Poniedziałek
16.02.2009
nr 047 (1296 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoria



Temat: lornetka dzienna - wieczorna

Autor: berg  godzina: 00:40
Proponuję odrobinę teorii dla rozjaśnienia. Powinienem chyba zacząć od stwierdzenia, że lornetka 7x50 nie jest w żadnym razie lornetką nocną. Jest to znakomita lornetka dzienna. Krotność powiększenia, jak się często uważa nie jest parametrem lornetki czy lunety, który sam w sobie stanowi o jej wartości. Dwie podstawowe cechy optyczne otyki mysliwskiej to JASNOŚĆ OPTYCZNA i LICZBA ZMIERZCHOWA. JASNOŚĆ OPTYCZNA to parametr, który charakteryzuje wzmocnienie świetlne obrazu oglądanego przez lornetkę w stosunku do obrazu oglądanego okiem bezpośrednio. Wylicza się ją jako kwadrat ilorazu średnicy obiektywu (w mm) przez krotność powiększenia (D : p)2. Lornetka 7x50 ma znakomitą jasność optyczną równą 50,97. Dla porównania lornetka 10x50, zaledwie 25. LICZBA ZMIERZCHOWA określa rzeczywistą przydatność lornetki do obserwacji obiektów przy słabym świetle. Oblicza się ją jako pierwiastek kwadratowy z iloczynu średnicy obiektywu (w mm) i krotności powiększenia. Oczywiście im większa liczba zmierzchowa, tym lornetka (luneta) bardziej przydatna do polowań nocnych. Łatwo wyliczyć, że lornetka 7x50 ma liczbę zmierzchową zaledwie 18,7, a 10x50 aż 22,36. Ta ostatnia jest dobrą lornetką nocną, obok 8x56 (Lz 21,17) czy 9x63 (Lz 23,81). Warto jeszcze zwrócić uwagę, że w praktyce stosowanie lornetek o krotności powiększenia większej niż 10x mija się z celem, ponieważ obraz w takich urządzeniach jest bardzo niestabilny i wymaga stosowania statywów bądź skomplikowanych elektronicznych układow stabilizujących. A co do pytania, to: Lornetka 10x42 jest mało przydatna w myślistwie, zarówno w dzień (Jasność optyczna - 17,64), jak i w nocy (Lz - 20,49), a już na pewno nie jest lornetką dzienną. Paradoksalnie 10x42 jest wyraźnie lepsza na noc niż 7x50, która jak wspomniałem wyżej, jest znakomita na dzień i bardzo kiepska na noc. W tej sytuacji proponuję nabyć raczej 8x56, a jeszcze lepiej 9x63 i z taką polować nocą.

Autor: wloochacz  godzina: 01:40
Z całym szacunkiem, Berg - ale pitolisz straszne głupoty. Parametry, o których wspomniałeś praktycznie można sobie w buty wsadzić, bo do niczego innego się nie nadają. To są parametry, że tak powiem (bo mi określenia brakuje) zewnętrzne... To tak jakby określać przydatność samochodu do pokonywania przeszkód terenowych po powierzchni oszklenia (czyli to samo auto, ale jedno z szyberdachem i to z szyberdachem będzie lepsze bo ma szyberdach - głupota na kółkach). Weź no sobie Kolego porównaj praktycznie lornetkę np. Zeiss Victory 10x42 T* FL (ze szkiełkami fluorytowymi - a co!) z np. Delta Optical Hunter 9x63 Zeiss: Jasność: 17,64, Liczba zmierzchowa: 20,49 Delta: Jasność: 49, Liczba zmierzchowa: 23,81 Z tych obliczeń wychodzi jasno, że ten Zeiss do niczego się nie nadaje - kosztuje 20x i tyle, a jedyna jego zaleta to taka, że jest mały i lekki. Tylko że w praktyce wygląda to "ciut"inaczej. Reasumując - liczba zmierzchowa to tak sam dobry parametr jak długość paska w lornetce. Liczą się przede wszystkim szkła i powłoki. Lornetka 7x50 to bardzo dobry wybór na noc - jest niewielka, poręczna i jeśli ma porządne szkła, widać w niej lepiej niż w markowej lunecie z obiektywem 56 mm. A skoro tak, to po jaką cholerę taszczyć takiego klamota na karku jak 9x63?? Kiedyś była taka fajna lornetka 7x50; mała, lekka, tania i naprawdę nieźle w niej widać; Minolta Activa 7x50 WP. Polecam, jak się uda kupić... Darzbór!

