Niedziela
15.05.2011
nr 135
(2114
)
ISSN 1734-6827
Temat: Prywatny folwark.
Autor: bfgj godzina: 13:00 cytat
„Skoro własność prywatna w kwestii łowiectwa ma być sterowana nie przez właściciela to dlaczego w kwestii rolnictwa ma być inaczej? „ koniec cytatu
Z bardzo prostego powodu.
Rolnictwo poprzez pola uprawne [grunty] i to co na tych gruntach rośnie jest własnością prywatną. Nikt nie ma prawa mieszać się, kontrolować i narzucać jak własność prywatna będzie użytkowana.
Inna sytuacja jest w przypadku polowań.
Grunty są własnością prywatną , ale zwierzyna przebywająca na tych gruntach nie jest własnością właściciela gruntu.
Zwierzęta dziko żyjące są własnością całego narodu i dlatego wskazany jest nadzór nad nimi przez wiele różnorodnych organizacji reprezentujących różne „opcje”
[A nie tylko jedna „opcja” i do tego nie mająca mandatu społecznego i bardzo negatywnie oceniana przez społeczeństwo.]
Autor: WIARUS godzina: 13:23
Określenie zwierzyny łownej mianem dobra ogólnonarodowego ma na celu podkreślenie jej znaczenia jako wartości w systemie środowiska przyrodniczego. Służyć ma to prowadzeniu racjonalnej gospodarki łowieckiej na terenie całego kraju, w oparciu o jednolite zasady hodowli zwierzyny, i obliguje państwo do stworzenia warunków właściwej jej ochrony. Zwierzyna stanowi integralny element środowiska przyrodniczego i wraz ze wszystkimi zasobami przyrody jest własnością społeczeństwa. Formą zorganizowania się społeczeństwa jest państwo, a obowiązujące w Polsce prawo określa, że Skarb Państwa występuje w roli właściciela zwierzyny
...........................................................................................................................................................
Należy zauważyć, że dzierżawa obwodu łowieckiego nie jest tożsama z dzierżawą gruntu lub rzeczy, o której stanowią właściwe przepisy Kodeksu cywilnego. W tej sytuacji mamy do czynienia z dzierżawieniem prawa do polowania na zwierzęta łowne, które są własnością Skarbu Państwa, a nie właścicieli gruntów. Ustawodawca ustanowił zasadę, zgodnie z którą gospodarka łowiecka powinna być prowadzona wszędzie tam, gdzie istnieją po temu warunki, gdyż łowiectwo jest elementem szeroko rozumianych działań na rzecz ochrony środowiska.
Zagadnieniem spornym i kontrowersyjnym jest stosunek podziału kraju na obwody łowieckie do prawa własności gruntów rolnych i leśnych. Ustawa prawo łowieckie nie wskazuje, aby kwestie własnościowe miały wpływ na podział na obwody łowieckie. Nie ma zatem znaczenia, kto jest właścicielem gruntu, na którym wykonywane jest polowanie i inne czynności związane z gospodarką łowiecką. Zgodne z prawem jest zatem polowanie na cudzych gruntach, wchodzących w skład obwodu łowieckiego. Jeżeli grunt prywatny znajduje się w obwodzie łowieckim, to wolno na nim polować bez zgody właściciela. Z pewnością jest to ograniczenie prawa własności. Powstaje wobec tego pytanie: czy jest ono możliwe i dopuszczalne?
Prawo własności jest prawem gwarantowanym przez Konstytucję RP w art. 21 i 64. Teorie dotyczące prawa własności przeszły ewolucję i obecnie tezy o nienaruszalnym i absolutnym prawie własności zostały zakwestionowane. Ograniczenie prawa własności na mocy art. 64 ust. 3 Konstytucji RP może nastąpić tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza to istoty prawa własności. Powstanie takiego ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych praw i wolności jest obwarowane pewnymi warunkami określonymi w art. 31 ust 3 Konstytucji RP. Ograniczenia te muszą zostać ustanowione w ustawie, muszą wynikać z konieczności i uprawnionego celu oraz nie mogą także naruszać istoty wolności i praw. Czy rozwiązania przyjęte w Prawie łowieckim spełniają te konstytucyjne wymagania?
Według Wojciecha Radeckiego ustawa nie narusza istoty prawa własności, właściciel musi tolerować prowadzenie gospodarki łowieckiej, ale w razie doznania szkody rozwiązania prawne przyjęte w ustawie gwarantują mu odszkodowanie. Prowadzona w obwodach łowieckich gospodarka łowiecka i związane z nią ograniczenia dotyczą wszystkich właścicieli i posiadaczy gruntów rolnych i leśnych. Gospodarka łowiecka jest prowadzona w interesie publicznym, skoro zgodnie z art. 1 Prawa łowieckiego łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, oznacza ochronę zwierząt łownych i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. Więcej na ten temat. (www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34406/0021.pdf)
Darz Bór!!!
Autor: Włodas godzina: 17:26 Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: post o negatywnym wydźwięku personalnym wobec innego uczestnika forum.
|