Wtorek
27.07.2021
nr 208 (5840 )
ISSN 1734-6827
Otwarta trybuna
Dydaktyczno-integracyjny wyjazd do Rezerwatu „Bór” autor: Redakcja portalu
Choć mało kto wierzył, że uda nam się po powrocie ze zdalnego nauczania wyjechać na wycieczkę, to jednak… udało się! Idealnym miejscem do wyjazdu, który odbył się 14-go czerwca 2021 r., okazał się Rezerwat „Bór” w Nadleśnictwie Głogów Małopolski. Celem wycieczki była przede wszystkim integracja zespołów klasowych. W trzech grupach, pod opieką wychowawców wyruszyliśmy autokarem do rezerwatu. Choć pokonywaliśmy różne szlaki ścieżki dydaktycznej, poznając na kolejnych przystankach faunę i florę tego miejsca, to ostatecznie dotarliśmy do celu wycieczki, którym była Strzelnica Myśliwska. Każdą grupę przywitał Łowczy Okręgowy – Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Rzeszowie pan Marcin Hendzel oraz Przyjaciel naszej szkoły – myśliwy pan Mieczysław Struzik. Uczestnicy zostali zaproszeni na pieczoną kiełbaskę, która po kilkukilometrowej wędrówce smakowała wyśmienicie. Po poczęstunku i krótkim odpoczynku pan Marcin Hendzel poprowadził niepowtarzalną lekcję przyrody. W bardzo ciekawy sposób przedstawił biologię zwierząt żyjących w lasach. Oprowadzając po kolejnych ciągach strzelnicy zdradził nam tajniki sztuki strzeleckiej. Z multimedialnej tablicy dźwiękowej słuchaliśmy naturalnych odgłosów zwierząt.

W drugiej, bardziej towarzyskiej części spotkania, przyszedł czas na integrację. Najlepiej wychodzi ona podczas wspólnej zabawy, więc uczniowie w swoich klasowych zespołach - zachowując zasady reżimu sanitarnego - wykonywali prace plastyczne z materiału przyrodniczego, rozpoznawali gatunki drzew i krzewów leśnych, układali puzzle z hasłami o ochronie przyrody. Korzystając z przestrzeni i czystego powietrza chętnie uczestniczyli w różnych zabawach ruchowych.
Składamy serdeczne podziękowania przede wszystkim panu Mieczysławowi Struzikowi za pomoc w organizacji tego wyjątkowego spotkania oraz panu Marcinowi Hendzlowi z Oddziału PZŁ w Rzeszowie za zaproszenie, wykład o przyrodzie, sfinansowanie poczęstunku a Instruktorowi Zarzadu Okregowego panu Grzegorzowi Stąporowi za jego przygotowanie. Dziękujemy za wspaniałą gościnność i pełen profesjonalizm w zakresie edukacji przyrodniczej młodego pokolenia.

Darz Bór!

Nauczyciele-wychowawcy Szkoły Podstawowej nr 35 im. Świętego Huberta w Rzeszowie