Piątek
24.02.2006
nr 055 (0208 )
ISSN 1734-6827
Myśliwskie akcesoria
 Pływająca lufa
 MAUSER MOD 66
 Zeiss 6-24-72 T*
 Fabarm 20` tribor
 Nauka ryczenia
 Wabiki..pl
 bardzo prosze pomozci...
 guma
 PODRÓBY I STAROCIA OD...
 smar teflonowy
 Zakup amunicji za gra...
 Jaka kniejówka????
 Czy to prawda???
 Luneta
 magii
 Lornetka Tento
 Aktualne ceny amunicji
 szukam dryla do remon...
 Broń dobra na podchód
 CZ 527 Varmint
 Montaż EAW
 Luneta Edenberg
 ile to warte ???
 Przewód lufy - powłoki
 lunety IOR
 sztucer IZ-18MN
 GANSAMERICA
 Pytanie o Blaser'a R93
 Nowa twarz testów lor...
Redaktorzy piszą
Jak zaliczyć staż bez zgody zarządu koła autor: Piotr Gawlicki
Wydawało mi się, że interpretacje prawne radców zatrudnionych w ZG PZŁ weszły już na wyżyny nonsensu, o czym pisałem w wydaniu 144 dziennika "Łowiecki", a tu otrzymujemy nowy przykład, jeszcze bardziej "wyrafinowanej" interpretacji. Mówi ona ni mnie ni więcej, tylko tyle, że po upływie roku od rozpoczęcia stażu kandydackiego w kole łowieckim, zainteresowany nie musi otrzymać pozytywnej decyzji zarządu koła o ukończeniu stażu, tylko wystarczy, żeby dowolne dwie osoby z zarządu podpisały zainteresowanemu zaświadczenie i może już rozpoczynać kurs oraz zdawać egzamin łowiecki na myśliwego. Nieprawdopodobne, ale prawdziwe! Przyjrzyjmy się jak powstała taka interpretacja.

W opisie posługiwać się będę nazwami i nazwiskami zmyślonymi, bo prawdziwe nie mają znaczenia dla przedstawienia całości sprawy, która mogła powstać w każdym kole w Polsce. W tym kole, które nazwiemy KŁ Kangur, kadencja zarządu upływała 10 kwietnia 2005 roku, kiedy to zbierało się sprawozdawczo - wyborcze walne zgromadzenie koła. Ustępujący zarząd zebrał się na swoje ostatnie posiedzenie w dniu 9 marca 2005 r. i podczas tego posiedzenia dwóch członków zarządu, nazwijmy ich Jan Kowalski i Jan Nowak, pełniący odpowiednio funkcje łowczego i skarbnika, chciało wprowadzić pod obrady zarządu sprawę zaliczenia stażu synowi łowczego, nazwijmy go Januszem Kowalskim. Zarząd nie przyjął tego punktu do porządku obrad, wychodząc z założenia, że zaliczeniem stażu powinien zająć się już nowy zarząd, który miał zostać wybrany podczas WZ w dniu 10
więcej>>
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Listy do redakcji
Humor
PORTAL
Naczelny
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Amunicja
   Tarcze
   Zawody
   Liga
   Archiwum
   Prawo
   Przystrzelanie
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Konkurencje
   Optyka
   Prawidła
   Wawrzyny
Polowania
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Sarnowice '05
   Połczyn 2005
   Wojcieszyce
   Sobótka
   Połczyn 2004
   Glinki
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
   Filatelistyka
   Falerystyka
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Aukcje
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Mapa
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Dyskusje problemowe
 Cudowna przemiana
 poruszanie sie na terna...
 zyto wieloletnie
 nęciska cd
 straznik łowiecki
 Karma
 Pytania????
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia13.02.2006 - 19.02.2006
Redaktorzy pisząWtorek 14.02.2006
Czego od kół wymaga nowy Statut PZŁ autor: Piotr Gawlicki
Z chwilą wejścia w życie nowego statutu w PZŁ, zarządy kół zaczęły przygotowania do wypełnienia obowiązków, które na koła wprowadziły zapisy tego statutu. Jest przy tym dużo niejasności co do zakresu obowiązków, jakie nowy statut nałożył na koła oraz sposobów wywiązania się kół z tych obowiązków. Część zarządów kół już nawet ogłosiła zwołanie nadzwyczajnych walnych zgromadzeń, bo taki obowiązek wyczytała z nowego statutu. Żeby pomóc kołom we wprowadzeniu w życie zapisów nowego Statutu PZŁ, pozwolę sobie usytematyzować sprawy, które w najbliższym czasie powinny uregulować organy kół łowieckich.