Autor: Ryszard  godzina: 01:42
"...Łatwo wyliczyć.." wyliczyć to pewnie tak, tylko taki wynik nic nie powie, poza tym, że bedzie to wynik na papierze. Pierwsze pytanie, to czy dana lornetka ma faktycznie powiekszenie np x8 a średnicę czynną obiektywu 56. Drugie pytanie - skoro 9x63 to taka rewelacja na noc, to czemu światowa czołowka takiej nie robi?

Autor: Jurek Ogórek  godzina: 07:59
musze isc do okulisty chyba -wygląda na to że mam powazną wadę przez lornetke 7x50 widzę doskonale po zmierzchu a nawet w nocy przez lornetke 10x50 po zmierzchu widze niewiele a w nocy wcale oj niedobrze Panowie niedobrze .........

Autor: KacpeR  godzina: 08:09
Minolta Activa 10x42. DB

Autor: szlagoś  godzina: 08:43
Ja ma Leupolda 10x42. Dobra też na zimowe polowania z ambon jak świeci księżyc. szlagoś

Autor: merc  godzina: 09:08
Koledzy, lornetkę nocną już mam i ten temat mnie nie interesuje. Przed zakupem lornetki na noc przerobiłem wszystkie tematy z wiązane z optyką tak, że teoria jest mi doskonale znana. Porównałem praktycznie kilaka modeli i wybrałem, jestem zadowolony, ba nawet bardzo. Przeszkadza mi natomiast trochę jej ciężar i dlatego szukam czegoś niedrogiego na dzień co by można było z nią trochę "pobiegać" a i wieczorkiem coś zobaczyć. Co myślicie o wskazanym przeze mnie Minoxie. Dają na niego ponoć 30 lat gwarancji i firma myślę, że z optyką "ma coś do czynienia"

Autor: 1411  godzina: 09:14
Witam Kolegów 7x50 CZJ na dzień i na noc, 10x50CZJ na dzień i na noc. Ostatnio zastanawiam się nad tym nowym ZEISSEM 10x42 z dalmierzem to też chyba będzie na dzień i na noc.

Autor: Piotr Waślicki  godzina: 10:07
Chciałbym dodać , że zapomnieliście Koledzy wspomnieć o czymś takim jak transmisja / wspomniana uprzednio jakość szkła i powłok oraz konstrukcja lornetek - porropryzmatyczne mniej tracą na transmisji /.Tyle co do teorii na noc. Również nie zgodzę się z twierdzeniem, że 7x50 to zły wybór na noc. ad mec W dzień bardziej liczy się odwzorowanie bieli i każda z wymienionych 10x50 lub 10x42 będzie wyborem dobrym. Piotr Waślicki

Autor: kecak  godzina: 10:36
ja mam steiner ranger 8x56 dalem 1700zl bajer jest dobry i na dzien i na noc polecam

Autor: jurek123  godzina: 10:45
Co do tego podziału lornetek to powiem tak każda lornetka tzw nocna jest bardzo dobra na dzień natomiast tzw dzienna już nie jeśli chodzi o noc.Zawsze nocne będą ciężkie bo związane jest to z wielkością obiektywu. Nie każda lornetka o tych samych parametrach daje takie samo postrzeganie przedmiotów w terenie, bo to już zależy od marki firmy jaka lornetkę wypuszcza i jakie szkła zamontuje i co na te szkła natryska w celu rozjaśnienia i wyeliminowania pewnych wad szkła. Pozdrawiam

Autor: berg  godzina: 12:09
Szanowni PT Koledzy Specjaliści od optyki, Parametry, o których piszę nie są mało przydatną teorią, a wynikają z zasad fizyki, a pohukiwania w stylu "można sobie w buty wsadzić" wynikają z niewiedzy. Zachęcam raczej do jej poszerzania, zamiast objawiania światu swoich jedynie słusznych doświadczeń jako obiektywnych. Żeby należycie sprawdzić i obiektywnie porównać parametry lornetek czy lunet proszę porównywać modele tego samego producenta, a nie zestawiać Zeissa z Deltą. Wybór pomiędzy markami i modelami to osobna sprawa. Ważne są też oczywiście inne parametry urządzeń optycznych, o których nie wspomniałem, w szczególności jakość soczewek i powłok, ale jasność optyczna i liczba zmierzchowa to parametry podstawowe i od nich należy zaczynać.

