodem wielu niesnasek w kole z udziałem ZO w Zamościu, ORD, policji, prokuratury i sądu powszechnego. Jak to zwykle bywa z przestępstwami łowieckimi, dowody okazały się zbyt słabe, aby uzyskać wyrok skazujący, co w stosunku do tak wpływowej osoby jaką był Zenon Okapa byłoby raczej czymś niezwykłym, nawet przy złapaniu za rękę. Podejrzewany o liczne odstrzały dokonane bez rozliczania się z kołem Zenon Okapa wyszedł z niezliczonych ilości postępowań bez wyroków skazujących. Członkowie koła wiedzieli jednak „swoje” i nie czekając na zakończenie procesów sądowych, wydali własną ocenę sytuacji i zaczęli się domagać usunięcia Zenona Okapy z koła. Wyczuwając atmosferę Zenon Okapa sam poprosił o skreślenie z listy członków. Tzw. "lewe odstrzały" w tamtym czasie były tajemnicą poliszynela, a u prowadzącego punkt skupu dziczyzny "Elite Expeditions" bez ograniczenia można było zaopatrzyć się w wyroby garmażeryjne z dziczyzny, części półtusz czy łby kozłów na podmianę, gdy strzeliło się nieodpowiedniego "selekta".
więcej>>
Przepisy kulinarne

Brak wpisów w tym wydaniu
Myśliwskie akcesoria
 Noże red deer
 RWS TIG 7*64
 Kaliber do automatu?
 Kaliber do automatu?
 Bock turecki DIANA
 zh 308
 Która MEGA w .308w??
 Gdzie można zobaczyć ...
 Uszkodzenie lunety
 Amunicja HPC
 stojak "z innej stron...
 243win elaboranci.
 Jaki kaliber ???
 Witam i pytam.
 Poprawiamy skupienie ...
 Jaką broń?????
 Tikka T3 syntetyk czy...
 Broń odprzodowa
 blaser R93
 Luneta NIKON MONARCH ...
 zestaw na całe życie
 Swarovski Z6i 2-12X50...
 CZ550 VARMINT LAMINAT...
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Strzelectwo
 Giżycko
 Mistrzostwa Europy ...
 Co z BAŁWANKAMI ?:)
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Humor
PORTAL
Naczelny
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce
   Sobótka
   Glinki
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
   Filatelistyka
   Falerystyka
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Aukcje
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Mapa
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia28.01.2008 - 03.02.2008
  Redaktorzy pisząPoniedziałek 28.01.2008
  Pierwszy Bialski Cyrk Łowiecki autor: Stanisław Pawluk
  Nikt w Polsce nie bierze sobie za nic opinii własnego środowiska, tak ja kierowana przez Aleksandra Witt Kompę Okręgowa Rada Łowiecka oraz kierowany przez Romana Laszuka Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej. Organy te do chwili obecnej nie znalazły recepty na falę coraz bardziej narastających afer w okręgu.

  Na światło dzienne wychodzi z ukrycia system wzajemnych uzależnień i powiązań, mający wpływ na to, że jedni mogą korzystać z większych praw, a inni mogą jedynie potulnie przytakiwać. Do najpilniej strzeżonych, choć nieudacznie, tajemnic łowczego okręgowego jest min. to, ile zarobił prywatny tartak członka ZO w Białej Podlaskiej Jana Czarneckiego na dostawach materiału do budowy strzelnicy, czy jaki był udział w tym przedsięwzięciu członka Rady Okręgowej Antoniego Sacharuka. Jakiegokolwiek zagadnienia nie dotknąć, wszędzie jest coś do ukrycia, na wołowej skórze by nie spisał. Prawdopodobnie z faktu, iż Biała Podlaska do niedawna była jednym z większych garnizonów lotnictwa wojskowego, wynika rozpowszechniająca się w rezultacie tych licznych skandali w środowisku myśliwych, ironiczna nazwa tego „zasłużonego” dla wizerunku łowiectwa okręgu: Pierwszy Bialski Cyrk Łowiecki.

