Czwartek
09.02.2006
nr 040 (0193 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoria



Temat: odrzut  (NOWY TEMAT)

Autor: lisiarz  godzina: 17:02
Koledzy mam do Was następujące pytanie. Mianowice chodzi o to, czy waga pocisku ma wpływ na tzw."kopnięcie" po strzale? Dajmy na to, czy strzelając z pocisku o masie np 9,7 g będzie odczuwalna różnica stosując np amunicję 11-sto gramową?

Autor: P_iter  godzina: 17:51
Fizycznie tak, ale czy to odczujesz, to inna inszosc. 11 gramowa amunicja daje wiekszego "kopa". P

Autor: jurek123  godzina: 17:52
Popatrz w dane balistyczne .Przy strzelaniu nabojami tej samej firmy prędkość początkowa pocisku lżejszego jest zawsze wyższa od pocisku cięższego.Czyli odrzut pozostaje niezmieniony.Przy pociskach różnych firm i różnych ciężarach,oraz różnych prędkościsch mogą być różnice,jednak praktycznie niewyczuwalne.Rozważanie na ten temat nalezy uznać jako czysto teoretyczne.Zawsze należy pamiętać o zachowaniu energii która zależy od masy i prędkości.

Autor: mathias  godzina: 18:02
I kto to pyta ??? Jasne , że tak . Odrzut broni ( tego samego kalibru ) jest uzależniony generalnie od dwóch rzeczy - od masy broni oraz zdecydowanie bardziej od masy pocisku . Rozwinę temat w następnym poscie.... Pozdrawiam Lisiarza.

Autor: MARS  godzina: 18:06
wszystko zgodnie ze wzorem m*v = m*v....

Autor: Krakus  godzina: 18:11
lisiarz, Dużo zależy od kalibru, amunicji i masy broni. Przykładowo dla sztucera o masie 4 kg, w kalibrze 30-06 dla amunicji S&B. przy strzelaniu lekką (9,7 g) energia odrzutu wyniesie 22 J; przy strzelaniu cięzką (11,7 g) energia odrzutu wyniesie 2y J. Czy to dużo i czy odczujesz ? nie wiem. mathias, masa broni ma nie mniejsze znaczenie niż masa pocisku, ta sama cięzka czeska amunicja co opisana powyżej, da z broni o masie 4,5 kg energię odrzutu 22 J. darzbór!

Autor: mathias  godzina: 18:42
Zapomniałem o jeszcze jednej składowej - oczywiście prędkość wylotowa pocisku . Jak wiadomo energia odrzutu E= masa pocisku x prędkość odrzucanej broni do kwadratu dzielone na 2 , natomiast prędkość (wsteczna ) broni podczas strzału = (masa pocisku x masa ładunku prochu / masę broni ) x prędkość początkowa pocisku . W związku z tym jeśli założymy , że ( co wynika ze wzoru ) że o 10 % zwiększymy masę broni to zmniejszy się o tyle samo odrzut , natomiast zwiększenie o 10 % masy pocisku ( czyli pocisk niewiele cięższy ) zwiększy odrzut aż o 20 % ( przy tej samej prędkości początkowej ) . Zwiększenie V pocz. o 10 % ( przy stałej masie pocisku ) także zwiększa odrzut o ok. 20 % ( możliwe są także oczywiście sytuacje pośrednie ) .Tak , że pozwolę sobie niezgodzić się z Krakusem . Otóż masa broni ma oczywiście , ale mniejszy wpływ na odrzut. Na odrzut mają wpływ jeszcze inne czynniki ( np. konstrukcja broni ) ale jeśli chodzi o zależność od stosowanych pocisków to w uproszczeniu można stwierdzić - zależy zasadniczo od wagi i prędkości początkowej. Pozdrawiam

Autor: Krakus  godzina: 20:01
mathias, Teoretycznie masz rację, ale tylko teoretycznie bo twoje przykłady nijak się mają do amunicji. W tym przypadku obowiązuje zasada zauważona przez jurka123, im cięższy pocisk tym mniejsza prędkość wylotowa. Na konkretnym przykładzie podanym wcześniej: wzrost masy pocisku o 17% powoduje wzrost energii o 9%; wzrost masy broni o 12,5% powoduje spadek energii odrzutu o 9%. Więc jednak (w przypadku amunicji, gdzie masa pocisku ma wpływ na jego prędkość) masa broni jest dla energii odrzutu istotniejsza od masy pocisku. darzbór!

Autor: Ryszard  godzina: 23:57
natomiast prędkość (wsteczna ) broni podczas strzału = (masa pocisku x masa ładunku prochu / masę broni ) x prędkość początkowa pocisku . O ile prędkość (wsteczna) broni ma jakiś związek z prędkością pocisku, to równanie jest błędne. Predkość broni przy odrzucie wylicza się z pędu calkowitego 'do przodu 'a nie z energii pocisku. A do tego potrzebny jest pęd pocisku, ped gazów i pęd niespalonych ziaren prochu. Kiedyś podawałem jakie moga być z tego różnice. Tylko to jest fizyka. Do tego dochodzi dopasowanie broni, przyłożenie i elementy amortyzujace.