Poniedziałek
26.03.2012
nr 086 (2430 )
ISSN 1734-6827
Myśliwskie akcesoria
 luneta Luneta Kahles ...
 Durabake
 Sztucer Łamany k1 Zbr...
 Dane charakteryzujące...
 Tikka battue lite
 Norma Oryx 9,3x62 21,...
 Geco .308 Win. EXPRES...
 WSSM czy 6,5x68 ?
 geco 8x57 js TM 12 gr.
 Zmiana pocisku SAKO HH
 Wybór "automatu"
 7,5 x 55
 lornetka dla selekcjo...
 Sellier&Bellot
 kniejówka
 ZAKAZ PORUSZANIA SIĘ ...
 Oświetlenie laserowe ...
Psy myśliwskie
 Royal Canin Special...
 Wyzeł niemiecki kró...
 Znalezione w Sieci.
 CENZURA PRYWATNA NA...
 Śladem ogara podąża...
 Teletakt
 IV OGÓLNOPOLSKI ZLO...
 Problem z wyżłem.
Przepisy kulinarne
 stek-przepis
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia18.03.2012 - 24.03.2012
Redaktorzy pisząPoniedziałek 19.03.2012
Dlaczego PZŁ staje przeciw myśliwym? autor: Piotr Gawlicki
Nowy dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku, równocześnie myśliwy, zaprosił na dzień 2 marca br. do swojej siedziby grono osób mających wpływ na łowiectwo w województwie, żeby na naradzie przedyskutować sprawy dotyczącą gospodarki łowieckiej na terenie RDLP Gdańsk. Wśród zaproszonych byli przewodniczący Zarządów Okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego z województwa: z Gdańska Piotr Ławrynowicz, ze Słupska Marian Wilczewski i z Elbląga Wieńczysław Tylkowski. Oprócz dyrektora RDLP w Gdańsku i jednego jego zastepcy był m.in. gł.spec. RDLP ds. gospodarki łowieckiej i polowań Roman Wasilewski, równocześnie sekretarz Komisji Hodowlanej ORŁ PZŁ w Gdańsku, byli nadleśniczowie w liczbie jedenastu, kilku ich zastępców oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z Wydziału Środowiska i Wojewody w osobie komendanta PSŁ w Gdańsku. Reprezentacja Polskiego Związku Łowieckiego z najwyższej półki, więc można było oczekiwać, że krzywda myśliwych i kół łowieckich w województwie nie spotka. Czy rzeczywiście?

Wśród tematów m.in. sprawy związane z funkcjonowaniem populacji jelenia szlachetnego, w tym obowiązujących założeń uchwały nr 71/2009 NRŁ z dn. 08.09.2009 w sprawie okresowych zasad selekcji i zwiększenia udziału III klasy wieku byków oraz sprawy dokumentowania ubytków zwierzyny grubej wynikającej z zapisu § 3 ust.5 Rozporządzenia MŚ w sprawie rocznych planów łowieckich, które to ubytki ujmuje się w rocznym planie łowieckim roku następnego. Zapis ten będący powszechnie obowiązującym prawem brzmi następująco:

5. Stwierdzony ubytek zwierzyny grubej dokumentuje się protokołem stwierdzenia ubytku potwierdzonym przez pracownika Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe lub funkcjonariusza Policji, lub strażnika Państwowej Straży Łowieckiej, przechowywanym w dokumentacji dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.

Domniemam, że przepis powyższy nie satysfakcjonował leśników RDLP i na ich wniosek narada uzgodniła i uchwaliła wzór takiego protokołu, jakby wątpiąc, czy koła łowieckie lub pracownicy Lasów Państwowych potrafią same napisać taki protokół. W ten sposób powstał na tej naradzie wzór protokołu ubytków, który z akceptacją przewodniczących ZO PZŁ przekazano następnie kołom łowieckim do obowiązkowego stosowania. A więc nie jest to dokument wewnętrzny RDLP w Gdańsku, który zupełnie by mnie nie obchodził, bo niech sobie pracodawca wymyśla dowolne protokoły dla swoich pracowników, ale jeżeli zarządy okręgowe PZŁ uznają go za obowiązujący w kołach, to już jak najbardziej mnie on interesuje. Założono przy tym, że wzór protokołu może spowodować niejakie trudności interpretacyjne i dołączono do niego 6-cio punktową instrukcję stosowania. Przypatrzmy się bliżej inwencji autorów tego protokołu, zaczynając od instruk
więcej>>

Dziennik na gorącoSobota 24.03.2012
Dlaczego zmiany w zasadach strzeleckich PZŁ? autor: Redakcja "Łowiecki"
Na forum działu strzelectwa www.lowiecki.pl szeroką dyskusję wywołała Uchwała Nr 42/2011 ZG PZŁ w sprawie zmian w regulaminach oraz prawidłach strzelań myśliwskich. W treści zarządzenia, które opublikowano na stronach www PZŁ widniał m.in. zapis o ograniczeniu strzelania konkurencji zająca tylko z amunicji 28 gramowej. Uzasadnienia dla tego zapisu, jak i innych w tej uchwale nie opublikowano, dlatego redakcja zwróciła się w dniu 1 marca br. do Zarządu Głównego PZŁ z pytaniem, czym uzasadniała Komisja Strzelecką NRŁ te zmiany i czym kierował się ZG PZŁ wprowadzając je w/w uchwałą? Odpowiedź otrzymaną email'em w dniu 20 marca przytaczamy w całości:
więcej>>

Dziennik na gorącoŚroda 21.03.2012
Co Lasy Państwowe na protokół ubytków autor: Redakcja "Łowiecki"
Poniżej korespondencja, którą redakcja wymieniła z rzecznikiem prasowym Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych:

Do redakcji wpłynął protokół z ustaleniami i wnioskami z narady przeprowadzonej w siedzibie jednej z Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, na której przy obecności przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego ustalono wzór protokołu ubytków, o którym mówi §3 ust.5 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 13 listopada 2007 r. w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych [Dz.U. 20007 Nr 221 poz.1646]. Wzór tego protokołu z instrukcją wypełniania i postępowania w załączeniu. Redakcja próbowała ustalić kto jest autorem tego wzoru i instrukcji do niego, ale bezskutecznie, choć jedna z sugestii płynąca od osób indagowanych wskazała Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych. W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy załączone do niniejszego wzór protokołu i instrukcja stosowania powstały w Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i z niej trafiły do Regionalnych Dyrekcji LP oraz Polskiego Związku Łowieckiego?

2. Czy załączone do niniejszego wzór protokołu i instrukcja stosowania są zdaniem Generalnej Dyrekcji LP zgodne §3 ust.5 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 13 listopada 2007 r. w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych [Dz.U. 20007 Nr 221 poz.1646], szczególnie w aspekcie miejsca przechowywania takiego protokołu oraz obowiązku sfinansowania kosztów dokumentacji fotograficznej?

3. Czy załączone do niniejszego wzór protokołu i instrukcja mogą być przez jakikolwiek podmiot narzucone kołom łowieckim do obowiązkowego stosowania, a jeżeli tak, to przez kogo i na jakiej podstawie prawnej?

Z poważaniem

Piotr Gawlicki
Redaktor naczelny
Dziennik "Łowiecki"


więcej>>

Moje polowanie
Udane polowanie. autor: kargulek
Nieuchronnie zbliżał się koniec lata i jesień. Coraz częściej w łowisku dało się słyszeć ryczenie jeleni. Mogłem do woli rozkoszować się ich echem. Pełne potęgi i napięcia głosy władców kniei, obwieszczających swoje władanie. Nie udało mi się jednak ich spotkać. Krążyły po lesie, ale nie tam gdzie na nie czekałem. I tak któryś raz z rzędu wracałem do domu, a w uszach ciągle słyszałem brzmienie leśnej walkirii. O tych przeżyciach lubiłem opowiadać swojej dziesięcioletniej córce - Julce, która z niekłamanym zainteresowaniem słuchała opowieści ojca i ciągle dopytywała:
- A widziałeś zajączka? A sarenki też były? A dziki?
Niejednokrotnie potwierdzałem, co powodowało w jej oczach entuzjazm. Tym bardziej, że kilkakrotnie była ze mną na ambonie i doskonale kojarzyła miejsca, o których mówię.
I tak którejś soboty z kolei planowałem wyjazd do lasu. Jak zwykle te same, można by rzec rytualne czynności. Kilka telefonów do kolegów, spakowana broń, lornetka, ubiór... i nagle słyszę za plecami:
- Tatusiu, a mogę jechać dzisiaj z tobą?
Nie ukrywam, że zaskoczyło mnie to pytanie, tym bardziej, że decydując się na wyjazd z córką wiedziałem, że z polowania zwieńczonego strzałem nici. Ale przecież i tak najczęściej wracałem bez strzału.
- Możesz, jeśli mama nie ma nic przeciwko temu - odpowiedziałem.
- Mamusia już się zgodziła, tylko mam się ciepło ubrać. I wiesz co? Bardzo chcę zobaczyć jelenie - odpowiedziała jednym ciągiem.
Czyli już wszystko zaplanowane, tylko nie wiem jak z tymi jeleniami będzie - pomyślałem.
- Skoro tak mówisz to za 15 minut wyjeżdżamy, tylko się pospiesz - dodałem, a Julka już pędziła z kurtką w jednej ręce i butami w drugiej. Uśmiechnąłem się tylko pod nosem - zapał to ona ma.
więcej>>
Ogłoszenia
RodzajDziałPrzedmiotMiejscowośćCenaZdjęcie
SprzedażBROŃDubeltowka 20/70Gdansk 720
SprzedażBROŃBroń kombinowana ZH ZH354 lufa 2200
więcej>>
Dyskusje problemowe
 Zanim całkiem nie zabro...
 Polowania „admini...
Strzelectwo
 Zawody w Goleszowie...
 9,3x62 vs 8x57-co l...
 Hotel w poblizu Suc...
 24 marca Suchodół
 25.03 Niedziela
 Zamkneli strzelnice...
 Koszalin - Pomorski...
 Zawody Szczecin
 OTWARCIE STRZELNIC...
Hyde Park Corner
 Bezpańskie psy zagryz...
 "Jak wychowac żone"
 Wilki w akcji
 Za zrzutami....
 płoną trawy, płoną lu...
 Zieloni-gdzie jesteśc...
 DZIKI
 Expo Silesia
 Nie upilnował psa
 Bespieczeństwo pszemy...
 No nie spodziewałem s...
 Państwo za mało płaci...
 Co jedzą niemieckie w...
 Ciotka nie kracz !I w...
 Ratujmy "ROJA"
 Koszmar ze snu myśliw...
Komentarze czytelników
... do dziennika na gorąco
10:56 Pan SułekNie wiem dlaczego powstają zaburzenia na łączach PZŁ ,ale mnie się te zmiany podobają.Dokładanie naważek na zającu było faktycznie męczące,a zmiany na kuli,trapie i przelotach podgrzeją bez wątpienia atmosferę i będzie o wiele ciekawiej. Tytuł:
Dlaczego zmiany w zasadach strzeleckich PZŁ?
19:06 ko-sTo dobrze ,że się komuś podoba bo czy będzie lepiej ,ciekawiej i bezpieczniej to dopiero się okaże i jaki z tego będzie szkoleniowy pożytek.Tytuł:
Dlaczego zmiany w zasadach strzeleckich PZŁ?
... do zdjęć
00:08 tedii
02:19 Becaz wn
05:09 bugi
06:04 konrad1976
06:07 konrad1976
więcej>>
Prawo w pytaniach
Pytanie:
Koło zleciło myśliwemu wyremontowanie paśnika w wyniku pisma otrzymanego z Nadleśnictwa dotyczącego przeglądu urządzeń łowieckich oraz oceny działalności koła. Czy myśliwy ma prawo zażądać zwrot kosztów przejazdu do łowiska w celu wyremontowania ww. urządzenia gospodarczego?
Odpowiedź:
Już wcześniej o tym pisałem, że nadleśnictwo nie może niczego zlecić lub polecić kołu, co najwyżej może coś zasugerować lub poprosić. Nie istnieje też w prawie łowieckim jakakolwiek podstawa do ocen koła dokonywanych przez nadleśnictwo.

Jeżeli zarząd zlecał wykonanie jakiejś pracy członkowi koła, to musiał mieć podstawę formalną, np. w postaci uchwały WZ o wykonywaniu prac gospodarczych członków, gdzie sprawy ponoszenia kosztów powinny być uwzględnione. Jeżeli takiej podstawy nie było, to ot tak sobie, na zasadzie nakazu, a nie uzgodnień i akceptacji członka dla warunków wykonywania czegokolwiek, zarząd nie może niczego członkowi nakazać. A jeżeli jakieś uzgodnienie między zarządem, a członkiem koła było, to elementem takiego uzgodnienia powinno być określenie kto i w jaki sposób ponosi koszty.
więcej>>
Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
ul Meissnera 1
80-462 Gdańsk
NIP 585-00-00-791
Sąd Rejonowy w Gdańsku
Wydz. XVI Gospodarczy
KRS: 0000229167
Kap. zakł. 51 500PLN
tel: (058) 340-93-98
Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 26.03.2012
Numer wydania:
086 (2430 )
ISSN 1734-6827
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Wiedza i edukacja
 Odpłatność za wierzyn...
 polowanie na cielaki
 dzik pojedynek czy mo...
 Miejskie zające i sło...
 Pytanie o zakup broni.
 wpisy do książki
 Zabójstwa w świecie z...
 Podanie
 Kalendarz polowań nie...
 obsługa rachunkowa
 rogacz bez poroża...
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Otwarta trybuna
  Na gorąco
  Humor
  PORTAL
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Wiedza
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Prawo
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Zarządzenia PZŁ
     Przystrzelanie
     Strzelnice
     Konkurencje
     Wawrzyny
     Liga strzelecka
     Amunicja
     Optyka
     Arch. wyników
     Terminarze
  Polowania
     Król 2011
     Król 2010
     Król 2009
     Król 2008
     Król 2007
     Król 2006
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Ośno/Słubice '10
     Osie '10
     Ośno/Słubice '09
     Ciechanowiec '08
     Mirosławice '08
     Mirosławice '07
     Nowogard '07
     Sieraków W. '06
     Mirosławice '06
     Osie '06
     Sarnowice '05
     Wojcieszyce '05
     Sobótka '04
     Glinki '04
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  26-11-06 16:12
  sauer8x68
  15-03-09 11:32
  drzemlik
  27-04-09 20:06
  pirate
  16-06-11 20:04
  gonka91
  25-02-12 13:52
  Hubert323