Poniedziałek
08.03.2021
nr 067 (5699 )
ISSN 1734-6827
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Dyskusje problemowe
 6 największych mitów Po...
 Stanowisko PZŁ w sprawi...
 Krach systemu odszkodow...
 Równi i równiejsi?
Redaktorzy piszą
Na jakich warunkach poluje się w OHZ? autor: Janusz Kibic
Dla większości członków Polskiego Związku Łowieckiego, Ośrodki Hodowli Zwierzyny (OHZ) są tematem nieznanym, bo nie mieli okazji kiedykolwiek w nich polować. Ofert polowania w OHZ Związek nie publikuje, co najwyżej odsyła do kontaktu z konkretnym OHZ, ale o 6 milionach złoty straty OHZ-ów w roku 2018 poinformował nowo mianowany w 2019 roku łowczy krajowy Albert Kołodziejski, opluwając tym działalność swojego poprzednika Piotra Jenocha i obiecując, że pod jego kierownictwem OHZ-ty będą przynosić zyski. Zapowiedział również weryfikację/likwidację 11 OHZ-ów, z których mogłoby powstać w przyszłości 22 obwody łowieckie. Oczywiście nic z tych zapowiedzi się nie zdarzyło i nikt, ani Albert Kołodziejski, ani Paweł Lisiak, nawet się nie zająknęli nt. likwidacji OHZ-ów.

OHZ-y dalej przynoszą stratę, a dla jej minimalizowania wymyślono na Nowym Świecie, żeby zarządy okręgowe ze swoich budżetów zrzuciły się po 10 zł. od każdego myśliwego w okręgu na ich wsparcie. Uchwałę miała podjąć Naczelna Rada Łowiecka, ale ponieważ swoich uchwał nie publikuje, redakcja dziennika "Łowiecki" zwróciła się do Zarządu Głównego PZŁ z pytaniami o tę daninę (ca 1,26 mln złotych) i oczywiście żadnej odpowiedzi nie otrzymała. OHZ to nic innego jak zarządca obwodu łowieckiego, czyli spełnia dokładnie tę samą rolę, jaka jest udziałem wszystkich kół łowieckich dzierżawiących obwody w Polsce. Jedyną ewentualnie różnicą jest jakość obwodów, bo te obwody zarządzane przez PZŁ należą do obwodów bardzo dobrych i bogatych w zwierzynę, a średnio biorąc obwody kół są słabe. Gdyby koła łowieckie zarządzały dzierżawionymi obwodami tak jak PZŁ swoimi 11 OHZ-tami (6000000/11=0,545 mln straty), to 2500 kół przynosiłoby 1,362 miliarda strat i nie tylko w tym roku, trudnym dla kół, ale w roku 2018 i 2019, kiedy epidemii COVID-19 jeszcze nie było. Oddając wówczas obwody tych 11 OHZ-ów kołom w dzierżawę, to roczna składka PZŁ członka Związku mogłaby być od dwóch lat o ok. 50 złotych niższa, nie mówiąc już o dalszej obniżce, gdyby nie pompowano kosztów w Łowcu Polskim. Brzmi zachęcająco, tyle że kierownictwo Związku, ktokolwiek był zajmował w nim stanowiska, nigdy się na to nie zgodzi. Dlaczego? A dlatego, że OHZ-ty oferują darmowe i efektywne polowania kierownictwu Związku i ich zaufanym ludziom.
więcej>>
Przepisy kulinarne

Brak wpisów w tym wydaniu
Nowe zdjęcia w galeriach
Brak nowych zdjęć w dniu dzisiejszym
Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
Budynek BPBK
ul. Jana Uphagena 27 lok. 703
80-237 Gdańsk

Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 08.03.2021
Numer wydania:
067 (5699 )
ISSN 1734-6827
Hyde Park Corner
 O rabunku złóż POLSKI...
 Co sądzicie o ludziac...
 Nowa Świecka Tradycja
 Jazgot i szczucie nie...
 Tnie się za dużo i be...
 Zima
 Niech będzie pochwalo...
Psy myśliwskie
 Polski Spaniel Mysl...
Wiedza i edukacja
 I KZD PZŁ
 Polowanie na bażanty ...
 100-lecie istnienia P...
 Ocena
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Myśliwskie akcesoria
 Kosz do przewozu zwie...
 22 Hornet
 Nowoczesne ubrania my...
Strzelectwo
 Jak nie strzelać
 Kiedy w Polsce?
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Komentarze czytelników
  ... do felietonów
  13:06 Kubuś1Rykowisko w zeszłym roku na Pomorzu (OHZ) ,łowczy krajowy zorganizował wyjazd dla siebie i swoich gości po ładnym byku ponoć strzelili Waldek Kempa i jego syn i jeszcze paru gości łowczego...Tytuł:
  Na jakich warunkach poluje się w OHZ?
  13:09 Manlicher 308wTak działa mafia w PZŁ.Tytuł:
  Na jakich warunkach poluje się w OHZ?
  13:44 BroxenRedaktor może przecież zwrócić się wprost do ministra Ziobry albo do CBA z skargą, że oto „ziobrowi nominaci” mają do ukrycia zasady i formy gospodarowania państwowym i jest uzasadnione podejrzenie że brak woli udzielania informacji ma związek ukrywaniem patologii...Tytuł:
  Na jakich warunkach poluje się w OHZ?
  14:10 rycerzJaka patologia? Już się Lisiak stara, żeby "ziobrowi nominaci" bronili OHZ jak Obajtka. Jak tam Waldek Kempa i ludzie z MKiŚ polują, to żadnej patologi w OHZ nie ma, to oczywiste.Tytuł:
  Na jakich warunkach poluje się w OHZ?
  16:50 Artur123„Z tego co udało mi się ustalić, w czerwcu ub. roku Paweł Lisiak polował bez upoważnienia do polowania indywidualnego. Jak strzelił jednego, czy dwa rogacze, to żeby ukryć nielegalne polowanie, rogacze wpisano w książce ewidencji EKEP myśliwemu, który mniej więcej w tym samym czasie polował odpłatnie w tym OHZ".

  Znane jest nawet nazwisko tego myśliwego (oj, znane to nazwisko), który zielonego pojęcia nie miał, w co próbuje go ktoś wkręcić.

  Z podpowiedzi innych wynika, że rzecz otarła się nie tylko o wpis do książki ewidencji, ale także o dokumentację na skupie zwierzyny, bo właśnie dopiero tam Paweł Lisiak podobno się zorientował, że co prawda strzelił rogacza, ale jego pozyskania nie ma gdzie w odstrzale wpisać, bowiem brakuje w niej takiej pozycji jak sarna rogacz. No to zaczęły się kombinacje, jak u konia ciągnącego wóz pod górkę.

  Pomijając inne, poważniejsze kwestie, jak on podjął czynności transportowe, skoro zwierza w ogóle nie wpisał do odstrzału?
  Tytuł:
  Na jakich warunkach poluje się w OHZ?
  17:39 rycerzZnane to nazwisko, bo traf, albo niefart chciał, że delegat na Zjazd Krajowy polował w tym samym czasie w tym OHZ, oczywiście odpłatnie, bo nie należy do zaufanych Lisiaka, a nikogo innego w tym czasie tam nie było. Tytuł:
  Na jakich warunkach poluje się w OHZ?
  17:41 Kal.30-06To już nie jest patologia , a szczyt patologii . Należy ten cały PZŁ i koła łowieckie będące ostoją patologii na najniższym szczeblu rozwalić w drobny mak , a na ich miejsce wprowadzić system np licencyjnyTytuł:
  Na jakich warunkach poluje się w OHZ?
  więcej>>