  więcej>>

  FelietonŚroda 30.01.2008
  Moskwa - Odessa autor: Alej.....
  No i, w końcu, wybrałem się na wyczekiwane, jak co roku, byki. Odstrzał przeleżał w szufladzie już prawie miesiąc, gdy, po jednym nieudanym podejściu, znów mnie naszło. Znów, bo raz, gdy byki nieśmiało porykiwać zaczynały a zakontraktowany dewizowiec do nas jechał, już chciałem...
  Wnet, zajeżdżając do łowczego - żeby wypisać się w książce jak należy - okazało się, że nie byłem, przynajmniej ja, przygotowany na majestatyczne: odstrzał na jelenie wstrzymany!
  Na nasze - bo i Janek chciał pójść za bykiem - głupie najwyraźniej miny usłyszeliśmy, że możemy sobie, przecież, na „siedemnastkę”, na kaczki, jak kilku już dziś wcześniej kolegów, pojechać.
  Na kaczki...??? Ale co nam po kaczkach gdy my chcieliśmy na byka...
  Posiedzieliśmy więc chwilę pod gruszą łowczego, życząc połamania naszemu dewizowcowi co to, ze dwa tygodnie temu zapowiedziany, dziś akurat zjechał. Na proponowane wodne ptactwo, jakoś, nam się przeflancowywać nie chciało. Być może w myśl powiedzenia „idziesz na zwierza nie strzelaj do pierza” a może tylko z braku wyżła jakiego pod ręką? No, nie wiem. Dziś już nie wspomnę ale, tak czy siak, my dziś chcieliśmy na jelenie. I na nic innego!

  więcej>>

  OpowiadanieWtorek 29.01.2008
  Uncas, Uzik... autor: Jozef Starski
  Uncas, Uzi, Uzik – pod takimi imionami występuje jedyny w Kanadzie męski przedstawiciel psów rasy gończy polski. W takiej kolejności następowała ewolucja jego imienia. Dziś reaguje na każde z powyższych, ale przyjęliśmy ostatnio nazywać go Uzik, bo jest to niesamowity „łob-uzik”.

  U kanadyjskiego weterynarza zarejestrowany jest jako Uncas z rasy Polish Hunting Dog. Nie znam okoliczności w jakich doszło do oficjalnego nazwania tej rasy w języku angielskim, ale wyznaję, że jest to nie najlepsze określenie. Byłem przygotowany, że będzie ta rasa nazywać się w języku angielskim Polish Scent Hound, bo tak ją już nazywano przed oficjalną, międzynarodową rejestracją. Była to bardzo trafna nazwa, odzwierciedlająca cechy psów tej rasy. A tu w końcu, po dużym nadymaniu się... polski pies myśliwski. Kto na to pozwolił i dlaczego przystał? Teraz, jeśli ktoś zechce dosłownie tłumaczyć z angielskiego na polski, a nie będzie znawcą ras, to nazwie go na pewno nie gończy, a tylko polski pies myśliwski. Zostawmy jednak w spokoju wielkie międzynarodowe gremia hodowców z ich niezrozumiałą „pieską polityką”, a przejdźmy do samych piesków, a szczególnie zwróćmy uwagę na jednego urwisa – mojego Uzika.

