Wtorek
29.03.2011
nr 088 (2067 )
ISSN 1734-6827
Prawo w pytaniach
Pytanie:
Czy składki do koła mogą być opłacane " z dołu", do miesiąca września roku następnego? Czy nie jest to sprzeczne z zasadami finansowymi?
Odpowiedź:
Termin płacenia składki w kole powinien wynikać z uchwały WZ, które te składkę
uchwaliło. Składka może być roczna, kwartalna, czy miesięczna, a uchwała powinna
wskazywać, kiedy składka jest wymagana. Może to być termin "z góry", jak i "z
dołu", bo o tym koło decyduje we własnym zakresie.
Redaktorzy piszą
Poprawa stanów zwierzyny drobnej? autor: Stanisław Pawluk
Zmiany cywilizacyjne w Polsce działają szczególnie negatywnie na populację zwirzyny drobnej. Do tego wieloletnie zaniedbania władz PZŁ i brak reakcji na zjawiska dalece odbiegające od racjonalnego gospodarowania doprowadziły do skandalicznie niskiego stanu zająca, koropatwy i bażanta. Nie podejmując żadnych realnych działań zmierzających do zatrzymania regresu w ilości zwierzyny drobnej władze PZŁ mają jeszcze jeden grzech zaniedbania: brak skutecznych badań nad przyczynami spadku liczebności drobnej w łowiskach. Mając co najmniej od 10 lat wiedzę o fikcyjności gospodarki łowieckiej w dużej liczbie kół, lekceważeniu corocznych inwentaryzacji i nieprzestrzeganiu planów łowieckich - zwyczajnie nie reagowały.

Przyjrzyjmy się niektórym aspektom gospodarki łowieckiej wobec zwierzyny drobnej oraz symulawaniu prób jej ratowania na przykładzie Lubelszczyzny. Wybrałem chyba właściwy w punktu PZŁ teren, bo w woj. lubelskim wdrażany jest aktualnie program poprawy populacji zwierzyny drobnej. W programie tym zarówno po stronie inicjatorów i prowadzących działają myśliwi i to nie byle jacy ale ci, których nazwiska znajdziemy w wykazach osób wchodzących w skład władz okręgowych i komisji hodowlanych oraz we władzach krajowych. Choćby z tego tytułu warto przyjrzeć się w jaki sposób tak istotne dla myśliwych zadanie, jak poprawa stanu zwierzyny drobnej, jest realizowany.
więcej>>
Dyskusje problemowe
 Kiedy przyjdą do ciebie...
 Wprost źle o myśliwych ...
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Myśliwskie akcesoria
 Automat śrutowy Brown...
 Bok Sabatti Forest
 Nieustający temat
 Muszka światłowodowa
 Lornetka
 Bushnell Permafocus 7...
 Francja
 Leica MAGNUS
 Strasser RS05
 Lornetka-wątpliwości
 Kup koniecznie...
 Poszukuję dystrybutor...
 CZ 527
 Zakupy w USA
Psy myśliwskie
 Przyjemne oczekiwan...
 DLA KOCISKA
 O 18.10 w I program...
 KLUB NTM na Targach
 Kliniska - Zach-pom...
 pies na ptactwo
 Odam posakowce szcz...
Strzelectwo
 Wyniki zawodów Opole
 wykładanie amunicji...
 zacięcie zamka
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
20-09-06 11:09
el Gwiazdor
12-03-09 08:55
rysioh
18-09-08 14:26
Urtica
15-03-11 12:19
k@j@
22-11-10 12:50
k@j@
29-03-11 11:23
Matecznik
Komentarze czytelników
... do felietonów
16:06 azil IIWpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.Tytuł:
Poprawa stanów zwierzyny drobnej?
20:37 Paweł z lasuJakim sposobami chroni się zwierzynę drobną, życzę miłej lektury: http://forum.lowiecki.pl/read.php?f=11&i=368086&t=368015Tytuł:
Poprawa stanów zwierzyny drobnej?
22:44 azil IIKolego Pawluk! Mój komentarz wykasowano ponieważ oczekuje redakcja wyważonego komentarza w poruszonym temacie. To co Twój artykuł zawiera nie daje podstawy do poważnego komentarza. Przecież nie napisze, że osoby w tym biorące udział, to zgraja idiotów. Piszesz o kole, lub kołach (drugi raz nie chce mi się czytać) w którym, których świadomie przekraczano plan pozyskania zwierzyny - w tym drobnej( NISZCZONO JĄ) dostało dotację na poprawienie stanów zwierzyny drobnej pomimo tego iż zalegają z zapłatą na rzecz skarbu państwa za niszczenie zwierzyny poprzez bezprawne pozyskanie jej ponad zaplanowane ilości. Mało tego.... Osoby które się tego dopuściły mają dbać o szlachetny cel którym jest POPRAWA STANÓW ZWIERZYNY. Kol. Pawluk ! Jakich komentarzy oczekujesz? AZIL IITytuł:
Poprawa stanów zwierzyny drobnej?
... do zdjęć
00:20 Kebas84
00:22 Kebas84 Widzę u Kolegi z lewej bardzo wygodny (wg Mnie) pasek do broni. Pewnie z Norwegii ;)
DB
00:31 alette Teraz na lisy polujesz?
00:34 starywracz Czym się różnią te dwa nemrody?... pasem od Bronki!!!
więcej>>
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Naczelny
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce
   Sobótka
   Glinki
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
   Filatelistyka
   Falerystyka
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Aukcje
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Mapa
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia20.03.2011 - 26.03.2011
Dziennik na gorącoSobota 26.03.2011
Kłusownicy przed sądem autor: Stanisław Pawluk
Przed Sądem Rejonowym w Świdniku rozpoczął się proces karny przeciwko Michałowi F., Maciejowi K. i Grzegorzowi S. oskarżonym o to, że w dniu 12 stycznia 2010 w m. Wesołówka na terenie obwodu łowieckiego nr 129 dzierżawionego przez Koło Łowieckie "Bażant" w Świdniku zastrzelili 3 sarny.

