Wtorek
13.02.2007
nr 044 (0562 )
ISSN 1734-6827
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia05.02.2007 - 11.02.2007
Redaktorzy pisząPiątek 09.02.2007
Ważne dla odnawiania umów dzierżawy autor: Piotr Gawlicki
Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wydał w dniu 29 listopada ub.r Zarządzenie Nr 41/2006, w sprawie zasad postępowania przy składaniu wniosków o wydzierżawienie obwodów łowieckich.

Z dwóch zapisów tego zarządzenia można domniemywać istnienia konfliktu pomiędzy tym zarządzeniem, a tym co nt. przedłużania umów dzierżawnych mówi ustawa Prawo łowieckie. Chodzi tu o dwa zagadnienia:
 1. Gdyby wnioskodawca umów dzierżawnych (ZO lub ZG PZŁ) doszedł do wniosku, że na skutek nie przestrzegania dyscypliny organizacyjnej, zasad etyki i dobrych obyczajów łowieckich w danym kole, nie może ono skorzystać z uprawnienia pierwszeństwa zapisanego w art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. z poźn. zm. 'Prawo łowieckie', to na jakiej podstawie prawnej uprawnienie to zostaje mu cofnięte?
 2. Jeżeli z §1 ust. 4 uchwały Nr 41/2006 Zarządu Głównego PZŁ z dnia 29 listopada 2006 r. w sprawie zasad postępowania przy składaniu wniosków o wydzierżawienie obwodów łowieckich wynika obowiązek koła dostarczenia opinii, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy 'Prawo łowieckie', a tenże sam art. 29 ust. 1 ustawy 'Prawo łowieckie' wskazuje, że opinie te zobowiązany jest uzyskać odpowiednio dyrektor RD PGLLP lub starosta, jakie są konsekwencje nie dostarczenia takich opinii przez koła?
więcej>>

Moje polowanieWtorek 06.02.2007
Kuropatwy autor: ANDY
1 września. Upał. Potężny i rozleniwiający. Dość późno rozpoczęliśmy dzisiejsze polowanie i teraz wleczemy się poprzez łęty w kierunku widocznego w oddali wału przeciwpowodziowego z nadzieją, że znajdziemy jakieś stadko kur. Wolno i co chwilę ocierając pot skapujący po nosie i czole podnoszę coraz bardziej oporne nogi. Nie wiem po co mi te cholerne gumiaki. W trawie nie ma nawet kropelki rosy. Niech no tylko dojdę z powrotem do samochodu – jak nimi palnę to ślad po nich zaginie...

więcej>>

Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Myśliwskie akcesoria
 Svarowski PVI-2 4-16X...
 Atest na zamek
 statyw do przystrzeli...
 Burris Eurodiamond 2,...
 Ręce mi opadlły
 CZ550 VARMINT LAMINAT...
 kaliber 6,5x55:
 Naboje 70mm w komorze...
 Czy można kupić takie...
 9,3x62-co kupić?
 Broń samopowtarzalna ...
 Termos Stanley
 9,3 x 62 Efekt obalaj...
 Bettinsoli -opinie
 Jaką lunetę kupić?
 kominek cd.
 sauer 202
 PREDATOR - kniazienie...
Dyskusje problemowe
 Prace na rzecz koła/ich...
 metody polowania
 iwentaryzacja przed bil...
 Problem z magazynowanie...
 POZBAWIENIE REKOMPENSAT...
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Listy do redakcji
Humor
PORTAL
Naczelny
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Amunicja
   Tarcze
   Zawody
   Liga
   Archiwum
   Prawo
   Przystrzelanie
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Konkurencje
   Optyka
   Prawidła
   Wawrzyny
Polowania
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Sarnowice '05
   Połczyn 2005
   Wojcieszyce
   Sobótka
   Połczyn 2004
   Glinki
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
   Filatelistyka
   Falerystyka
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Aukcje
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Mapa
Strzelectwo
 Puchar HUSQVARNY
 zawody SAKO
 Adaptery do kalibru...
 Kto wydał nowe praw...
 Zawody za granicą
Przepisy kulinarne
 Na rozgrzanie i nie...
 Marynowany czosnek
Psy myśliwskie
 Westminsterclub 2007
 Problem z jagiem
 Psy norujace a zbio...
 Czaruś:)
 pit-bull
 Linka tropowa
 Książki lub inne ma...
 "Operacja BORSUK"
 www.łajki
 drugi piesek-posoko...
Hyde Park Corner
 Analiza piosenki
 kolejna jednostka bro...
 Pułapka rurowa
 Witam
 Zakup psów przez koło...
 poszukuje zdjęcia
 Witam z Olesna
 Wilki Z Bieszczad
 DOBRE WIEŚCI DLA MANI...
 Buszujący borsuk w pi...
 "bójka" finał w sądzie
 FINAŁ WOŚP po raz dru...
 Kobieta na polowaniu
 Uwaga na lasery...
 Archiwalne fotografie
 z podlaskiej prasy
Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
ul Meissnera 1
80-462 Gdańsk
NIP 585-00-00-791
Sąd Rejonowy w Gdańsku
Wydz. XVI Gospodarczy
KRS: 0000229167
Kap. zakł. 51 500PLN
tel: (058) 340-93-98
Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 13.02.2007
Numer wydania:
044 (0562 )
ISSN 1734-6827
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Prawo w pytaniach
  Pytanie:
  W kole przekroczono roczny plan odstrzału dzików o jedną sztukę. Myśliwy, który upolował tę dodatkową sztukę polował indywidualnie, posiadał ważny odstrzał na dzika i nie wiedział o tym, że plan już wykonano. Kto jest odpowiedzialny za zaistniałą sytuację i czy myśliwemu który dokonał odstrzału grożą jakieś konsekwencje?
  Odpowiedź:
  Myśliwemu, jeżeli przy tej okazji nie złamał jakis wewnętrznych ustaleń, np. nie skontaktował sie z łowczym przed polowaniem, co nakazywała mu np. uchwała WZ lub zarządu, nie grożą żadne konsekwencje.