Przede wszystkim, wszyscy członkowie PZŁ powinni być świadomi, że dotychczas obowiązujące w kołach łowieckich statuty utraciły swoją ważność o północy 31 grudnia 2005 r. Od 1 stycznia 2006 r., we wszystkich kołach łowieckich w Polsce zaczął obowiązywać jeden wspólny statut, bez konieczności jego przyjmowania lub uchwalania przez WZ, który jest integralną częścią nowego statutu PZŁ, przyjętego uchwałą Krajowego Zjazdu Delegatów PZŁ w dniu 2 lipca ub. r. Statut ten, a właściwie w/w uchwała KZD wskazała co dalej z organami kół łowieckich wybranymi pod rządami poprzedniego statutu oraz określiła jak należy podejść do obowiązujących dotychczas w kole łowieckim uchwał, wskazując również obowiązki kół związane z tymi uchwałami.

Przede wszystkim, §2 ust.2 uchwały KZD wskazał, że walne zgrom
więcej>>

OpowiadaniePoniedziałek 13.02.2006
Trzynastka i pierwszy dzik autor: ANDY
13 luty 1983 roku, niedziela. Jedno z ostatnich zbiorowych polowań w sezonie. Rano zbiórka pod jednym z bloków, pakujemy się do samochodów, wyjazd do łowiska. Sporo śniegu w mieście. Mróz daje przedsmak tego, co nas czeka w obwodzie, gdzie zawsze jest wietrzno i mróz ma kilka stopni wiecej, bo wysoko i ze względu na zakątek, rzadko pług dojeżdża. Są ważniejsze drogi do odśnieżania. Dojeżdżając do mleczarni w Braciejowej widzimy stromy podjazd zasypany śniegiem. Trzeba wyleźć z ciepłego auta i zamienić się w katorżnika z zasypywanymi oczami przez wylatujące spod opon pacyny lodu i zmarzniętego śniegu. Dojeżdżamy w końcu do przysiółka Południk, gdzie stoi nasz myśliwski domek w trakcie budowy i wykańczania. Odprawa przed polowaniem, rozmowa łowczego z p. Marianem, szefem naganki i właścicielem psów: Muchy i Szarika. Te zwykłe psy zasłużyły na miano psów myśliwskich, choć rodowodu trudno się byłoby doszukać. Ich gon, jego natężenie i tonacja pozwalała bezbłędnie zorientować się, co prowadzą w miocie.

Jako pierwszy miot pędzimy z Kościelnej na Południk. Naganka zapakowana w samochody wywożona jest na Kościelną. Losowanie stanowisk. Gęsiego w kopnym śniegu myśliwi zaczynają schodzić w dół, zajmując stanowiska na tzw. „Bukach”. Mnie wypadło iść w nagance, zostawiam więc
więcej>>

