Niedziela
12.02.2017
nr 043 (4214 )
ISSN 1734-6827
Redaktorzy piszą
Jak robić politykę na plecach kół autor: Piotr Gawlicki
Kolejny sezon łowiecki zbliża się ku końcowi, co oznacza, że zarządy kół muszą przystąpić do przygotowania i złożenia w nadleśnictwie kolejnego rocznego planu łowieckiego w celu zatwierdzenia. W mijającym roku do kosza sejmowego poszły dwa projekty zmian ustawy 'Prawo Łowieckie', choć ten drugi jeszcze formalnie Sejmu nie opuścił, ale zawieszono jego procedowanie w komisji sejmowej już w drugiej kolejnej sesji Sejmu. W tej sytuacji z prawnego punktu widzenia nic się nie zmieniło i pierwszym obowiązkiem koła na drodze do stworzenia planu rocznego jest określenie liczby zwierzyny w obwodach na dzień 10 marca 2017 r., czyli inwentaryzacja.

Tak, inwentaryzacja jest wyłącznym obowiązkiem koła i tylko koło za nią odpowiada, choć wszyscy wiemy, że nadleśnictwa wskazują kołom dzień inwentaryzacji, żądają obecności przedstawicieli kół w miejscach, gdzie czekać będą leśnicy lub przedstawiciele nadleśnictwa, narzucają kołom druki inwentaryzacji, żądając ich wspólnego wypełnienia i podpisania przez przedstawicieli kół oraz nadleśnictwa. W rezultacie większość kół godzi się na wielkości inwentaryzacji podawane przez leśniczego, wychodząc prawdopodobnie z przekonania, że nadleśnictwo jest zwierzchnością nad kołem. Takie stanowisko kół jest całkowicie błędne, bo art. 8 ust. 3a ustawy Prawo łowieckie jasno stanowi, że "Roczne plany łowieckie sporządzane są przez dzierżawców obwodów łowieckich . Żaden przepis prawny nie daje nadleśnictwu uprawnień dla określania wielkości inwentaryzowanej zwierzyny na potrzeby tworzenia planu rocznego. Dlatego z politowaniem słucham skarg kół, które narzekają, że im nadleśnictwo "narzuciło" inwentaryzację, albo plan pozyskania. Jeżeli narzucają, to tylko nieformalnie, bo formalnie to koła podpisują się na druku planu, tak pod inwentaryzacją, jak i pod wielkościami planu pozyskania.

więcej>>
Ogłoszenia
RodzajDziałPrzedmiotMiejscowośćCenaZdjęcie
SprzedażRÓŻNE MYŚLIWSKIEWysiadka AluminiowaSucha Beskidzka 500
SprzedażBROŃDryling SprzedamSucha Beskidzka 5000
Strzelectwo
 Teraz cylinder
 Czok XF i cylinder
Dyskusje problemowe
 Czemu służą nasze skład...
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia05.02.2017 - 11.02.2017
Dziennik na gorącoŚroda 08.02.2017
Jak "legalnie" strzelić dwa dziki prośne w lutym autor: Stanisław Pawluk
W dniu 29 stycznia 2017 roku prezes koła Koła Łowieckiego "Słonka" w Grzmiącej, a jednocześnie wieloletni członek Okręgowej Rady Łowieckiej Eugeniusz T., o którym pisałem wczoraj w artykule "Swoim" krzywdy nie zrobimy wraz z przewodniczącym Komisji Rewizyjnej koła, obrońcą prezesa w opisanej wyżej sprawie Januszem Krawczykiem oraz członkiem KR koła i jednocześnie strażnikiem łowieckim Bogdanem Świderskim polowali na dziki na dwóch obwodach koła. Janusz Krawczyk na jednym obwodzie, a prezes i strażnik na drugim. W tym dniu polowało jeszcze kilku myśliwych ale los miał sprawić, że po jednym dziku strzelili właśnie wymienieni wyżej.