Autor: 1411  godzina: 12:52
Kolego berg . Z tymi parametrami to wszystko się zgadza i jak najbardziej , ale to, że lornetka 7x50 nie jest lornetką nocną to chyba zły wniosek, prznajmniej ja go nie rozumiem i ja nie chcę go rozumieć bo jest zły, ale jak ktoś chce sobie kupić pierwszą lornetkę taką na każde polowanie a na noc szczególnie to lornetka 7x50 jest super albo jeszcze lepsza.

Autor: Jurek Ogórek  godzina: 13:35
ad berg - przykro mi -ale wsadz sobie w buty te swoje teorie nie wiesz o czym piszesz

Autor: berg  godzina: 13:52
Ad 1411: O tym czy dana lornetka jest lornetką nocną czy nie decyduje właśnie liczba zmierzchowa. To jest parametr obiektywny. Subiektywna ocena określonej lornetki może być oczywiście różna. Nie twierdzę, że z 7x50 nie da się polować nocą. Da się jak najbardziej, ale są lepsze. Proszę wypróbować lornetkę tego samego producenta 8x56 i wtedy sie okaże. Moja wypowiedź dotyczyła kryteriów wyboru sprzętu optycznego, które warto znać i stosować, żeby nie zdawać się na przypadek albo obiegową, nie zawsze mądrą opinię. Warto tu wspomnieć, że są lornetki naprawdę uniwersalne, doskonałe zarówno na noc jak i dzień, np właśnie 8x56. Jeszcze raz powtarzam, że pomijam tu inne, również istotne cechy lornetki, jak choćby jej ciężar czy szczegóły konstrukcji.

Autor: Marecki  godzina: 14:36
ad berg Przekombinowałeś zupełnie z tymi teoriami... "O tym czy dana lornetka jest lornetką nocną czy nie decyduje właśnie liczba zmierzchowa..." - eee, tam... To jest mocno papierowy, suchy parametr, który tylko nieco pomoga przy wyborze optyki do konkretnych celów. Na przykład - weźmy lunetę o parametrach 30x40 (np. Leupold FX-3). Liczba zmierzchowa tego modelu wynosi 34,64. Wg Twoich teoretycznych przełożeń byłby to wspaniały sprzęt na noc, bijący na głowę 8x56, o 7x50 nie wspominając. A jest dokładnie odwrotnie... "Lornetka 10x42 jest mało przydatna w myślistwie (...), a już na pewno nie jest lornetką dzienną..." - ciężkie bzdury... Przeczą temu całe rzesze myśliwych w Afryce czy Ameryce, gdzie poluje się praktycznie wyłącznie w dzień, a parametry 10x42 należą do najchętniej wybieranych. Zapytaj ornitologów - hobbystów (którzy mają niezwykle wysokie wymagania przy doborze optyki do obserwacji), a okaże się, że to ich najpopularniejsze sprzęty. Przykłady można mnożyć... "10x42 jest wyraźnie lepsza na noc niż 7x50, która jak wspomniałem wyżej, jest znakomita na dzień i bardzo kiepska na noc" - kolejne lapsusy... A co ze źrenicą wyjściową lornetki, że się zapytam ? (ba, można znaleźć sporo innych, ciekawych parametrów :-))) Sugeruję nieco pokory i więcej dystansu do przepisywanych definicji oraz życzę więcej praktycznych spostrzeżeń niż suchych teorii... DB.

Autor: Marecki  godzina: 14:55
ad merc W związku z tym, że dyskusja (jak to często bywa na forum) zmieniał nieco tory - powrócmy do meritum... Jaki Kolega ma budżet ? Zakładam, że Kolega preferuje lżejsze lornetki dachowe pod kątem podchodu... Lornetki 10x42 są bardzo popularne i wybór jest ogromny. Ja posiadam dachową 10x42 od Doctera na dzień, ale można znaleźć bardziej dopracowane lornetki nawet na zbliżonym poziomie cenowym (ja kupiłem dość okazyjnie). Z propozycji "budżetowych" warte zastanowienia są modele niezbyt jeszcze znanej u nas firmy Vortex - można kupić w miarę niedrogo, a dobrze i przy sporym wyborze na różnych poziomach cenowych. Swego czasu testowałem lornetkę Olympus EXWP-I, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie (choć nie powalała polem widzenia) - była też stosunkowo niedroga. Wybór spory - może kilka słów o własnych preferencjach i oczekiwaniach? DB.

