Niedziela
13.05.2018
nr 133 (4669 )
ISSN 1734-6827
Otwarta trybuna
LIS CZYŚCI LAS autor: BartOn
Koło Łowieckie LIS w Lubartowie w sobotę 5 maja 2018 zorganizowało wspólnie z dyrekcją Szkoły Podstawowej w Katarzynie Gmina Michów oczyszczanie lasu ze śmieci. Jak co roku dzieci i młodzież odpowiedziały na zaproszenie do sprzątania bardzo licznie, bo w liczbie niemal 30 uczniów. Po sygnale "Zbiórka Myśliwych" odegranym przez zespół sygnalistów "LISIE ECHO", Prezes Lech Benet powitał wszystkich uczestników, a Łowczy Sławomir Dudziak przedstawił program i szczegóły techniczne akcji sprzątania.

Następnie dzieci w kilkuosobowych zespołach z myśliwymi, nauczycielami i opiekunami udały się do pobliskich lasów zbierać śmieci, a myśliwi opowiadali im o łowiectwie, przyrodzie, zwierzętach i ekologii. W tym samym czasie czterech myśliwych ustawiło nieopodal szkoły lizawkę i podsyp bażanci, dzięki którym młodzież podczas lekcji przyrody ma dokarmiać dziko żyjącą zwierzynę.

Po kilku godzinach zwieziono śmieci na wyznaczone miejsce i zorganizowano ognisko z pieczonymi kiełbaskami dla wszystkich uczestników akcji, podczas gdy pieczono kiełbaski Łowczy Koła przeprowadził quiz przyrodniczy i rozdawał odblaski z logo Koła Łowieckiego LIS, a Kol. Paweł Wójtowicz grą na gitarze i śpiewem umilał czas. Na zakończenie sygnaliści zaprezentowali kilka sygnałów i opowiedzieli o ich znaczeniu. Trzeba przyznać, że młodzież z roku na rok coraz chętniej bierze udział w przedsięwzięciu, przez które uczą się poszanowania przyrody i poznają czym jest łowiectw, a robią to w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Trzeba nadmienić, że dzięki tym akcjom w okolicznych lasach jest coraz czyściej i prawie
nie zauważa się nowych "dzikich wysypisk", aczkolwiek problem ten nie zniknął całkowicie, w więc cała nadzieja w edukacji młodego pokolenia.

Kronika fotograficzna akcji KŁ LIS w Lubartowie niżej.