Niedziela
24.02.2019
nr 055 (4956 )
ISSN 1734-6827
Dziennik na gorąco
Krajowy Zjazd Delegatów, cz.5 autor: Stanisław Pawluk
Przedstawiając wiernie całość obrad Zjazdu dochodzę do piątej części relacji video, którą rozpoczyna wystąpienie przewodniczącego komisji statutowej NRŁ Andrzeja Skibińskiego. Nic nowego w stosunku do oczekiwań nie powiedział, bo przede wszystkim chwalił swoją komisję, informując przy tym, że na kształt statutu mieli wpływ dyrektorzy departamentów Ministerstwa oraz jego kierownictwo. Pisany dla ministerstwa i współdziałających z nim organów PZŁ, jeszcze mniej niż obecny statut, bierze pod uwagę szeregowych członków Zrzeszenia. W tym kontekście oczywistym dla wszystkich było, że jak w czasie wystąpienia Andrzeja Skibińskiego na salę wszedł spóźniony Minister Henryk Kowalczyk, to zdjęto Skibińskiego z mównicy, żeby głos mógł zabrać Minister.

Z kontynuowanego po przemówieniu Ministra wystąpienia Andrzeja Skibińskiego utkwiło mi najbardziej w pamięci zwrócenie uwagi, że w NRŁ spierano się o zapis § 6 projektu statutu. Zapis tego paragrafu w projekcie jest wyjątkowo krótki:
§ 6 Prawa i obowiązki członków Zrzeszenia są równe.
Co w tym zapisie takiego kontrowersyjnego lub jak chciano go zmienić i o co się spierano już nie zdradził.

Po wystąpieniu Andrzej Skibińskim ogłoszono przerwę obiadową, po której otwarto dyskusję. Pierwszym dyskutantem był przewodniczący ZO PZŁ z Gdańska Piotr Ławrynowicz, który do problematyki projektu statutu nic nie wniósł, ale za to przypomniał swoją walkę po 1989 r. o utrzymanie ustawy 'Prawo łowieckie' w kształcie nadanym w 1952 r.przez Bolesława Bieruta. Czy oprócz łowiectwa jest jeszcze jakaś dziedzina życia wolnej Polski, której udało się zachować komunistyczny rodowód, już nie wspomniał.

Zapraszam do relacji video.