Autor: Marecki  godzina: 14:56
ad merc W związku z tym, że dyskusja (jak to często bywa na forum) zmieniał nieco tory - powrócmy do meritum... Jaki Kolega ma budżet ? Zakładam, że Kolega preferuje lżejsze lornetki dachowe pod kątem podchodu... Lornetki 10x42 są bardzo popularne i wybór jest ogromny. Ja posiadam dachową 10x42 od Doctera na dzień, ale można znaleźć bardziej dopracowane lornetki nawet na zbliżonym poziomie cenowym (ja kupiłem dość okazyjnie). Z propozycji "budżetowych" warte zastanowienia są modele niezbyt jeszcze znanej u nas firmy Vortex - można kupić w miarę niedrogo, a dobrze i przy sporym wyborze na różnych poziomach cenowych. Swego czasu testowałem lornetkę Olympus EXWP-I, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie (choć nie powalała polem widzenia) - była też stosunkowo niedroga. Wybór spory - może kilka słów o własnych preferencjach i oczekiwaniach? DB.

Autor: merc  godzina: 15:22
Budżet niezbyt wysoki niestety więc biorę pod uwagę tanie modele. Teraz na tapecie mam Minoltę Activę (allegro.pl/item552982613_minolta_activa_10x42_dwp.html), tego Minoxa (fotoakces.pl/product_info.php?cPath=139_141&products_id=1372) no i pod uwagę biorę także taniego http://www.migomex.com.pl/akcesoria_foto/page/product/product/497 z wieczystą gwarancją. Minolta marka znana i sprawdzona, Minox też optykę produkuje nie najgorszą i daje 30 lat gwarancji. Vortex niestety świeży na naszym rynku i niewiele na jego temat można poczytać, aczkolwiek daje najdłuższą gwarancję z w/w. Zastanawiałem się także nad Nikonem Actionem 10x50, ale on jest już sporo cięższy od wymienionych i większy gabarytowo.

Autor: wloochacz  godzina: 16:24
Marecki, podłącze się jeśli można... Marecki, bardzo proszę, co możesz powiedzieć o Minoxach z serii HG. Wyczytałem, że nieźle i w ogóle; szkła shott ag. itd. Mnie interesuje to, że to naprawdę kompaktowa lornetka (w wersji 8,5x52 waży ponad 400g (sic!) mniej od Zeissa 8x56 FL), a ja się długo włóczę po nocach i 400g na karku to naprawdę jest o co walczyć :) Darzbór!

Autor: Alus  godzina: 21:41
ad. berg Niestety włochacz ma racje pisząc, że "pitolisz straszne głupoty". Zamiast zachęcać innych do poszerzenia wiedzy w dziedzinie optyki raczej powinieneś sam się podszkolić. Owszem "liczba zmierzchu" jest dosyć ważnym parametrem, ale i bardzo złudnym przy określaniu przydatności do obserwacji nocnych. Przyjmujemy, że dla optyki nocnej powinna ona wynosić >20. Jednak nawet spełniając ten warunek lornetka czy luneta posiadająca mała średnicę źrenicy wyjściowej nie może być nocną. Dobrym wskaźnikiem jest nazywany "współczynnikiem zmierzchu" iloczyn "liczby zmierzchu" i źrenicy wyjściowej. Wspólczynnik ten dla lornetki 7x50 wynosi 133,5, dla lornetki 10x42 tylko 86,06 co wyraźnie mówi, że wbrew Twojej teorii ta pierwsza jest znacznie lepsza w nocy. Pozdrowionka. DB

Autor: Alus  godzina: 21:53
ad. Jurek Ogórek Nieco wczesniej piszesz : "przez lornetke 7x50 widzę doskonale po zmierzchu a nawet w nocy przez lornetke 10x50 po zmierzchu widzę niewiele a w nocy wcale " Co prawda 7x50 ma znacznie lepszy "współczynnik zmierzchu", ale w pewnym wieku nasze źrenice są troszkę mniej sprawne i raczej przechodzi sie na optykę o mniejszej źrenicy wyjściowej. W Twoim wypadku wygląda to bardzo optymistycznie. Wydaje mi się, że znaczy to iż Twoje źrenice rozszerzają się powiedziałbym "młodzieżowo". U mnie jest niestety odwrotnie, choć właściwie nie do końca. Przez obie widzę praktycznie tak samo, tylko przez 10-kę dalej. Pozdrowionka. DB

Autor: Alus  godzina: 22:09
do postu o 21:41 "Współczynnik zmierzchu" dla uznawanej (słusznie) za prawdziwie nocną 8x56 wynosi 148,19. Reasumujac za lornetki nocne można uznać , te dla których ten wspólczynnik jest większy niż 120. Im więcej tym lepiej. Przy tym wszystkim dosyć ważne też jest dopasowanie źrenicy wyjściowej lornetki (lunety) do źrenicy naszego oka. Pozdrowionka. DB