Komentarze czytelników
... do felietonów
19:36 WIARUS"nie ma wymogu uchwały zarządu koła o odbyciu stażu, a wystarczy zaświadczenie o jego odbyciu". Dziwne , bardzo dziwne !!! To może ,jak zechce , dwóch członków Zarządu KŁ podpisać cokolwiek i ZO będzie to honorował ??? A co z przestrzeganiem par 65 p1. pp1 , w którym można przeczytać że to Prezes reprezentuje koło na zewnątrz i jeśli ZK nie udzielił nikomu pełnomocnictw do dokonywania czynności prawnych (par 66), to tylko on, zgodnie z przypisanymi mu statutem uprawnieniami, może podpisywać dokumenty wychodzące z Koła !!! Wstyd i hańba dla ZO , który nie umie zająć stanowiska w prostej sprawie i potrzebuje podpory ZG! Pan prawnik natomiast powinien wrócić na uczelnię , którą ukończył i do swego Profesora zwrócić się z wnioskiem o ......... przez grzeczność nie napiszę!!Tytuł:
Jak zaliczyć staż bez zgody zarządu koła
20:51 Wiesław NitkaNo sam już nie wiem jak zacząć ale gdybym miał zacząć na poziomie pewnych interpretacji prawa łowieckiego to mój komentarz wyglądał by następująco: DFghsagh hjjhdxh kjxdjdueo8 ijidjkjv fdkb i hcklkfi fjjoifihh ifivhjfhv ifciv fijvifi hi iifivbfh lifiki ui8jdfii iidfi jiu iu ijijifuiduhiuo iu hidhuv uu hi huh uifdoire0iv hjivoc iou ih ihjui8ufi nih iufjvij 8y8 i juifdvbi huhgx[cslduv [xi oiuyivfjbif8 yifniu h8fjb ih8v y ijoj8fy8uy uups0di8s90g9jgb iju098u frb rb u9fu iju9u 8 09jhfporbuit 097u098vbu uip0 ju9 uf9ubf9iufiob jfoibifhoi hfoihboififduvb9fub fuj j oij jopifju i oivj fjur=3ewoifvkpo jvij oij i hjuiojf po jhpofc j p p ? / // / ////????? coiv9pfduvh oifcy hjoifufe3j0u j9e ufc988u7&&&9uzpwq9er 0iub 0irig0-ib 0-...................................................................................................... DARZ.BÓR ............................................................................ Szanowni koledzy. Po przeczytaniu tego felietonu z przykrością stwierdzam, że wyrosła niezła konkurencja do konkursu na największy hit listy przebojów Dziennika Łowiecki. No ale co tu się dziwić jak autor tej piosenki praktycznie ten sam i w podobnych rytmach jest lansowana. Nie zamierzam dalej komentować przedstawionych praktyk bo one dalszego komentarza nie potrzebują, przedstawione działania są nazbyt oczywiste dla odgadnięcia ich motywów. Wybieramy spośród nas Władze, Organy po to by dać im możliwość godnego reprezentowania Nas - szeregowych myśliwych licząc na to, że w swoim postępowaniu będą kierować się wiedzą, godnością, rozumem, sprawiedliwością - słowem tym co w człowieku uważa się za najlepsze. Nie w każdym przypadku jak widać tak się dzieje - wśród tych którzy nieprzebierając w środkach chcą realizować własny interes kosztem szeregowych członków Zrzeszenia, u których mają przecież dług zaufania ! Przez nich bowiem zostali wyróżnieni do pełnienia zaszczytnych funkcji w Zrzeszeniu. I przez nich zostaną rozliczeni bo tak dalej poprostu być nie może. Pozdrawiam DBWNTytuł:
Jak zaliczyć staż bez zgody zarządu koła
... do zdjęć
08:08 FranekS czy to zabytek w Pruszkowie?Z tarasu na górze ponoć rociąga się niepowtarzalny widok na okolice.
09:51 Ks.Robak jest calkiem OK chetnie bym "wyspowiadal":)
10:45 Maryna Ale ogonek jest od innego psa?
więcej>>
Psy myśliwskie
 gdzie i kiedy można...
 Pies czy suka?
 Pointer a ogon
 Mars "w pogoni za m...
 odwołanie
Hyde Park Corner
 NIE DO WIARY
 Szukam adresu!!!
 Parkoty :)
 Żal patrzeć
 Dla Alusa
 Targi Wrocław
 Lutowe byki
 Zwierzęta inaczej...
 Rybacy
 shark attack
 dablju
 Towarzystwo Okaleczan...
 Czy są forumowicze z ...
 Tłusty czwartek !
 Logowanie,ADMIN
 pomóżcie im
Strzelectwo
 ZAWODY w Piotrkowie...
 Akademickie Mistrzo...
 od kiedy otwarte st...
Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
Budynek BPBK
ul. Jana Uphagena 27 lok. 703
80-237 Gdańsk

Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 24.02.2006
Numer wydania:
055 (0208 )
ISSN 1734-6827
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
24-02-06 07:25
520119
24-02-06 10:12
Gajowy20
Przepisy kulinarne
 przepis na kiełbasę...
Prawo w pytaniach
Pytanie:
Nasze koło ma możliwość zakupu łąki śródleśnej, gdzie chcielibyśmy wykonać staw, który poprawiłby stosunki wodne w okolicy i warunki bytowania zwierzyny.Czy możliwy jest zakup gruntu przez koło od osoby prywatnej, a jeśli tak to jak to przeprowadzić formalnie?
Odpowiedź:
Oczywiście, że koło może zakupywać nieruchomości, szczególnie celem realizacji statutowych obowiązków. Zakup powinien być zaakceptowany przez WZ, np. przez zapis w uchwale o planie gospodarczym i budżecie na dany rok. To tyle po stronie koła.

Następne formalności, to wizyta u notariusza, u którego będzie przeprowadzona transakcja, który powie jakie dokumenty bedą potrzebne. Na pewno będzie to wypis z rejestru gruntów w gminie, wypis z księgi wieczystej kupowanej działki oraz wyciąg ze statutu
PZŁ oraz wyciąg z uchwały o wyborze zarządu koła, potwierdzjące reprezentację koła do reprezentowania go na zewnątrz.
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
  • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
  • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
  • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
    Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.