  Konsekwencje może ponieść zarzad, albo łowczy. Zgodnie z brzmieniem ustawy 'Prawo łowieckie', za takie przekroczenie może odpowiadać ten, kto sprawując z imieniu dzierżawcy obwodu zarząd, dopuszcza do przekroczenia planu. Może się to skończyć postępowaniem przed sądem, a w przypadku prawomocnego skazania, nawet tylko na niewielką grzywnę, zostaje się skreślonym automatycznie z PZŁ.
  Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  15-01-07 19:31
  Wieniek
  24-01-07 18:20
  Krzychu22
  11-02-07 22:03
  Maksym
  13-02-07 13:58
  BartOn
  Redaktorzy piszą
  Niszczycielskie sobiepaństwo autor: Stanisław Pawluk
  Zarówno rozpoczęcie jak i zakończenie sezonu polowań myśliwi przeżywają w sposób szczególny. Swoistego rodzaju symboliczne powitanie kniei na Hubertusie i pożegnanie u schyłku zimy zazwyczaj odbywa się w specyficznym klimacie. Polowania z tych okazji traktowane są świątecznie, zazwyczaj z uroczysta oprawą. Tak tez miało wyglądać zakończenie sezonu w Kole Łowieckim "Dąbrowa" z Białej Podlaskiej. Miało.....

  Od półtora roku tj. od czasu kiedy prezesem koła został Antoni Sacharuk w kole mają miejsce wydarzenia, których w łowiectwie raczej spodziewać się nie powinno. Próby absolutnego podporządkowania sobie sposobu myślenia wszystkich członków koła, zgodnego z oczekiwaniem jego prezesa, przyniosły do spokojnego i przyjacielskiego środowiska myśliwych konflikty i procesy sądowe. Atmosfera w kole stała się nieufna i oziębła.
  więcej>>
  Komentarze czytelników
  ... do felietonów
  10:46 Piotr Waślickido pytań kierowanych do ZG PZŁ należałoby jeszcze dodać : dlaczego par.3 pkt 2 uchwały nr 41/2006 ZG PZŁ z dnia 29 listopada 2006r dotyczy obowiązku wykazania zatrudnienia lub powołania strażnika łowieckiego na terenie obwodu, o wydzierżawienie którego koło sie ubiega skoro ustawa prawo łowieckie w art.36 ust.2 stanowi inaczej a mianowicie obowiązek zatrudnienia lub powołania dotyczy dzierżawców a nie obwodów. Reasumując: gdyby ustawodawca chciał inaczej, to zapisałby - w każdym obwodzie lub - na terenie każdego obwodu. O braku wątpliwości w wykładni gramatycznej zapisu jak i wykładni celowościowej świadczą słowa "co najmniej jednego" oraz użyta forma liczby mnogiej - " dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich"... Wygląda to na przeoczenie ale nie powinno mieć miejsca bo ... "sztuka cierpi"... Piotr WaślickiTytuł:
  Ważne dla odnawiania umów dzierżawy
  15:20 SpringTytul tego opisu powinien brzmiec; "Niszczace demaskatorstwo" przez "redakcyjnego demaskatora nieprawidlowosci" bowiem to chwalebne, ze prezes KL ma oko na polowanie nawet wtedy kiedy w nim nie uczestniczy,sprawdzenie oplat na PZL u tych ktorzy nie wystepuja na wykazie ZK jest konieczne, bo mysliwy bez oplaty nie jest ubezpieczony i nie moze brac udzialu w polowaniu.Pewnie Antoni S. ma swiadomosc nagonki wykonywanej przez "redakcyjnego demaskatora nieprawidlowosci" i woli dmuchac na zimne. Natomiast opisany klimat tego zdarzenia jest typowym robieniem wagonu widel z jednej igly i pewnie jest rownie prawdziwy jak chory wymysl "redakcyjnego demaskatora nieprawidlowosci", ze ja sklusowalem sarne 8 01 2006 w lubelkim i to koniecznie srutem, przypomne, ze od lat przebywam za oceanem i w 2006r w Polsce mnie nie bylo.Tytuł:
  Niszczycielskie sobiepaństwo
  więcej>>