  więcej>>

  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  ul Meissnera 1
  80-462 Gdańsk
  NIP 585-00-00-791
  Sąd Rejonowy w Gdańsku
  Wydz. XVI Gospodarczy
  KRS: 0000229167
  Kap. zakł. 51 500PLN
  tel: (058) 340-93-98
  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 07.02.2008
  Numer wydania:
  038 (0921 )
  ISSN 1734-6827
  Komentarze czytelników
  ... do felietonów
  01:57 Wiesław NitkaPo przeczytaniu artykułu muszę stwierdzić, że podstawowa zasada braku odpowiedzi jako formy najlepszej odpowiedzi(bezpiecznej) ze względu na częstość jej udzielania zasługuje już na wpisanie do Statutu naszego Zrzeszenia jako swoistej instrukcji postępowania awaryjnego. Po tym zabiegu nasze organy będą mogły swobodnie i obszernie podać swoje stanowisko praktycznie w każdej sprawie zgodnie z literą prawa jaką sobie same stworzą. Po co nam konstytucja? Kodeksy? My mamy własne przepisy i choćby "sąd - sądem to sprawiedliwość musi być po naszej stronie". Jeśli ta koncepcja odpowiada głosujcie na milczenie - to ono jest złotem złomem nagradzane. Dla tych co mówią i piszą inne nagrody przygotowano. A wszystko to w atmosferze bratniego Darz Bór!!! Pozdrawiam WN.Tytuł:
  Rzecznicy i sądy na cenzurowanym
  13:40 zxcvbCzytając te forum nie wiem czy się śmiać czy płakać redaktor pisze stronniczy artykuł a garstka inaczej myślacych aż pieje z zachwytu i pisze trzecią prawdę /czyli g. prawda/ byłem na zebraniu Dąbrowy i mój wniosek jest jeden to co myśliwi mówili przekonało mnie tylko do jednej rzecy że trzeba głosować za wykluczeniem kolegi z koła. Dlaczego- ano dlatego że obrońcy nie dyskutowali z faktami tylko twierdzili że coś tam było ale przecież zawsze czy podobnie bywało stawiający zarzuty podtrzymali swoje zdanie a obrońcy to byli myśliwi którzy zarządzali w kole przed kolegą Antonim a jak zarządzali to opinia biegłego rewidenta najlepiej o tym swiadczy /też kolegi z koła człowieka powszechnie szanowanego/dzisiaj Ci ludzie twierdzą że za ich czasów przekrętóww kole nie było tylko dlaczego kolo miało tak marne zasoby finansowe /dzisiaj jest to duży prawie 10-krotny wzrost stanu kasy/a przecież jest demokracja komu nie pasuje koło to ma drogę wolną jest to stosunek 34-15 jak koledzy chcecie to droga wolna a w innych kołach nikt was się nie będzie czepiał bo was nie znają pogadajmy jak poznają. Po tym wszystkim chciałbym skonkludować wszyscy z Dąbrowy /34/ razem z Łowczym Okręgowym i członkami Zarządu Okręgowego uwzieli się na biednego wykluczonego i jego kumpli jednak pamiętajcie że ten co ryje-- noży i was podpuszcza na Okręgowy Zarząd PZŁ to kiedyś tak samo rył pod swoimi przełożonymi. W polowaniu powinna być przyjemność w obcowaniu ze zwierzyną w łowisku i zadowolenie z przebywania z kolegami w kole i tak chcę żeby było Darz BórTytuł:
  Pierwszy Bialski Cyrk Łowiecki
  więcej>>
  Dyskusje problemowe
   18 lat
   S Y S T E M - ale, j...
   Czy jest możliwe?
   Wpadka mysliwego, czy w...
   promesa na rodzaj broni
   Pytanie 985
   LOCHY, LOCHY....
  Psy myśliwskie
   Jagi - kolejno odli...
   warsztaty psów myśl...
   Jakiego psa kupic??...
   Lisiarze!!!
   Taka polska tradycja
   Łajka a reszta świa...
   Ilu nas jest na por...
   Jak karmić psa?
  Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  07-02-08 00:01
  Nemi
  06-02-08 23:47
  Jacek322
  04-02-08 11:20
  leszek kowalski
  07-02-08 13:05
  Kowal_11
  07-02-08 11:01
  Zygmunt W
  06-02-08 00:12
  speed77
  Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  Hyde Park Corner
   Kolega Wajrak... nawe...
   Gęsi ciągno?czyżby wi...
   Regresja lisa???
   Zgineły w męczarniach
   egzamin w zo Siedlce
   Daniel - nowa krew
   O jeleniach....
   kurs selekcjonerski
   witam
   Witam
   Polska - Czechy
   Za i przeciw GMO
   Okolice gm Kampinos
   Zdjęcia dzików
   Tasiemiec bąblowcowy ...
   Karabin ... ?? :/