Piątek
08.03.2013
nr 067 (2777 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: CZYM JEST ZAWIESZENIE?  (NOWY TEMAT)

Autor: Stanisław Pawluk  godzina: 09:21
Czym w praktyce jest zawieszenie w prawach członka PZŁ? Dotychczasowa praktyka sądów łowieckich wskazuje, że w większości tzw. łowiecki wymiar sprawiedliwości służył do dyscyplinowania szaraczków a "działaczom" włos z głowy nie spadał. Dla eliminowania niepokornych sądy stosowały np. zestaw kar: nagana i 3 lata zawieszenia. Bywały przypadki, gdzie nie dało się od kary uchronić "działacza" (jak w niniejszym przykładzie): Zarząd Koła Łowieckiego nr 45 "Ponowa" w Hrubieszowie "nawywijał" tyle, że można by jego naruszeniami norm prawnych obdzielić, co najmniej 1/2 okręgów łowieckich. Liczne "przekręty" i naruszenia norm łowieckich potwierdziła Okręgowa Komisja Rewizyjna w Zamościu a z protokołu wynika, że działania te mają charakter notoryczny a wiedzę o tym ma cały zarząd koła. Trudno bowiem uwierzyć, aby skarbnik zarządu nie wiedział o tym, że rozlicza łowczemu koła fałszowane faktury (łowczy oskarżony - stoi przed sądem). Prezes zarządu "Ponowy" Stanisław P. dokonał najbardziej spektakularnego "występu" strzelania pod oknami domu do bażantów przy karmniku na oczach dziecka, które tam właśnie te ptaki dokarmiało o czym było TUTAJ (www.lowiecki.pl/newsy/tekst.php?id=38) i TUTAJ (www.lowiecki.pl/newsy/tekst.php?id=39) Po dokonaniu obligatoryjnego w tamtym porządku prawnym zawieszenia prezesa brał on udział w WZCz Koła i głosował a w pełni usatysfakcjonowany ze swej działalności za która czort jedyny wie otrzymał wagon odznaczeń łowieckich (w załączniku) miał wystarczająco dużo powodów aby wraz ze "swoim" zarządem wziąć udział w balu myśliwskim w pałacu Czartoryskich w Maziarni. Na tym balu zawieszony prezes wystąpił w mundurze myśliwskim z baretkami, sznurami i srebrnymi oznakami na kołnierzach. Przez oskarżonego o okradanie własnego koła łowczego Krzysztofa K. został przedstawiony jako prezes koła a gloryfikacji przyklaskiwał skarbnik Roman F. na zdjęciu po prawej stronie prezesa). Aktualnie trwa walka o przywrócenie sądownictwa łowieckiego z prawem do nakładania jeszcze większych restrykcji niż miało to miejsce za komuny. Rodzi się więc pytanie: Czym jest kara zawieszenia w prawach członka PZŁ? Czy sądy łowieckie, które z natury a także z wytycznych zawartych w wyroku TK powinny mieć charakter sądów honorowych nie powinny zająć się orzekaniem i egzekwowaniem kar o charakterze honorowym? Ps. O Tym jak łowczy okręgowy w Zamościu Henryk Studnicki nie daje sobie rady z uporządkowaniem tych i innych "działań" koła plamiącego dobre imię łowiectwa a także o tym, jak jego działania wskazują na sprzyjanie tym, co łowiectwo starasznie kompromitują czytelnicy portalu dowiedzą się niebawem.

Autor: COLTON  godzina: 09:48
ad. 1 Zawieszenie w prawach członka, to pozbawienie członka na określony czas praw przysługujących myśliwemu określonych w Statucie. Nie wyklucza to pozbawienia do wykonywania przez niego OBOWIĄZKÓW (płacenia składek, wykonywania prac gospodarczych, itd). ad.2 Uważam, że sądy łowieckie powinny mieć charakter sądów honorowych i tylko takich dla przypadku gdy w sądach tych mieli by zasiadać myśliwi nie prawnicy, bez wykształcenia i przygotowania zawodowego. Nie wyobrażam sobie, że w gremium sędziów sądu łowieckiego zasiadają ludzie o wykształceniu i przygotowaniu zawodowym innym niż PRAWNICZE, po spełnieniu oczywiście warunku, że będą to osoby o nieposzlakowanej opinii i z czystymi rekami. DB

Autor: WIARUS  godzina: 09:57
Statut § 9
    1. Członek Zrzeszenia ma prawo: 1) brać czynny udział w wykonywaniu zadań Zrzeszenia, w szczególności związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej; 2) korzystać z pomocy organów Zrzeszenia w wykonywaniu przez nich swych obowiązków statutowych; 3) składać oświadczenia we wszystkich przypadkach, w których organy Zrzeszenia mają podjąć uchwały ich dotyczące, oraz odwoływać się od tych uchwał; 4) korzystać z majątku Zrzeszenia na zasadach określonych uchwałami odpowiednich organów. 2. Niezależnie od praw wymienionych w ust. 1 członek Zrzeszenia – osoba fizyczna ma prawo: 1) wybierać i być wybieranym do organów Zrzeszenia lub na określoną funkcję; 2) nosić odznaczenia łowieckie, oznakę łowiecką oraz strój organizacyjny z odpowiednimi dystynkcjami, ustanowionymi na podstawie § 108 pkt 19; 3) wykonywać polowania indywidualne oraz uczestniczyć w polowaniach zbiorowych; 4) uczestniczyć w zawodach strzeleckich, sprawdzianach kynologicznych oraz imprezach organizowanych przez organy Zrzeszenia.
I tu powstaje pytanie: - które z tych praw zostały wyliczone w orzeczeniu jako zawieszone na okres w stosunku do ukaranej osoby? Jeżeli żadne a orzeczenie zawiera tylko stwierdzenie o " zawieszeniu praw na okres..." to chyba tylko honor i własna godność osobista ukaranego będzie miała znaczenie w sposobie egzekucji tej kary w stosunku do siebie! Pomógłby tu być może ostracyzm otoczenia ale gruboskórny i tego nie zauważy! Powszechna wiedza o zawieszeniu w prawach powinna u decydentów wywoływać odruch kreślarski w czasie sporządzania list uczestnictwa w czymś tam, co akurat się organizuje! Brak jest jednak statutowych możliwośći egzekwowania takiego orzeczenia a honor i godność osobista w niektórych przypadkach ma, niestety, niską cenę! Schodzenie z oświetlonej sceny jest trudne ;-))) Darz Bór!!!