Piątek
28.01.2011
nr 028 (2007 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Ewolucja stanowiska  (NOWY TEMAT)

Autor: WIARUS  godzina: 13:18
Odpowiedź na pytanie 1336 (www.lowiecki.pl/pytania/pyt.php?p=1336&strona=1), moim zdaniem, należy uznać za niefortunną i nie odpowiadającą w pełni sytuacji prawnej w jakiej znajduje się koło ( dzierżawca obwodu) wobec myśliwego, członka koła dzierżawiącego ten obwód a jednocześnie właściciela pola wchodzącego w skład obwodu oraz zbudowanej tam przez niego prywatnej ??? ambony !!!! Dla ułatwienia wypowiedzi i ewentualnie zajęcia stanowiska dyskusja (forum.lowiecki.pl/read.php?f=11&i=31517&t=31517), która miała już miejsce na ten temat oraz stanowisko odpowiadającego na pytanie, zaprezentowane w tym miejscu ! (forum.lowiecki.pl/read.php?f=11&i=31835&t=31517) Pozdrawiam. Darz Bór!!!!

Autor: megaton  godzina: 14:01
Ja całkowicie nie zgadzam się z taką odpowiedzią. Obwód łowiecki dzierżawi Koło i wszystkie stawiane urządzenia łowieckie są przez Koło (mimo, że fizycznie zbudował ją XY-ski) są jego własnością. Chyba, że właściciel ambony postawi ją na swój koszt na terenie przez niego dzierżawionym (czy innej formy posiadania przez niego). Nawet jeśli ambonę wybudował członek Koła na swoim prywatnym gruncie wchodzącym w skład obwodu łowieckiego dzierżawionego przez jego Koło. A tak nawiasem mówiąc, był już ten temat na forum ale jakoś nie słyszałem o problemie "prywatnego" paśnika, lizawki czy wodopoju dla zwierzyny łownej.

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 14:43
Koledzy, zanim rozgorzeje dyskusja, że jest tak, czy inaczej, rozdzielcie dwa pojęcia: 1. Ambony, jako budowle; 2. Ambony jako urządzenia do wykonywania polowania. Co do pierwszej w/w "ambony", na swoim terenie można budować wszystko, co się właścicielowi wymarzy, nie tylko ambony, ale zwyżki, paśniki, lizawki, etc. i kołu nic do tego. Prawdopodobnie pełen paśnik i lizawka nie będą nikomu wadzić, ale ambona pewnie tak, stąd pytanie o prywatną ambonę. Jeżeli jednak tak wybudowana ambona ma stanowić urządzenie łowieckie, a więc z niej właściciel chce polować, to zakwalifikowanie tej ambony do urządzeń łowieckich, z których korzystają członkowie koła zależy od zarządu koła. Stąd takie stanowisko w 2004 r. (forum.lowiecki.pl/read.php?f=11&i=31835&t=31517&v=t) i takie samo obecnie. A jeżeli już o prywatnych ambonach mowa, to za większy problem od ambony na prywatnym gruncie, uważam ambony z założenia "prywatne", bo zarząd koła wymusza na członkach koła, że każdy z nich poluje tylko na określonym "swoim" łowisku (np. ca 100 ha) i innym tam wara, a wybudowane na "swoim" ambony są dla innych członków zamknięte. No ale zamknięcie ich nie ma znaczenia, bo i tak "obcy" nie ma prawa do polowania w tym łowisku.

Autor: Kazimierz Szumski  godzina: 14:58
"Jeżeli jednak tak wybudowana ambona ma stanowić urządzenie łowieckie" Wybudowana nie może stanowić urządzenia. Wybudowana jest budowlą i to inna bajka. Od budowli jest administracja architektoniczno - budowlana. Nie zapomniałem a Waszych ambonach;))) ostatnia interpretacja "najwyższego szczebla" jest taka, że tylko gotowe, przywiezione i ustawione jest urządzeniem. Oczywiście za każdym razem Departament Prawno-Organizacyjny GUNB zastrzega: "Niniejsza odpowiedź nie stanowi oficjalnej wykładni prawa i nie jest wiążąca dla organów administracji orzekających w sprawach indywidualnych." Pozdrawiam

Autor: fousek  godzina: 15:41
....