Z zeznań świadków, w tym policjantów biorących udział w czynnościach procesowych z udziałem oskarżonych, wynika, że trzech młodych ludzi postanowiło zapolować z nielegalnie posiadanej broni czeskiej lub czechosłowackiej typu kbks bez numerów produkcyjnych. Posiadacz nielegalnej broni Grzegorz S. telefonicznie umówił się ze swoim znajomym Michałem F., myśliwym i strażnikiem łowieckim na sąsiednim obwodzie. Za kierowcę Grzegorz S. wziął swego znajomego Macieja K., gdyż sam był już po spożyciu, a planowano dalsze spożywanie.
więcej>>

Dziennik na gorącoPiątek 25.03.2011
Kolejne śledztwo autor: Stanisław Pawluk
Prokuratura w Chełmie prowadzi kolejne śledztwo z udziałem komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Łowieckiej w Lublinie Stefana Kowalewskiego. Inspiracją do jego wszczęcia były wytyczne sądu IV Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Lublinie, który rozpatrywał odwołanie obrońcy Stefana Kowalewskiego od wyroku Sądu Rejonowego. Sąd Rejonowy uznał komendanta winnym przekroczenia uprawnień poprzez niezasadne aresztowanie swego kolegi z Koła Łowieckiego Nr 5 "Dąbrowa" Piotra W., pod pretekstem podejrzenia zastrzelenia lochy w sezonie ochronnym. Ze względu na niską zdaniem sądu szkodliwość czynu, umorzył postępowanie. Sąd Okręgowy utrzymując wyrok uznający winnym Stefana Kowalewskiego stwierdził, że okoliczność pozostawienia przez niego broni myśliwskiej wraz z amunicją na stole w chacie wiejskiej przy otwartym oknie powinno stać się przyczynkiem do oddzielnego postępowania karnego.
więcej>>

Dziennik na gorącoCzwartek 24.03.2011
Sprostowanie autor: Redakcja "Łowiecki"
Około miesiąca temu ukazał się w dzienniku "Łowiecki" felieton zatytułowany Komu pomoże, a komu zaszkodzi prawnik ZG PZŁ. Na wniosek przywołanego w felietonie kierownika Działu Prawnego ZG PZŁ zamieszczmy poniżej przysłane przez niego sprostowanie:

Związku z publikacją na stronie głównej w numerze 2032 z dnia 22 lutego 2011r. "dziennika łowiecki" artykułu pod tytułem "Komu pomoże a komu zaszkodzi prawnik PZŁ" autorstwa Piotra Gawlickiego, w którym podana została nieprawdziwa wiadomość, informuję, że:
 1. nie jest prawdą jakoby przeciwko kierownikowi działu Prawnego ZG PZŁ Marcinowi Pasternakowi, toczyło się postępowanie przed sądem dyscyplinarnym Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. W sprawie ze skargi Witolda Maziarza Okręgowy Rzecznik Dyscyplinarny OIRP w Warszawie odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko Marcinowi Pasternakowi zaś sąd dyscyplinarny rozpatrywał będzie odwołanie Witolda Maziarza od tego postępowania,


 2. stwierdzenie, że praca Marcina Pasternaka, jako pełnomocnika PZŁ obarczona była wynaturzeniami, jest nieprawdziwe, bowiem artykuł dotyczył udziału radców prawnych PZŁ w sprawach ptrzeciwko członkom Zrzeszenia o wykluczenie z kół łowieckich. Tymczasem radca prawny Marcin Pasternak reprezentował PZŁ w procesie jaki Witold Maziarz wytoczył Polskiemu Związkowi Łowieckiemu o zadośćuczynienie w kwocie 50 000 zł.
Kierownik Dizału Prawnego ZG PZł
Marcin Pasternak.


więcej>>

Hyde Park Corner
 Powitanie
 a słonki ciągną...
 gryfek mysliwym
 Osoba-kontakt
 Polowanie w Rumuni.
 "Instynkt" - reportaż...
 jak udowodnić niewinn...
 BRAĆ ŁOWIECKA GLORYFI...
 jak się pozbyć szpakó...
 Jara y sedal - super ...
 Anrzeja Brachmańskieg...
 Produkcja broni myśli...
 Ambony- TVN
 Brawo HubertusProHunt...
 Gminy a bezdomne psy-...
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Przepisy kulinarne
   problem z szynką
   Potrawy z grilla
  Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  ul Meissnera 1
  80-462 Gdańsk
  NIP 585-00-00-791
  Sąd Rejonowy w Gdańsku
  Wydz. XVI Gospodarczy
  KRS: 0000229167
  Kap. zakł. 51 500PLN
  tel: (058) 340-93-98
  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 29.03.2011
  Numer wydania:
  088 (2067 )
  ISSN 1734-6827
  Wiedza i edukacja
   Organizacja polowania...
   Ustawa o broni sprzec...
   Żywołapka
   Jeszcze raz upoważnie...
   prace na stazu
   koniec sezonu - począ...
   Plany roczne
   egzamin selekcjonerski
   KURS DLA INSTRUKTORÓW...