Z książki wpisów wynika, że strzelono trzy sztuki i wszystko z pozoru wygląda normalnie. Dwa z tych dzików, przelatka i warchlaka zawieziono do skupu jako depozyt mający uświetnić zbliżającą się uroczystość koła. Trzeciego rzekomo pobrał na użytek własny Bogdan Świderski. Piszę "rzekomo" bowiem to co nastąpiło później podważyło wiarygodność jego wyjaśnień i wpisów w książce ewidencji myśliwych, tak co do tego kto ile dzików strzelił, jak i co do tego, ile naprawdę i jakich dzików strzelono. Wątpliwości powstały po tym, co w dniu polowania i w dniu następnym ustaliła Straż Leśna w asyście czterech myśliwych z KŁ "Słonka". Okazało się, że w miejscu polowania wykonywanego przez Janusza Krawczyka odnaleziono miejsce patroszenia dwóch dzików, a przy patrochach znajdowały się płody pochodzące od dwu różnych dzików. Według Janusza Krawczyka i Bogdana Świderskiego przekazanych kierownikowi Straży Leśnej Nadleśnictwa Połczyn Cezaremu Niedzieli, również członkowi tego koła, który w tym samym dniu 29 stycznia polował na tym samym obwodzie co prezes i strażnik, oba te dziki wylądowały w skupie na potrzeby koła. A fakt patroszenia dzika na innym obwodzie Bogdan Świderskie tłumaczył przewiezieniem tuszy na odległość parę kilometrów, notabene bardzo złymi drogami leśnymi, aż do miejsca polowania Janusza Krawczyka. Tam miały być dwa dziki wypatroszone, a płody pozostawione na miejscu patroszenia. Dziki miały być przelatkiem i warchlakiem i nie miało być mowy, żeby któryś z nich był lochą, co wynikało ze słów myśliwych.

Dlaczego Bogdan Świderski zadał sobie tyle trudu aby nie patroszonego dzika załadować, zawieść marnymi drogami do kolegi, tam wypatroszyć i ponownie załadować, wywożąc w nieznanym kierunku, tego nie ustalono. To co ich koledzy w koła ustalili, to że na miejscu polowania Bogdan Świderski nie było śladu ciągnięcia tuszy, czy jej załadunku, a na białej pokrywie śnieżnej nie znaleziono kropli farby. Ponadto patrochy jednego z dzików świadczyły, że musiał to być bardzo duży dzik. Wątpliwości pogłębia także fakt, iż Bogdan Świderski osobiście dokonał ważenia dzika w miejscu odległym około 30 km, podczas gdy uchwała obowiązująca w kole nakazywała ważenie na specjalnie w tym celu zakupionej wadze w odległości około 3-4 km od miejsca polowania i nie okazał dzika łowczemu koła, czego wymagała uchwała WZ. Z tłumaczeń zainteresowanych wynika, że jak w skupie są tusze dzików przez nich strzelone, to Bogdan Świderski zabrał na użytek własny dzika strzelonego przez prezesa koła Eugeniusz T. Tuszy tego dzika, ani mięsa, łba lub skóry z niego nikomu nie okazano, a pomimo zaangażowania w sprawę nadleśnictwa, policji, a w końcu i rzecznika dyscyplinarnego PZŁ, nikomu jakoś nie wpadło do głowy sprawdzić, co też naprawę Bogdan Świderski i Eugeniusz T. odstrzelili i za wiarę przyjęto oświadczenie tego pierwszego, że dzik jest już rozebrany i nic po nim nie zostało.

więcej>>

Dziennik na gorącoWtorek 07.02.2017
"Swoim" krzywdy nie zrobimy autor: Stanisław Pawluk
Wczoraj, 6 lutego 2017 r. odbyła się odroczona ze styczniowego terminu rozprawa członka Okręgowej Rady Łowieckiej w Koszalinie i jednocześnie prezesa Koła Łowieckiego „Słonka” w Grzmiącej Eugeniusza T. oraz łowczego tego koła Lucjana G.. Sprawę tą relacjonowaliśmy w artykule pt. Hucpa w OSŁ Koszalin. Przypomnę z tego artykułu słowa przewodniczącego składu sędziowskiego Przemysława Woźniaka, który w rozmowie ze mną stwierdził, że czyny o jakie obwinieni są ci dwaj znani w okręgu działacze nie są znaczące i wyraźnie sugerował, chcąc najwyraźniej wyrobić u mnie podobny pogląd, że praktycznie nie ma się czym zajmować.

