Piątek
15.12.2006
nr 349 (0502 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: Rogacz łowny raz jeszcze

Autor: Rafał J.  godzina: 17:56
ad Andy Co Ty mi tu o selekcji nadajesz. Tyle to każdy wie. ”Co do tego jaki przepis...mówiąc szczerze nie wiem...” – piszesz. Hmmmm... No, właśnie. I o to właśnie chodzi, że nikt nie wie, gdzie szukać pewnych spraw, np. tych, o które pytam wyżej.

Autor: Rafał J.  godzina: 18:00
Piotr w poradach prawnych przytacza piękną definicję prawidłowo wykonanego odstrzału łownego. Bardzo mi się ona podoba. Jest tylko mały problem – jest to jego definicja. Lepiej, jaśniej, praktyczniej byłoby, gdyby znalazła się w „Zasadach....” Niestety, ich autorzy o niej zapomnieli. Nie ma oficjalnego określenia, nie ma więc podstaw do obdarzania myśliwych czerwonymi punktami za odstrzał łownego na wpis „rogacz II kl. wieku”. Pozdrawiam

Autor: ANDY  godzina: 19:14
Rafal J. ....Co Ty mi tu o selekcji nadajesz. Tyle to każdy wie..... tutaj akurat taki pewny nie byłbym... Wydawało mi się ,że forum służy wymianie poglądów , nie 'nadawaniu'. Ale pewno się mylę ....bo niby o czym tutaj rozmawiamy ? Przecież odstrzał samców zwierzyny płowej dokonuje - selekcjoner -wybacz ale nie będę się bawił w definiowanie , co jest co . Niestety jak napisałem 'przepisu' nie ma, są natomiast "Zasady oceny prawidłowosci odstrzału samców zwierzyny płowej' opracowane ponownie przez GKH i zatwierdzone przez RN PZŁ 14 kwietnia 1983 roku . Modyfikowane do dziś . Zasady te są podane w rozdziałach 1.1 'Sarna europejska' i 1.2 'Jeleń europejski ' oraz II .6 'Ocena prawidłowości odstrzału'. Zasady te wprowadzają pojęcie 'rogacza selekcyjnego ' oraz 'łownego' o kryterium jakie podałem . I jak napisałem - ciągnie sie to do dziś i dla mnie jest czytelne. Ja rozumiem ,że ostatnio modne jest wyszukiwanie 'haczyków; w rodzaju , co nie jest zabronione jest dozwolone , ale ja raczej w tym temacie takich watpliwości nie mam .