Środa
22.02.2006
nr 053 (0206 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: Karma

Autor: huszcza  godzina: 09:21
Co do topinamburu to pamietaj, że usunięcie jego uprawy w okresie późniejszym jest dosyc trudne. Wydaje mi się że pomysł z owsem jest najlepszy.

Autor: Lewandowski M  godzina: 09:52
Prosa nie polecam, w moim kole posadziliśmy proso i się nie sprawdziło. Wyrosło bardzo ładne ale dziki nie chodziły. Omijały poletko z prosem. Mi też się wydaje że topinamburbędzie najlepszym rozwiązaniem. DB.

Autor: Wotu  godzina: 11:37
A czy mieszanka sie sprawdzi? Ma w sobie nie tylko owies ale i jęczmień i pszenice! Z tym że ja chciałbym ją skosić ponieważ jest oddalona od lasu dość daleko. Rozumię więć, że powinienem ją skosić jak acznie sie kłoś zazłacać. Później wysuszyć a po wysuszeniu powiązać w snopy?

Autor: ala  godzina: 13:41
Gdzie jest posiany jęczmień lub pszenica wąsata to zwierzyna omija te pola. Na takich areałach nie ma szkód, chyba że wydeptane scieżki ciągnące się do bardziej atrakcyjnych żerowisk. Posiać kukurydzę z owsem i pozostawić na zimę, tylko tu się nie zgadzaja terminy agro techniczne siewu. DB

Autor: jurek123  godzina: 14:23
Ad Ala Terminy agrotechniczne owsa i kukurydzy są do zaakceptowania.Nalezy to zrobić w granicach 10-15 maj.Jest to póżno dla owsa ale wyda plon ziarna w końcu sierpnia ,a dla kukurydzy optymalnie bo unika się przymrozków. Namawiał bym kolegów na robienie kiszonek tam gdzie jest możliwość dostępu do prasy rolującej.Są to właściwie sianokiszonki.Jest to najbardziej efektywne wykorzystanie paszy. Zbierając rośliny na siano wartość odżywcza liczona w jednostkach pokarmowych jest znacznie mniejsza niż w sianokiszonkach. Mówiąc prościej ,jeśli przyjmiemy wartość pokarmową zielonki za 100 to robiąc sianokiszonkę wartość pokarmowa sianokiszonki wyniesie ok 60-70% ,natomiast siano uzyskane z tej samej zielonki będzie miało wartość pokarmową od 40 % do 10% w przypadku niepogody.. Są to dane uzyskane po przeliczeniu strawności paszy..Kiedyś zrobić sianokiszonkę było bardzo trudno ,obecnie przy użyciu prasy belującej jest to najmniej pracochłonny proces.

Autor: Wotu  godzina: 19:52
A moze mozna gdzies o rodzajach karmy i dokładnym jaj zbiorze itp. przeczytać w internecie? Jeśli nie to do jakiej sięgnąć książki? Ja mam kilka w/g mnie dobrych pozycji ale w nich za wiele na temat karmy nie ma .