W artykule tamtym po raz drugi zawarłem moje zaciekawienie wynikiem rozprawy. Widząc wyraźny zamiar przewodniczącego składu sędziowskiego Przemysława Woźniaka do dryfowania swymi pytaniami do świadków poza zasadniczy temat i zręczne omijanie istoty przewinień oraz fakt, że eksponowani działacze dają zły przykład – ciekawość ta niejako automatycznie się narzucała. Miałem także na uwadze orzeczenie Okręgowego Sądu Łowieckiego w Koszalinie, który za to, że upoważniony myśliwy nie wpisał do książki ewidencji swego kolegi z koła na polowaniu indywidualnym, mimo, że się do tego zobowiązał, które było wyrokiem "łowieckiej śmierci” dla Marka Bubleja! Mając więc wiedę o radykalnym podejściu do przewinień polegających na polowaniu bez wymaganych wpisów oraz fakt ostentacyjnego łamania regulaminu polowań przez znanych działaczy, myśliwi spodziewali się co najmniej równego potraktowania obwinionych w stopniu co najmniej takim jak pisaliśmy w artykule pt. Pokrętna sprawiedliwość łowiecka cz. 3.

więcej>>

Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Myśliwskie akcesoria
   Luneta lis/rogacz/str...
   308 Pedalson czy 300 ...
   Ogrzewacz gazowy / pi...
   Polski sztucer
   Amunicja.
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  Budynek BPBK
  ul. Jana Uphagena 27 lok. 703
  80-237 Gdańsk

  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 12.02.2017
  Numer wydania:
  043 (4214 )
  ISSN 1734-6827
  Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  Psy myśliwskie
   lokalizator GPS dla...
   Zaginiony Springer ...
   psy z VKF
  Przepisy kulinarne
   Jelenina w sosie wł...
  Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  02-08-15 16:22
  sumada
  Komentarze czytelników
  ... do felietonów
  18:11 Milosnik OHZA wiec co zrobi Koło Cietrzew????
  Nikt nie pojawi sie o tej 9tej czy po prostu nie bedzie parafki?
  Tytuł:
  Jak robić politykę na plecach kół
  ... do zdjęć
  08:58 andrzej_0077
  08:58 andrzej_0077
  10:39 Janusz.$
  12:18 ALF19
  20:26 gajowy07
  21:40 rbanas1100
  21:40 rbanas1100
  Hyde Park Corner
   wypadek komunikacyjny...
   jak wyglonda temat sp...
   Chyba obiektywna rece...
   Rysunek na szkle.
   Żółta kartka
   Nalewka "Dzikówka"
   Myśliwi nie stowarzys...
   Z własnej kuchni...
   Sutuacja polityczna
  Wiedza i edukacja
   Inwentaryzacja
   Daszki zimowe dla dro...
   Zakaz
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Otwarta trybuna
  Na gorąco
  Humor
  PORTAL
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Wiedza
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Prawo
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Zarządzenia PZŁ
     Przystrzelanie
     Strzelnice
     Konkurencje
     Wawrzyny
     Liga strzelecka
     Amunicja
     Optyka
     Arch. wyników
     Terminarze
  Polowania
     Król 2011
     Król 2010
     Król 2009
     Król 2008
     Król 2007
     Król 2006
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Ośno/Słubice '10
     Osie '10
     Ośno/Słubice '09
     Ciechanowiec '08
     Mirosławice '08
     Mirosławice '07
     Nowogard '07
     Sieraków W. '06
     Mirosławice '06
     Osie '06
     Sarnowice '05
     Wojcieszyce '05
     Sobótka '04
     Glinki '04
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj