Poniedziałek
28.08.2006
nr 240 (0393 )
ISSN 1734-6827
Prawo w pytaniach
Pytanie:
Czy odwołanie od uchwały Zarządu Koła do Walnego Zgromadzenia Koła można wnieść za pośrednictwem kancelari adwokackiej bez osobistego podpisania tegoż odwołania, a jedynie udzielając pełnomocnictwa adwokatowi do reprezentowania w sprawach związanych ze skreśleniem z listy członków Koła? Pragnę dodać, iż wewnętrzny statut Koła mówi, że członek Koła może brać udział w Walnym Zgromadzeniu tylko osobiście.
Odpowiedzi udzielił Piotr Gawlicki:
Prawo łowieckie nic nie mówi nt. wystepowania przez adwokata, ale jest to ogólnie przyjęta forma podczas procedur prawnych. Wydaje mi się więc, że występowanie przez adwokata z pismem do WZ jako odwołanie od uchwały zarządu jest uprawnione. Pismo takie powinno być skierowane do WZ poprzez zarząd koła, ponieważ wymaga tego statut PZŁ, a do niego powinno być dołączone pełnomocnictwo dla tego adwokata.

Gdyby w WZ brał udział adwokat sam, lub ze swoim mocodawcą, to również nie nie widzę w tym naruszenia jakichkolwiek przepisów. Obowiązek uczestnictwa w WZ tylko osobiście, dotyczy występowania jako członek tej władzy koła, a adwokat gdyby nawet przyszedł na WZ, to nie dla wykonywania praw członka koła, a więc nie brałby on udziału w głosowaniach, tylko w sprawach dotyczacych jego mentora. W takiej sytuacji nie musiałby być dopuszczony do udziału w calym WZ, ale jego osoba mogłaby towarzyszyć zainteresowanemu, albo mogłby on występować bez niego tylko w sprawie jego odwołania.

Należy zwrócić uwagę, że po zmianie w ustawie łowieckiej, członkowie PZŁ uzyskali prawo występowania przed sądem powszechnym w sprawach utraty członkostwa w PZŁ i w kole. Jeżeli tak, to naturalnym jest prawo korzystania przez nich z usług adwokatów poprzez całą procedurę prowadzącą ewentualnie do skreślenia z listy członków koła.