Czwartek
01.09.2005
nr 032 (0032 )
ISSN 1734-6827
Moje polowanie
Tańczący z dzikami autor: staszlow
To polowanie byłoby jednym z wielu, gdyby nie sytuacja, która dla mnie jest czymś wyjątkowym i gdybym słyszał ją od któregoś z kolegów, wątpię, czy byłbym w stanie uwierzyć.

Wyjazd ok. godziny 21 na dzika - w planie jeszcze kilka sztuk - ambona przy nęcisku z kukurydzą, owsem i ziemniakami, widoczność doskonała przy małej pokrywie śnieżnej. Jedynym mankamentem był dość silny, wiejący w boczne okienko ambony wiatr. Ale co tam. Około godziny 0:15 pojawia się pojedynczy dzik, wyglądający na odyńca - wycinka, no może lochę np. odłączoną od warchlaków, choć chyba jeszcze nie pora. Obserwacja ok.15 minut, rozpoznanie i decyzja o strzelaniu. Wszystko normalnie, strzał dzik zaznaczył potknięciem. Odczekanie kilka minut i sprawdzenie zestrzału, wszystko OK, farba i po 40 metrach dzik leży. No i teraz refleksja, dlaczego nie mam swojej gończej - 1,5 rocznej suczki.

Wyjazd do domu po psa ok.15 km. Po ok. 40 minutach powrót z suczką, niech „znajdzie” dzika. Rutynowo, wszystko, a więc broń i oczywiście gromadka ubrania są w samochodzie stojącym 50 metrów od ambony. Suczka na otok i idziemy na zestrzał.

W momencie kiedy dochodzę do ambony konsternacja - na rozniesionym nęcisku dokładnie widzę wataszkę ok.15 dzików warchlaków bez dużego dzika wśród nich. Podchodzę jeszcze ok. 20 m i decyduję: puszczam sukę, niech ma trochę „przyjemności”. Chodziło mi głównie o zobaczenie jej reakcji przy takiej ,,brygadzie " dzików, gdyż było to dla niej tak naprawdę pierwsze spotkanie z żywymi dzikami w łowisku, bo wcześniej tylko odnajdywała martwe strzelone. Dotychczas była w zagrodzie, ale raczej dzikarza z niej nie będzie.

To, co dalej się działo, przeszło moje dotychczasowe wyobrażenie o tym, jakie to dziki ostrożne i płochliwe. Suczka oszczekuje z bliskiej odległości dziki, które najwyraźniej ją tolerują, żerując na nęcisku, a ja idę w ich kierunku. Dochodzę na odległość ok. 5-6 m do dzików, a one sobie nic z tego nie robią. Co jakiś czas któryś warchlak pogoni suczkę, a ona ucieka, chowając się za mnie. Warchlak mija mnie o 2 m i wraca do „koryta”. Byłem tak zszokowany tym, co się wokół mnie działo, iż kilka minut stałem jak słup, nie wiedząc co robić, a broń została przecież w samochodzie. I decyduję: idę do samochodu po broń. Niestety suczka wraca za mną.
Broń z samochodu, jeden nabój do komory, a suczka oczywiście do samochodu i powrót do dzików. Samochód stał w linii prostej ok.80 m od dzików. Dochodzę do ambony i widzę, jak dziczki sobie zajadają w najlepsze. „Podpórka” z drabiny ambony i strzał. Odgłos wyraźnie wskazuje na strzał trafiony. Dziki wolno „schodzą” z pola do lasu.

Sztucer do samochodu; z suczką idę zobaczyć leżącego dzika. Na miejscu okazuje się, że dzik nie padł w ogniu. Puszczona suka szybko odnajduje warchlaka ok.15 m w lesie i głosi. Podchodzę i widzę warchlaka stojącego w jałowcach, a broń oczywiście w samochodzie.

Powrót po broń; suka znów zostawia dzika i wraca ze mną. Już ze sztucerem idę w to miejsce i okazuje się, że dzik ruszony poszedł za uchodzącą wataszką.

Szanowni Koledzy, poluję ponad dwadzieścia lat, dzików strzeliłem ok. 100, a ile popełniłem w tej prostej, zdawałoby się, sytuacji błędów. Czy to rutyna czy po prostu głupota i brak wyobraźni?

Oczywiście dzika rano doszedłem martwego po ok.500 m. Strzał jak to w nocy: kulawy sztych, przestrzelone płuca, wątroba i wylot 10 cm poniżej stolcowej. „Niestety” strzelałem
z RWS TIG 10,5 g w kalibrze 7x64. I co tu dodać? Myślę, że wnioski same się nasuwają.
Przepraszam za chaos w opisie sytuacji i polecam ku przestrodze.
Powtarzam : naprawdę tak było.

Komentarze
18-01-2007 21:20 gawronnNapisze tylko,że każdemu może sie przytrafić w łowisku tak niecodzienna sytuacja,a skutkować może chociarzby takim zachowaniem jak kolegi!DB
02-09-2005 16:03 ziolek1977Pytanie do autora. Jaki to był miesiąc bo że to była zima to można się zorientować. No i jakiej płci był ten pierwszy dzik? bo coś mi się zdaje że loszka....
01-09-2005 21:46 Piotr GawlickiStarsi ode mnie i już bardzo dawno temu uczyli mnie, że myśliwy NIGDY nie porusza się w obwodzie bez broni i zawsze ma przy sobie zapasową amunicję. Zasady niby proste, a jak pomcne.
01-09-2005 16:52 wsteczniakTa, dla czystości pojęć, uważam że : W opowiadanu - można puścić wodzy fantazji. Nawet wypada. W "moim polowaniu" - tylko ogrom strachu, wielkość strzelonego zwierza, i czystość bielizny - po tym incydencie, nie musi być krystaliczna. Reszta - tak! Ponad to - nie można w jednym szeregu stawieć braku wyobrażni z tym ..... drugim , o czym nierozłącznie piszesz. Dla mnie "brakiem wyobrażni" to nie jest ........