Sobota
23.08.2014
nr 235 (3310 )
ISSN 1734-6827
Dziennik na gorąco
Społeczne prace gospodarcze autor: Stanisław Pawluk
W wielu kołach łowieckich, pomimo zmian ustrojowych 25 lat temu, czyny społeczne czyli wymuszone prace gospodarcze, są podstawą gospodarki łowieckiej. Z tymi pracami jest w kołach często jak z pochodami 1-majowymi, na które wszyscy szli dobrowolnie, tylko ci co to z tej "dobrowolności" nie skorzystali, nie mogli liczyć na podwyżkę, awans czy miejsce w akademiku. Ciągle jeszcze są one okazją dla zarządów kół, zwłaszcza w tych, w których władze utrzymują różnej maści pogrobowcy dawnego systemu, do wyróżniania swoich i stwarzania problem z ich rozliczeniem pozostałym. Gorzej jeszcze, jeśli despotyczni członkowie zarządu koła, zazwyczaj wspierani przez łowczego okręgowego, wbrew oczywistym faktom, preparują zarzuty i gnębią tych swoich kolegów.

Mając sygnały o podobnych praktykach, odwiedziłem z kamerą Wojskowe Koło Łowieckie "Daniel" w Bartoszycach, o którym za sprawą prezesa Marka Hausa, łowczego Grzegorza Kruka, a ostatnio także sekretarza Dariusza Szlachtowicza było już głośno w Polsce. Marek Haus to osoba znana w środowisku jako lekarz stomatologii, były prezes stowarzyszenia sportowego, a w strukturach PZŁ sędzia Okręgowego Sądu Łowieckiego w Olsztynie. Grzegorz Kruk, członek ORŁ w Olsztynie, jest celnikiem, a więc osobą od której oczekuje się wyjątkowej uczciwości. Dariusz Szlachtowicz jest oficerem Wojska Polskiego, któremu prawdomówność, honor i uczciwość wpisana jest w rodzaj służby. W kole tym wpływową role odgrywa Wiesław Orkisz - generał pracujący na najwyższych szczeblach struktur obrony kraju. On to zazwyczaj prowadzi walne zebrania członków koła i oczywistym jest, że posiada znaczący wpływ na ich przebieg i podejmowane uchwały.

Dlatego zapraszam do obejrzenia tej relacji jak też odszukania wątków na forum www.lowiecki.pl gdzie analizowano mało poważne, a miejscami kompromitujące uchwały podjęte i realizowane w tym kole. Sprawy nie zamykamy. Wymienione osoby zapraszamy do przedstawienia swego stanowiska w poruszanych sprawach. Kontakt: redakcja@lowiecki.pl